Go to:  Stage 1  Stage 2  Stage 3 

Ronde de l'Isard

Stage 3

: Trie-sur-Baise > Boulogne-sur-Gesse

Saturday 21st May (2016)

Classification: 2.2U

Category: Int. Men

Distance: 160km


Stage Result

1. fr
GESBERT Elie
04:05:08
2. gb
CULLAIGH Gabriel
1:09
3. fr
GUERIN Camille
1:14
4. fr
PIGEON Hugo
1:22
5. fr
GAILLARD Marlon
-
6. it
DE ROSSI Lucas
-
7. gb
PEARSON Daniel
Team Wiggins
-
8. fr
PAPILLON Lucas
1:25
9. fr
LEPLINGARD Antoine
3:15
10. pt
GOMES Luis
-
11. fr
VINCENT Léo
3:26
12. it
CARBONI Giovanni
Unieuro Wilier
3:28
13. pt
OLIVEIRA Ivo
3:37
14. ru
CHERKASOV Nicolay
-
15. fr
SAUVAGE Paul
-
16. be
CRASS Steff
Lotto - Soudal U23
-
17. be
LAMBRECHT Bjorg
Lotto - Soudal U23
-
18. fr
GAUDU David
-
19. fr
LE TURNIER Matthias
-
20. fr
GUGLIELMI Simon
-

General Classification

1. be
LAMBRECHT Bjorg
Lotto - Soudal U23
11:53:15
2. fr
LE TURNIER Matthias
0:08
3. fr
VINCENT Léo
0:17
4. be
CRASS Steff
Lotto - Soudal U23
0:19
5. gb
KNOX James
Team Wiggins
0:22
6. fr
GAILLARD Marlon
0:25
7. it
TECCHIO Marco
Unieuro Wilier
-
8. be
VANHOUCKE Harm
Lotto - Soudal U23
0:28
9. fr
GAUDU David
0:31
10. co
REYES Aldemar
Team Manzana Postobon
0:44
11. it
CARBONI Giovanni
Unieuro Wilier
0:47
12. au
SCHULTZ Nick
SEG Racing Academy
1:14
13. ru
CHERKASOV Nicolay
1:22
14. fr
PAPILLON Lucas
1:38
15. gb
PEARSON Daniel
Team Wiggins
1:44
16. fr
ROCHAS Remy
1:55
17. fr
MéRIGNAT Sofiane
2:16
18. jp
AMEZAWA Takeaki
Utsunomiya Blitzen
3:09
19. pt
BICO Nuno
Klein Constantia
3:45
20. fr
PIGEON Hugo
4:50

Mountains Classification

1. be
LAMBRECHT Bjorg
Lotto - Soudal U23
00:00:00
2. fr
LE TURNIER Matthias
-
3. fr
ROCHAS Remy
-
4. co
PAREDES Wilmar
Team Manzana Postobon
-
5. fr
GAUDU David
-
6. gb
DAVIES Scott
Team Wiggins
-
7. fr
VINCENT Léo
-
8. be
CRASS Steff
Lotto - Soudal U23
-
9. ru
KURIANOV Stepan
-
10. fr
PAPILLON Lucas
-
11. es
CASILLAS OVIEDO David
-
12. fr
SAUVAGE Paul
-
13. gb
KNOX James
Team Wiggins
-
14. be
VANHOUCKE Harm
Lotto - Soudal U23
-
15. lu
GENIETS Kevin
-
16. co
REYES Aldemar
Team Manzana Postobon
-
17. it
CARBONI Giovanni
Unieuro Wilier
-
18. pt
GOMES Luis
-
19. fr
MEYER Robin
-
20. es
SAN SEBASTIAN Xabier
-

Youth Classification

1. be
LAMBRECHT Bjorg
Lotto - Soudal U23
11:53:15
2. be
CRASS Steff
Lotto - Soudal U23
0:19
3. fr
GAILLARD Marlon
0:25
4. be
VANHOUCKE Harm
Lotto - Soudal U23
0:28
5. fr
GAUDU David
0:31
6. ru
CHERKASOV Nicolay
1:22
7. fr
ROCHAS Remy
1:55
8. fr
MéRIGNAT Sofiane
2:16
9. fr
PIGEON Hugo
4:50
10. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
5:47
11. es
LLACER Eduardo
5:53
12. fr
CANALES Wilfried
6:34
13. es
AZURMENDI SAGASTIBEL Ibai
7:37
14. es
RUIZ Joan
9:02
15. pt
CARVALHO Goncalo
10:04
16. co
PAREDES Wilmar
Team Manzana Postobon
10:15
17. gb
CULLAIGH Gabriel
11:20
18. de
SALMON Martin
11:42
19. fr
GUGLIELMI Simon
11:47
20. fr
CABANEL Thomas
12:19

Teams Classification

1.
France
35:38:55
2.
Lotto Soudal
1:51
3.
Team Wiggins
9:46
4.
Chambery Cyclisme Formation
11:49
5.
Team Manzana Postobon
13:43
6.
Unieuro Wilier
14:39
7.
Portugal
18:51
8.
SEG Racing Academy
21:46
9.
Russia
22:24
10.
Aldro Cycling Team
22:49
11.
Cr4C Roanne
23:11
12.
Fundacion Euskadi - Edp
36:13
13.
Team Payname
46:21
14.
Vendee U Pays De La Loire
46:36
15.
Avc Aix-en-provence
48:52
16.
Oceane Top
53:39
17.
Occitane Cyclisme Formation
54:51
18.
Equipe Bouche Du Rhone
56:14
19.
Rh Polartec Fundacion Contador
1:18:32
20.
Japan
1:28:41
21.
Gsc Blagnac Velosport
1:29:11
22.
Great Britain
1:45:38
23.
Club Limousin Espoirs
1:46:49