Go to:  Stage 1  Stage 2 

Tour d'Azerbaïdjan

Stage 2

: Baku > Ismayilli

Thursday 5th May (2016)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 186.5km


Stage Result

1. az
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
04:29:45
2. at
EIBEGGER Markus
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
3. it
CECCHIN Alberto
Team Roth
-
4. ca
BOIVIN Guillaume
Cycling Academy Team
-
5. at
SCHORN Daniel
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
6. us
EASTER Griffin
Team Illuminate
-
7. it
FINETTO Mauro
Unieuro Wilier
0:01
8. ru
ARSLANOV Ildar
Gazprom-RusVelo
-
9. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
-
10. es
DE LA FUENTE RASILLA David
Sporting Clube de Portugal/Tavira
-
11. it
NOCENTINI Rinaldo
Sporting Clube de Portugal/Tavira
-
12. pt
PIRES Bruno
Team Roth
-
13. hr
KVASINA Matija
Synergy Baku Cycling Project
-
14. kz
STALNOV Nikita
Astana City
-
15. it
CARBONI Giovanni
Unieuro Wilier
-
16. ru
POZDNYAKOV Kirill
Synergy Baku Cycling Project
-
17. ve
GIL MARTINEZ Tomas Aurelio
Wilier - Southeast
-
18. de
HERKLOTZ Silvio
Bora-Argon 18
1:01
19. cz
BáRTA Jan
Bora-Argon 18
-
20. cz
TUREK Daniel
Cycling Academy Team
1:03

General Classification

1. ca
BOIVIN Guillaume
Cycling Academy Team
08:04:04
2. at
SCHORN Daniel
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
3. it
CECCHIN Alberto
Team Roth
-
4. az
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
-
5. at
EIBEGGER Markus
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
6. us
EASTER Griffin
Team Illuminate
-
7. it
FINETTO Mauro
Unieuro Wilier
0:01
8. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
-
9. ru
ARSLANOV Ildar
Gazprom-RusVelo
-
10. pt
PIRES Bruno
Team Roth
-
11. hr
KVASINA Matija
Synergy Baku Cycling Project
-
12. it
NOCENTINI Rinaldo
Sporting Clube de Portugal/Tavira
-
13. ru
POZDNYAKOV Kirill
Synergy Baku Cycling Project
-
14. es
DE LA FUENTE RASILLA David
Sporting Clube de Portugal/Tavira
-
15. ve
GIL MARTINEZ Tomas Aurelio
Wilier - Southeast
-
16. it
CARBONI Giovanni
Unieuro Wilier
-
17. kz
STALNOV Nikita
Astana City
-
18. de
HERKLOTZ Silvio
Bora-Argon 18
1:01
19. cz
BáRTA Jan
Bora-Argon 18
-
20. cz
TUREK Daniel
Cycling Academy Team
1:03

Mountains Classification

1. it
FINETTO Mauro
Unieuro Wilier
00:00:00
2. fr
LEBAS Thomas
Bridgestone Anchor Cycling Team
-
3. es
DE LA FUENTE RASILLA David
Sporting Clube de Portugal/Tavira
-
4. ru
NYCH Artem
Gazprom-RusVelo
-
5. ru
ARSLANOV Ildar
Gazprom-RusVelo
-
6. de
HERKLOTZ Silvio
Bora-Argon 18
-
7. kz
CHSHERBININ Yuriy
Astana City
-
8. pt
SABIDO Hugo
Sporting Clube de Portugal/Tavira
-
9. lv
LUKSEVICS Viesturs
Alpha Baltic - Maratoni.lv
-
10. us
EASTER Griffin
Team Illuminate
-
11. gr
TAMOURIDIS Ioannis
Synergy Baku Cycling Project
-
12. at
AUER Daniel
Team Felbermayr - Simplon Wels
-

Points Classification

1. ca
BOIVIN Guillaume
Cycling Academy Team
00:00:00
2. at
SCHORN Daniel
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
3. az
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
-
4. de
BAUHAUS Phil
Bora-Argon 18
-
5. it
CECCHIN Alberto
Team Roth
-
6. gr
TAMOURIDIS Ioannis
Synergy Baku Cycling Project
-
7. at
EIBEGGER Markus
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
8. it
FINETTO Mauro
Unieuro Wilier
-
9. it
WACKERMANN Luca
NASR-DUBAI
-
10. us
EASTER Griffin
Team Illuminate
-
11. it
PLEBANI Davide
Unieuro Wilier
-
12. ru
ARSLANOV Ildar
Gazprom-RusVelo
-
13. au
LOWNDES Jason
Drapac Professional Cycling
-
14. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
-
15. az
ASADOV Elchin
Synergy Baku Cycling Project
-
16. es
DE LA FUENTE RASILLA David
Sporting Clube de Portugal/Tavira
-
17. it
NOCENTINI Rinaldo
Sporting Clube de Portugal/Tavira
-
18. co
AVILA VANEGAS Edwin
Team Illuminate
-
19. ru
NYCH Artem
Gazprom-RusVelo
-
20. kz
CHSHERBININ Yuriy
Astana City
-

Youth Classification

1. ru
ARSLANOV Ildar
Gazprom-RusVelo
08:04:05
2. it
CARBONI Giovanni
Unieuro Wilier
-
3. de
HERKLOTZ Silvio
Bora-Argon 18
1:00
4. au
SCOTSON Miles
Team Illuminate
2:23
5. kz
AKHMETOV Galym
Astana City
2:25
6. de
INTRA Felix
Team Sauerland NRW p/b Henley
7:27
7. mn
BATMUNKH Maral-erdene
Terengganu Cycling Team
-
8. ee
VAIDEM Josten
Estonia
-
9. ru
NYCH Artem
Gazprom-RusVelo
7:30
10. it
VIEL Mattia
Unieuro Wilier
10:54
11. au
SCOTSON Callum
Team Illuminate
11:02
12. de
LEINAU Louis
Team Sauerland NRW p/b Henley
12:07
13. au
LOWNDES Jason
Drapac Professional Cycling
16:48
14. it
PLEBANI Davide
Unieuro Wilier
19:04
15. de
BAUHAUS Phil
Bora-Argon 18
-
16. de
STEIMLE Jannik
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
17. ru
KURBATOV Alexey
Gazprom-RusVelo
-
18. kz
CHSHERBININ Yuriy
Astana City
-
19. il
YECHEZKEL Aviv
Cycling Academy Team
-
20. ee
LAUK Karl Patrick
Estonia
-

Teams Classification

1.
Synergy Baku Cycling Project
24:12:14
2.
Team Felbermayr - Simplon Wels
1:01
3.
Sporting Clube de Portugal/Tavira
2:26
4.
Team Illuminate
4:48
5.
Team Roth
7:30
6.
Unieuro Wilier
7:31
7.
Cycling Academy Team
8:07
8.
Bora-Argon 18
9:31
9.
Astana City
9:56
10.
Drapac Professional Cycling
12:21
11.
Wilier - Southeast
15:01
12.
Bridgestone Anchor Cycling Team
17:26
13.
Gazprom-RusVelo
18:25
14.
NASR-DUBAI
26:11
15.
Estonia
28:55
16.
Team Novo Nordisk
-
17.
Dukla Banska Bystrica
29:16
18.
Alpha Baltic - Maratoni.lv
29:19
19.
Team Sauerland NRW p/b Henley
37:26
20.
Terengganu Cycling Team
50:34