Go to:  Stage 1  Stage 2  Stage 3 

Tour d'Azerbaïdjan

Stage 3

: Gabala > Gabala

Friday 6th May (2016)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 177.2km


Stage Result

1. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
04:18:44
2. at
EIBEGGER Markus
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
3. it
WACKERMANN Luca
NASR-DUBAI
-
4. at
SCHORN Daniel
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
5. de
SCHWARZMANN Michael
Bora-Argon 18
-
6. it
FINETTO Mauro
Unieuro Wilier
-
7. it
DRAPERI Matteo
Wilier - Southeast
-
8. au
SCOTSON Callum
Team Illuminate
-
9. it
CECCHIN Alberto
Team Roth
-
10. es
DE LA FUENTE RASILLA David
Sporting Clube de Portugal/Tavira
-
11. ca
BOIVIN Guillaume
Cycling Academy Team
-
12. az
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
-
13. ru
ARSLANOV Ildar
Gazprom-RusVelo
-
14. de
HERKLOTZ Silvio
Bora-Argon 18
0:04
15. it
CARBONI Giovanni
Unieuro Wilier
-
16. us
EASTER Griffin
Team Illuminate
-
17. pt
PIRES Bruno
Team Roth
-
18. kz
STALNOV Nikita
Astana City
-
19. fr
LEBAS Thomas
Bridgestone Anchor Cycling Team
-
20. hr
KVASINA Matija
Synergy Baku Cycling Project
-

General Classification

1. at
SCHORN Daniel
Team Felbermayr - Simplon Wels
12:22:48
2. ca
BOIVIN Guillaume
Cycling Academy Team
-
3. it
CECCHIN Alberto
Team Roth
-
4. az
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
-
5. at
EIBEGGER Markus
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
6. it
FINETTO Mauro
Unieuro Wilier
0:01
7. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
-
8. ru
ARSLANOV Ildar
Gazprom-RusVelo
-
9. es
DE LA FUENTE RASILLA David
Sporting Clube de Portugal/Tavira
-
10. us
EASTER Griffin
Team Illuminate
0:04
11. pt
PIRES Bruno
Team Roth
0:05
12. hr
KVASINA Matija
Synergy Baku Cycling Project
-
13. ru
POZDNYAKOV Kirill
Synergy Baku Cycling Project
-
14. it
CARBONI Giovanni
Unieuro Wilier
-
15. kz
STALNOV Nikita
Astana City
-
16. it
NOCENTINI Rinaldo
Sporting Clube de Portugal/Tavira
-
17. de
HERKLOTZ Silvio
Bora-Argon 18
1:05
18. cz
BáRTA Jan
Bora-Argon 18
-
19. cz
TUREK Daniel
Cycling Academy Team
1:07
20. at
RABITSCH Stephan
Team Felbermayr - Simplon Wels
-

Mountains Classification

1. it
FINETTO Mauro
Unieuro Wilier
00:00:00
2. fr
LEBAS Thomas
Bridgestone Anchor Cycling Team
-
3. es
DE LA FUENTE RASILLA David
Sporting Clube de Portugal/Tavira
-
4. ru
NYCH Artem
Gazprom-RusVelo
-
5. au
SCOTSON Miles
Team Illuminate
-
6. ru
ARSLANOV Ildar
Gazprom-RusVelo
-
7. de
HERKLOTZ Silvio
Bora-Argon 18
-
8. au
SULZBERGER Bernard
Drapac Professional Cycling
-
9. kz
CHSHERBININ Yuriy
Astana City
-
10. pt
SABIDO Hugo
Sporting Clube de Portugal/Tavira
-
11. lv
LUKSEVICS Viesturs
Alpha Baltic - Maratoni.lv
-
12. sk
TYBOR Patrik
Dukla Banska Bystrica
-
13. us
EASTER Griffin
Team Illuminate
-
14. es
EZQUERRA MUELA Jesus
Sporting Clube de Portugal/Tavira
-
15. gr
TAMOURIDIS Ioannis
Synergy Baku Cycling Project
-
16. at
AUER Daniel
Team Felbermayr - Simplon Wels
-

Points Classification

1. at
SCHORN Daniel
Team Felbermayr - Simplon Wels
00:00:00
2. at
EIBEGGER Markus
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
3. ca
BOIVIN Guillaume
Cycling Academy Team
-
4. it
WACKERMANN Luca
NASR-DUBAI
-
5. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
-
6. it
CECCHIN Alberto
Team Roth
-
7. it
FINETTO Mauro
Unieuro Wilier
-
8. az
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
-
9. de
BAUHAUS Phil
Bora-Argon 18
-
10. gr
TAMOURIDIS Ioannis
Synergy Baku Cycling Project
-
11. de
SCHWARZMANN Michael
Bora-Argon 18
-
12. es
DE LA FUENTE RASILLA David
Sporting Clube de Portugal/Tavira
-
13. us
EASTER Griffin
Team Illuminate
-
14. ru
ARSLANOV Ildar
Gazprom-RusVelo
-
15. it
DRAPERI Matteo
Wilier - Southeast
-
16. it
PLEBANI Davide
Unieuro Wilier
-
17. au
SCOTSON Callum
Team Illuminate
-
18. au
LOWNDES Jason
Drapac Professional Cycling
-
19. az
ASADOV Elchin
Synergy Baku Cycling Project
-
20. sk
TYBOR Patrik
Dukla Banska Bystrica
-

Youth Classification

1. ru
ARSLANOV Ildar
Gazprom-RusVelo
12:22:49
2. it
CARBONI Giovanni
Unieuro Wilier
0:04
3. de
HERKLOTZ Silvio
Bora-Argon 18
1:04
4. au
SCOTSON Miles
Team Illuminate
2:27
5. kz
AKHMETOV Galym
Astana City
2:29
6. de
INTRA Felix
Team Sauerland NRW p/b Henley
7:31
7. mn
BATMUNKH Maral-erdene
Terengganu Cycling Team
-
8. ru
NYCH Artem
Gazprom-RusVelo
7:34
9. ee
VAIDEM Josten
Estonia
9:01
10. it
VIEL Mattia
Unieuro Wilier
10:58
11. au
SCOTSON Callum
Team Illuminate
11:02
12. de
LEINAU Louis
Team Sauerland NRW p/b Henley
12:11
13. au
LOWNDES Jason
Drapac Professional Cycling
16:52
14. it
PLEBANI Davide
Unieuro Wilier
19:08
15. de
BAUHAUS Phil
Bora-Argon 18
-
16. kz
CHSHERBININ Yuriy
Astana City
-
17. ee
LAUK Karl Patrick
Estonia
-
18. il
YECHEZKEL Aviv
Cycling Academy Team
-
19. de
STORK Florian
Team Sauerland NRW p/b Henley
20:37
20. ru
KURBATOV Alexey
Gazprom-RusVelo
21:03

Teams Classification

1.
Synergy Baku Cycling Project
37:08:30
2.
Team Felbermayr - Simplon Wels
1:01
3.
Sporting Clube de Portugal/Tavira
2:30
4.
Team Illuminate
4:52
5.
Team Roth
7:34
6.
Unieuro Wilier
7:35
7.
Cycling Academy Team
8:11
8.
Bora-Argon 18
9:35
9.
Astana City
10:04
10.
Drapac Professional Cycling
12:29
11.
Wilier - Southeast
15:05
12.
Bridgestone Anchor Cycling Team
17:34
13.
Gazprom-RusVelo
18:29
14.
NASR-DUBAI
26:15
15.
Estonia
29:03
16.
Team Novo Nordisk
-
17.
Alpha Baltic - Maratoni.lv
29:27
18.
Dukla Banska Bystrica
32:02
19.
Team Sauerland NRW p/b Henley
37:34
20.
Terengganu Cycling Team
53:20