Tour de Berlin 2016

Teamprologue

: Berlin > Berlin

Friday 13th May (2016)

Classification: 2.2U

Category: Int. Men

Distance: 6.3km


Stage Result

1.
BMC Development Team
00:07:23
1. ch
SPENGLER Lukas
BMC Development Team
00:07:23
1. be
VAN HOOYDONCK Nathan
BMC Development Team
00:07:23
1. nl
TIETEMA Bas
BMC Development Team
00:07:23
1. ru
SIVAKOV Pavel
BMC Development Team
00:07:30
1. nl
EENKHOORN Pascal
BMC Development Team
00:07:23
1. nz
DOBBS Sam
BMC Development Team
00:07:23
2.
Klein Constantia
00:07:24
2. de
SCHACHMANN Maximilian
Klein Constantia
-
2. pl
KASPERKIEWICZ Przemysław
Klein Constantia
-
2. nz
SCHREURS Hamish
Klein Constantia
-
2. es
GARCIA CORTINA Ivan
Klein Constantia
-
2. fr
CAVAGNA Rémi
Klein Constantia
-
2. de
BOKELOH Jonas
Klein Constantia
-
3.
Team Trefor
-
3. dk
WüRTZ SCHMITZ Mads
Team Trefor
-
3. dk
HARDAHL Anders
Team Trefor
-
3. dk
RAHBEK Mads
Team Trefor
-
3. dk
ASGREEN Kasper
Team Trefor
-
3. dk
JEPPESEN Andreas Hyldgaard
Team Trefor
00:07:31
3. dk
LARSEN Niklas
Team Trefor
00:07:24
4.
Team Raceclean
-
4. ca
MACKINNON Sean
Team Raceclean
-
4. ca
ELLIOTT William
Team Raceclean
-
4. ca
JAMIESON Adam
Team Raceclean
-
4. ca
WALSH Edward
Team Raceclean
-
4. ca
BOERSMA Willem
Team Raceclean
-
4. ca
COWAN Alexander
Team Raceclean
-
5.
Team Kuota-Lotto
00:07:28
5. de
DRUMM Felix
Team Kuota-Lotto
-
5. de
HUPPERTZ Joshua
Team Kuota-Lotto
-
5. de
RAPPS Dario
Team Kuota-Lotto
00:07:31
5. de
BACKOFEN Moritz
Team Kuota-Lotto
00:07:28
5. de
BRAUN Julian
Team Kuota-Lotto
-
5. de
HENN Luca
Team Kuota-Lotto
-
6.
SEG Racing Academy
00:07:29
6. be
BIERMANS Jenthe
SEG Racing Academy
-
6. no
EVENSEN Henrik
SEG Racing Academy
-
6. cn
JIANG Zhi Hui
SEG Racing Academy
-
6. nl
JAKOBSEN Fabio
SEG Racing Academy
00:07:32
6. nl
VAN DEN BERG Julius
SEG Racing Academy
00:07:29
6. nl
KOOISTRA Marten
SEG Racing Academy
-
7.
Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
00:07:35
7. dk
BUSK Elias Helleskov
Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
-
7. dk
NORDKROGGAARD Jonas
Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
-
7. dk
GINNERUP Rasmus Esmann
Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
-
7. dk
SIGGAARD Søren
Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
-
7. dk
WALLIN Rasmus Bogh
Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
-
8.
P
00:07:36
8. de
DINKLER Jonathan
P
-
8. de
GEßNER Konrad
P
-
8. de
STEHLIN Yannik
P
-
8. de
JäGELER Robert
P
-
8. de
SCHOMMARTZ Halvard
P
-
8. de
FRANZ Toni
P
-
9.
Baguet-miba-indulek-derito
00:07:37
9. be
MICHIELS Killian
Baguet-miba-indulek-derito
-
9. be
PIETERS Laurent
Baguet-miba-indulek-derito
-
9. be
MOONS Steven
Baguet-miba-indulek-derito
-
9. au
SUNDERLAND Dylan
Baguet-miba-indulek-derito
-
9. be
VAN IMPE Stef
Baguet-miba-indulek-derito
-
9. be
HEYSE Jari
Baguet-miba-indulek-derito
-
10.
Color Code - Arden
00:07:38
10. be
KAISE Julien
Color Code - Arden
-
10. be
HEMROULLE Johan
Color Code - Arden
-
10. be
PICOUX Maximilien
Color Code - Arden
-
10. be
PALM Martin
Color Code - Arden
-
10. be
ARIMONT Charlie
Color Code - Arden
-
10. be
LOY Antoine
Color Code - Arden
-
11.
Germany
-
11. de
ACKERMANN Pascal
Germany
-
11. de
MATHIS Marco
Germany
-
11. de
EGNER Arne
Germany
-
11. de
REUTTER Sven
Germany
-
11. de
TSCHERNOSTER Jan
Germany
-
11. de
HALLER Patrick
Germany
-
12.
Team Heizomat
-
12. de
RAPP Jonas
Team Heizomat
-
12. de
KRAUSS Aaron
Team Heizomat
-
12. de
WINTER Laurin
Team Heizomat
-
12. de
REDMERS Simon
Team Heizomat
-
12. de
LüBBERS Dorian
Team Heizomat
-
12. de
TREUBEL Pascal
Team Heizomat
-
13.
LKT Team Brandenburg
00:07:39
13. de
SOBALLA Carl
LKT Team Brandenburg
-
13. de
KESSLER Robert
LKT Team Brandenburg
-
13. de
ROHDE Leon
LKT Team Brandenburg
-
13. de
FRAHM Jasper
LKT Team Brandenburg
-
13. de
FRANZ Marcel
LKT Team Brandenburg
-
13. de
KANTER Max
LKT Team Brandenburg
-
14.
Switzerland
00:07:40
14. ch
KNIPP Niels
Switzerland
-
14. ch
RUDAZ Manuel
Switzerland
-
14. ch
REUTIMANN Mathias
Switzerland
-
14. ch
KUNZ Cyrill
Switzerland
-
14. ch
BOSSENS Julien
Switzerland
-
14. ch
MADER Gino
Switzerland
-
15.
Ked - Stevens Radteam
-
15. de
CARSTENSEN Lucas
Ked - Stevens Radteam
-
15. de
NIEDERLAG Luca
Ked - Stevens Radteam
-
15. de
SCHUBERT Erik
Ked - Stevens Radteam
-
15. de
MALCHAREK Moritz
Ked - Stevens Radteam
-
15. de
SCHMIEDEL Sebastian
Ked - Stevens Radteam
-
15. de
JüRß Malte
Ked - Stevens Radteam
-
16.
Nwvg Fila Nijwa Trucks
00:07:43
16. nl
MENSINK Rick
Nwvg Fila Nijwa Trucks
-
16. nl
POTZE Niels
Nwvg Fila Nijwa Trucks
-
16. nl
GOEREE Rick
Nwvg Fila Nijwa Trucks
-
16. nl
WIJKEL Stan
Nwvg Fila Nijwa Trucks
-
16. nl
MEEWISSE John
Nwvg Fila Nijwa Trucks
-
16. nl
BREUKELMAN Chiel
Nwvg Fila Nijwa Trucks
-
17.
Matrix Racing Team
00:07:45
17. de
LüBBERS Raven
Matrix Racing Team
-
17. de
DERKSEN Luke
Matrix Racing Team
-
17. de
THURAU Sven
Matrix Racing Team
-
17. de
PESCHGES Marcel
Matrix Racing Team
-
17. de
BAUER Dominik
Matrix Racing Team
-
17. de
BRENNER Nico
Matrix Racing Team
-
18.
Team LV Berlin
00:07:54
18. de
RUDOLPH Justin
Team LV Berlin
-
18. de
MAGDEBURG Tobias
Team LV Berlin
-
18. de
LENDOWSKI Jeremy
Team LV Berlin
-
18. de
SCHULZ Christopher
Team LV Berlin
-
18. de
AUGUSTIN Hannes
Team LV Berlin
-
19.
Team Sauerland NRW p/b Henley
00:07:57
19. de
GROSSER Aaron
Team Sauerland NRW p/b Henley
-
19. de
SCHOTTEN Joshua
Team Sauerland NRW p/b Henley
-
19. tr
AYTEKIN Tunahan
Team Sauerland NRW p/b Henley
-
19. de
MÜLLER Viktor
Team Sauerland NRW p/b Henley
-
19. de
HARTIG Jonas
Team Sauerland NRW p/b Henley
-
19. de
KöTTING Marvin
Team Sauerland NRW p/b Henley
-
20.
Cyclingteam Sachsen
00:08:01
20. de
RESKE Tim
Cyclingteam Sachsen
-
20. de
WITTE Reinhard
Cyclingteam Sachsen
-
20. de
BINAY Noah
Cyclingteam Sachsen
-
20. de
HäHNEL Frederik
Cyclingteam Sachsen
-
20. de
STARK Immanuel
Cyclingteam Sachsen
-
20. de
RITSCHEL Maximilian
Cyclingteam Sachsen
-
21.
WSA-Greenlife
00:08:07
21. at
SCHLEMMER Lukas
WSA-Greenlife
-
21. at
KOPFAUF Markus
WSA-Greenlife
-
21. at
RATKIC Robin
WSA-Greenlife
-
21. at
DALLINGER Christian
WSA-Greenlife
-
22.
Fachklinik Dr Herzog - Sassonie
00:08:21
22. de
OBERSTEINER Florian
Fachklinik Dr Herzog - Sassonie
-
22. de
ECHTERMANN Leon
Fachklinik Dr Herzog - Sassonie
-
22. de
BRüCK Victor
Fachklinik Dr Herzog - Sassonie
-
22. de
REINHARDT Niklas
Fachklinik Dr Herzog - Sassonie
-
22. de
BERGER Leonhardt
Fachklinik Dr Herzog - Sassonie
-

General Classification

1. be
VAN HOOYDONCK Nathan
BMC Development Team
00:00:23
2. nl
EENKHOORN Pascal
BMC Development Team
-
3. nl
TIETEMA Bas
BMC Development Team
-
4. ch
SPENGLER Lukas
BMC Development Team
-
5. de
BOKELOH Jonas
Klein Constantia
0:01
6. nz
SCHREURS Hamish
Klein Constantia
-
7. fr
CAVAGNA Rémi
Klein Constantia
-
8. pl
KASPERKIEWICZ Przemysław
Klein Constantia
-
9. es
GARCIA CORTINA Ivan
Klein Constantia
-
10. de
SCHACHMANN Maximilian
Klein Constantia
-
11. dk
ASGREEN Kasper
Team Trefor
-
12. dk
WüRTZ SCHMITZ Mads
Team Trefor
-
13. dk
HARDAHL Anders
Team Trefor
-
14. dk
LARSEN Niklas
Team Trefor
-
15. ca
MACKINNON Sean
Team Raceclean
-
16. ca
JAMIESON Adam
Team Raceclean
-
17. ca
COWAN Alexander
Team Raceclean
-
18. ca
WALSH Edward
Team Raceclean
-
19. de
HUPPERTZ Joshua
Team Kuota-Lotto
0:05
20. de
BRAUN Julian
Team Kuota-Lotto
-

Youth Classification

1. nl
EENKHOORN Pascal
BMC Development Team
00:07:23
2. dk
LARSEN Niklas
Team Trefor
0:01
3. de
HENN Luca
Team Kuota-Lotto
0:05
4. nl
KOOISTRA Marten
SEG Racing Academy
0:06
5. ru
SIVAKOV Pavel
BMC Development Team
0:07
6. dk
SIGGAARD Søren
Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
0:12
7. de
HALLER Patrick
Germany
0:15
8. de
LüBBERS Dorian
Team Heizomat
-
9. de
TREUBEL Pascal
Team Heizomat
-
10. de
KANTER Max
LKT Team Brandenburg
0:16
11. ch
MADER Gino
Switzerland
0:17
12. de
SCHMIEDEL Sebastian
Ked - Stevens Radteam
-
13. de
MALCHAREK Moritz
Ked - Stevens Radteam
-
14. nl
BREUKELMAN Chiel
Nwvg Fila Nijwa Trucks
0:20
15. de
BAUER Dominik
Matrix Racing Team
0:22
16. de
LENDOWSKI Jeremy
Team LV Berlin
0:31
17. de
AUGUSTIN Hannes
Team LV Berlin
-
18. de
SCHULZ Christopher
Team LV Berlin
-
19. de
MAGDEBURG Tobias
Team LV Berlin
0:33
20. ca
BOERSMA Willem
Team Raceclean
0:36

Teams Classification

1.
BMC Development Team
00:22:09
2.
Klein Constantia
0:03
3.
Team Trefor
-
4.
Team Raceclean
-
5.
Team Kuota-Lotto
0:15
6.
SEG Racing Academy
0:18
7.
Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
0:36
8.
P
0:39
9.
Baguet-miba-indulek-derito
0:42
10.
Color Code - Arden
0:45
11.
Fachklinik Dr Herzog - Sassonie
-
12.
Team Heizomat
-
13.
LKT Team Brandenburg
0:48
14.
Cyclingteam Sachsen
0:51
15.
Ked - Stevens Radteam
-
16.
Nwvg Fila Nijwa Trucks
1:00
17.
Matrix Racing Team
1:06
18.
Team LV Berlin
1:33
19.
Team Sauerland NRW p/b Henley
1:42
20.
Cyclingteam Sachsen
1:54
21.
WSA-Greenlife
2:12
22.
Fachklinik Dr Herzog - Sassonie
2:54