Go to:  Stage 1  Stage 2 

Tour de Picardie

Stage 2

: Feuquières-en-VImeu > Flixecourt

Saturday 14th May (2016)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 180.3km


Stage Result

1. fr
BOUHANNI Nacer
Cofidis, Solutions Crédits
04:23:29
2. gb
MCLAY Daniel
Fortuneo - Vital Concept
-
3. it
GUARDINI Andrea
Astana Pro Team
-
4. be
DEBUSSCHERE Jens
Lotto Soudal
-
5. no
HOLST ENGER Sondre
IAM Cycling
-
6. be
PLANCKAERT Baptiste
Wallonie - Bruxelles
-
7. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
8. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
-
9. fr
FEILLU Romain
HP BTP - Auber93
-
10. fr
BOUDAT Thomas
Direct Energie
-
11. co
DUQUE Leonardo
Delko Marseille Provence KTM
-
12. be
VAN HOECKE Gijs
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
13. nl
MARKUS Barry
Roompot - Oranje Peloton
-
14. fr
MANZIN Lorrenzo
FDJ
-
15. nl
LOOIJ Andre
Roompot - Oranje Peloton
-
16. be
RICKAERT Jonas
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
17. fr
BIDARD François
AG2R La Mondiale
-
18. nl
VAN DER LIJKE Nick
Roompot - Oranje Peloton
-
19. dk
KRAGH ANDERSEN Asbjørn
Delko Marseille Provence KTM
-
20. fr
ALAPHILIPPE Bryan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-

General Classification

1. fr
BOUHANNI Nacer
Cofidis, Solutions Crédits
08:31:45
2. be
DEBUSSCHERE Jens
Lotto Soudal
0:15
3. gb
MCLAY Daniel
Fortuneo - Vital Concept
0:17
4. fr
LADAGNOUS Matthieu
FDJ
-
5. it
GUARDINI Andrea
Astana Pro Team
-
6. no
HOLST ENGER Sondre
IAM Cycling
-
7. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
-
8. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
-
9. fr
LOUBET Julien
Fortuneo - Vital Concept
-
10. ch
PELLAUD Simon
IAM Cycling
-
11. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
-
12. fr
LAPORTE Christophe
Cofidis, Solutions Crédits
-
13. be
PLANCKAERT Baptiste
Wallonie - Bruxelles
-
14. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
15. fr
BOUDAT Thomas
Direct Energie
-
16. nl
MARKUS Barry
Roompot - Oranje Peloton
-
17. fr
FEILLU Romain
HP BTP - Auber93
-
18. be
RICKAERT Jonas
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
19. fr
MANZIN Lorrenzo
FDJ
-
20. be
VAN HOECKE Gijs
Topsport Vlaanderen - Baloise
-

Points Classification

1. fr
BOUHANNI Nacer
Cofidis, Solutions Crédits
00:00:00
2. fr
LADAGNOUS Matthieu
FDJ
-
3. be
DEBUSSCHERE Jens
Lotto Soudal
-
4. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
-
5. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
-
6. gb
MCLAY Daniel
Fortuneo - Vital Concept
-
7. it
GUARDINI Andrea
Astana Pro Team
-
8. no
HOLST ENGER Sondre
IAM Cycling
-
9. fr
LOUBET Julien
Fortuneo - Vital Concept
-
10. ch
PELLAUD Simon
IAM Cycling
-
11. be
DEHAES Kenny
Wanty - Groupe Gobert
-
12. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
-
13. fr
LAPORTE Christophe
Cofidis, Solutions Crédits
-

Teams Classification

1.
Roompot - Oranje Peloton
25:36:24
2.
Delko Marseille Provence KTM
-
3.
IAM Cycling
-
4.
Astana Pro Team
-
5.
Wanty - Groupe Gobert
-
6.
FDJ
-
7.
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
8.
AG2R La Mondiale
-
9.
Direct Energie
-
10.
HP BTP - Auber93
-
11.
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
12.
Roubaix Lille Métropole
-
13.
Wallonie - Bruxelles
-
14.
Cofidis, Solutions Crédits
0:15
15.
Lotto Soudal
0:45
16.
Fortuneo - Vital Concept
0:47