Tour of Ukraine

Stage 1

: Chabany > Chabany

Tuesday 31st May (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 161.6km


Stage Result

1. ua
LAGKUTI Sergiy
Kolss BDC Team
03:54:19
2. kz
STALNOV Nikita
Astana City
0:17
3. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
-
4. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
-
5. ua
SHEYDYK Oleksandr
Pcm Team Kuota
3:07
6. by
SOBAL Yauhen
Minsk Cycling Club
-
7. by
BOZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
3:34
8. kz
KULIMBETOV Nurbolat
Astana City
-
9. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
-
10. fr
MONCORGE Pierre
Team Bliz-Merida
4:06
11. kz
GALEYEV Vadim
Astana City
4:09
12. fi
MANNINEN Matti
Team Bliz-Merida
-
13. cz
HAMPL Petr
SKC Tufo Prostējov
4:13
14. ua
MOVCHAN Sergii
Amore
4:17
15. no
TEFRE LUNDER Mikkel
Team Bliz-Merida
4:24
16. es
PéREZ GUTIERREZ Sergio
Pcm Team Kuota
-
17. ua
GOLOVASH Oleksandr
Kolss BDC Team
4:28
18. au
CALABRIA Fabio
Team Novo Nordisk Development
4:30
19. nl
VAN ENGELEN Adne
Global Cycling Team
-
20. kz
LUKYANOV Dmitriy
Vino 4ever SKO
-

General Classification

1. ua
LAGKUTI Sergiy
Kolss BDC Team
03:54:07
2. kz
STALNOV Nikita
Astana City
0:20
3. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
0:25
4. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
0:28
5. ua
SHEYDYK Oleksandr
Pcm Team Kuota
3:19
6. by
SOBAL Yauhen
Minsk Cycling Club
-
7. by
BOZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
3:46
8. kz
KULIMBETOV Nurbolat
Astana City
-
9. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
-
10. fr
MONCORGE Pierre
Team Bliz-Merida
4:18
11. kz
GALEYEV Vadim
Astana City
4:21
12. fi
MANNINEN Matti
Team Bliz-Merida
-
13. cz
HAMPL Petr
SKC Tufo Prostējov
4:25
14. ua
MOVCHAN Sergii
Amore
4:29
15. no
TEFRE LUNDER Mikkel
Team Bliz-Merida
4:36
16. es
PéREZ GUTIERREZ Sergio
Pcm Team Kuota
-
17. ua
GOLOVASH Oleksandr
Kolss BDC Team
4:40
18. au
CALABRIA Fabio
Team Novo Nordisk Development
4:42
19. nl
VAN ENGELEN Adne
Global Cycling Team
-
20. kz
LUKYANOV Dmitriy
Vino 4ever SKO
-

Points Classification

1. ua
LAGKUTI Sergiy
Kolss BDC Team
00:00:00
2. kz
STALNOV Nikita
Astana City
-
3. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
-
4. nl
JANSSEN Yannick
Team Bliz-Merida
-
5. ua
RIAPOSOV Bogdan
Amore
-
6. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
-
7. cz
MEDEK Tomáš
SKC Tufo Prostējov
-

Youth Classification

1. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
03:54:32
2. no
TEFRE LUNDER Mikkel
Team Bliz-Merida
4:11
3. ua
SHUMILOV Iurii
Kyiv Regional Team
4:20
4. il
GOLDSTEIN Omer
Dynamo Palmira Weltour
4:24
5. ua
SOLTASIUK Vladyslav
Kyiv Regional Team
-
6. ua
RYBARUK Kostyantyn
Dynamo Palmira Weltour
-
7. ua
BONDARENKO Pavlo
Kyiv Regional Team
4:30
8. ua
POHORELOV Vladyslav
Jilun Shakeland Cycling Team
4:31
9. ua
MORUGA Anton
Kyiv Regional Team
4:38
10. az
ALIZADA Elgun
Synergy Baku Cycling Project
-
11. by
DUBOVSKI Vladzislau
Rcop Belarus
-
12. kz
NATAROV Yuriy
Astana City
4:53
13. az
GAHRAMANLI Kanan
Synergy Baku Cycling Project
-
14. fi
HENTTALA Niklas
Team Bliz-Merida
-
15. by
YANACHKIN Uladzislau
Rcop Belarus
-
16. ua
NOVAKOWSKYI Vitalii
Ukraine
-
17. kz
ASTAFYEV Stepan
Vino 4ever SKO
-
18. ua
KLEPIKOV Illya
ISD-Jorbi Continental Team
-
19. ua
POLYAKOV Yuriy
Sk Olimp Rivne
5:04
20. kz
ZHUKENOV Aspan
Vino 4ever SKO
5:20

Teams Classification

1.
Kolss BDC Team
11:46:48
2.
Astana City
4:09
3.
Synergy Baku Cycling Project
6:23
4.
Minsk Cycling Club
7:27
5.
Pcm Team Kuota
8:23
6.
Team Bliz-Merida
8:48
7.
Kyiv Regional Team
10:02
8.
Amore
10:05
9.
Vino 4ever SKO
10:36
10.
Team Novo Nordisk Development
11:45
11.
SKC Tufo Prostējov
11:50
12.
Equipe CMI
11:52
13.
Rcop Belarus
12:47
14.
Global Cycling Team
12:53
15.
Jilun Shakeland Cycling Team
14:28
16.
Ukraine
17:42
17.
Team Lvshan Landscape
22:45
18.
Dynamo Palmira Weltour
24:49
19.
ISD-Jorbi Continental Team
28:59