Go to:  Stage 1  Stage 2 

Vuelta Asturias Julio Alvarez Mendo

Stage 2

: Cangas de Narcea > Pola de Lena

Sunday 1st May (2016)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 188km


Stage Result

1. co
BETANCUR Carlos
Movistar Team
04:42:11
2. uy
FERRARI Fabricio
Caja Rural - Seguros RGA
-
3. ru
VDOVIN Alexander
Lokosphinx
0:07
4. es
MORENO Daniel
Movistar Team
0:16
5. ru
SHILOV Sergey
Lokosphinx
-
6. es
PRADES Eduard
Caja Rural - Seguros RGA
-
7. es
BRAVO OIARBIDE Garikoitz
Euskadi Basque Country - Murias
-
8. es
PARDILLA BELLóN Sergio
Caja Rural - Seguros RGA
-
9. pt
RODRIGUES David Miguel Costa
Rádio Popular Boavista
-
10. pt
CARVALHO Antonio
W52-FC Porto-Porto Canal
-
11. es
PEREZ MARTIN Juan Ignacio
W52-FC Porto-Porto Canal
-
12. pt
FIGUEIREDO Frederico
Rádio Popular Boavista
-
13. es
DEL PINO CORROCHANO Jesus
Burgos-BH
-
14. es
MADRAZO RUIZ Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
-
15. es
BIZKARRA Mikel
Euskadi Basque Country - Murias
-
16. co
SUAZA ARANGO Bernardo
Team Manzana Postobon
-
17. gb
CARTHY Hugh
Caja Rural - Seguros RGA
-
18. es
DE SEGOVIA BOTELLA Jose Antonio
Louletano - Hospital de Loulé
0:41
19. es
SALAS Ibai
Burgos-BH
0:43
20. co
OCHOA Diego
Boyacá Raza de Campeones
-

General Classification

1. gb
CARTHY Hugh
Caja Rural - Seguros RGA
08:52:57
2. es
PARDILLA BELLóN Sergio
Caja Rural - Seguros RGA
0:26
3. es
BRAVO OIARBIDE Garikoitz
Euskadi Basque Country - Murias
0:34
4. es
BIZKARRA Mikel
Euskadi Basque Country - Murias
0:44
5. es
MORENO Daniel
Movistar Team
1:01
6. es
MADRAZO RUIZ Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
1:21
7. co
PARRA BUSTAMENTE Heiner Rodrigo
Boyacá Raza de Campeones
-
8. uy
FERRARI Fabricio
Caja Rural - Seguros RGA
1:36
9. pt
RODRIGUES David Miguel Costa
Rádio Popular Boavista
1:56
10. pt
CARVALHO Antonio
W52-FC Porto-Porto Canal
-
11. es
DEL PINO CORROCHANO Jesus
Burgos-BH
2:06
12. pt
FIGUEIREDO Frederico
Rádio Popular Boavista
2:16
13. ru
SHILOV Sergey
Lokosphinx
2:21
14. ru
VDOVIN Alexander
Lokosphinx
-
15. es
TXOPERENA Beñat
Euskadi Basque Country - Murias
2:32
16. es
ARANBURU Alex
Euskadi Basque Country - Murias
2:54
17. es
MERINO CORTAZAR Igor
Burgos-BH
3:05
18. es
DE SEGOVIA BOTELLA Jose Antonio
Louletano - Hospital de Loulé
3:16
19. co
BETANCUR Carlos
Movistar Team
3:29
20. co
ORTEGA AVILA Robinson Armando
Boyacá Raza de Campeones
3:36

Mountains Classification

1. es
ALARCON GARCIA Raul
W52-FC Porto-Porto Canal
00:00:00
2. co
HIGUITA CALPA Sergio Andres
Team Manzana Postobon
-
3. it
CIAVATTA Paolo
d'Amico - Bottecchia
-
4. fr
DE ALMEIDA Guillaume
Rádio Popular Boavista
-
5. es
MORENO Daniel
Movistar Team
-
6. es
PARDILLA BELLóN Sergio
Caja Rural - Seguros RGA
-
7. co
PARRA Hernán
Team Manzana Postobon
-
8. es
SOLER Marc
Movistar Team
-
9. do
MILAN JIMENEZ Diego
Inteja-MMR Dominican Cycling Team
-
10. gb
CARTHY Hugh
Caja Rural - Seguros RGA
-
11. co
SUAZA ARANGO Bernardo
Team Manzana Postobon
-
12. es
LIZARRALDE Eneko
Euskadi Basque Country - Murias
-

Points Classification

1. es
PARDILLA BELLóN Sergio
Caja Rural - Seguros RGA
00:00:00
2. uy
FERRARI Fabricio
Caja Rural - Seguros RGA
-
3. gb
CARTHY Hugh
Caja Rural - Seguros RGA
-
4. co
BETANCUR Carlos
Movistar Team
-
5. es
BRAVO OIARBIDE Garikoitz
Euskadi Basque Country - Murias
-
6. es
MORENO Daniel
Movistar Team
-
7. ru
VDOVIN Alexander
Lokosphinx
-
8. es
BIZKARRA Mikel
Euskadi Basque Country - Murias
-
9. ru
SHILOV Sergey
Lokosphinx
-
10. co
PARRA BUSTAMENTE Heiner Rodrigo
Boyacá Raza de Campeones
-
11. pt
RODRIGUES David Miguel Costa
Rádio Popular Boavista
-
12. pt
CARVALHO Antonio
W52-FC Porto-Porto Canal
-
13. es
MADRAZO RUIZ Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
-
14. es
PRADES Eduard
Caja Rural - Seguros RGA
-
15. es
MORENO Javier
Movistar Team
-
16. es
DEL PINO CORROCHANO Jesus
Burgos-BH
-
17. pt
FIGUEIREDO Frederico
Rádio Popular Boavista
-
18. es
PEREZ MARTIN Juan Ignacio
W52-FC Porto-Porto Canal
-
19. es
TXOPERENA Beñat
Euskadi Basque Country - Murias
-

Youth Classification

1. gb
CARTHY Hugh
Caja Rural - Seguros RGA
00:00:00
2. ru
VDOVIN Alexander
Lokosphinx
-
3. es
ARANBURU Alex
Euskadi Basque Country - Murias
-
4. co
ORTEGA AVILA Robinson Armando
Boyacá Raza de Campeones
-
5. pt
RODRIGUES Joao
W52-FC Porto-Porto Canal
-
6. es
GUERRERO BONILLA Pablo
Rádio Popular Boavista
-
7. co
OCHOA Diego
Boyacá Raza de Campeones
-
8. ru
ZHURAVLEV Vadim
Lokosphinx
-
9. es
JIMENEZ LOZANO Carlos
Rádio Popular Boavista
-
10. co
SUAZA ARANGO Bernardo
Team Manzana Postobon
-
11. co
RODRIGUEZ AMEZQUITA Wilson Enrique
Boyacá Raza de Campeones
-
12. ru
VDOVIN Sergey
Lokosphinx
-
13. co
DIAGAMA MARTIN Roller Camilo
Boyacá Raza de Campeones
-
14. co
REYES Aldemar
Team Manzana Postobon
-
15. es
NUñO Israel
Inteja-MMR Dominican Cycling Team
-
16. co
GARCIA CRUZ Nestor Javier
Boyacá Raza de Campeones
-
17. ru
SAMOLENKOV Artem
Lokosphinx
-
18. co
OSORIO Juan Felipe
Team Manzana Postobon
-
19. es
ENRIQUEZ ARAGON Rodrigo
Spain
-
20. it
TIZZA Marco
d'Amico - Bottecchia
-

Teams Classification

1.
Caja Rural - Seguros RGA
26:40:38
2.
Euskadi Basque Country - Murias
2:07
3.
Movistar Team
4:03
4.
Rádio Popular Boavista
7:22
5.
Burgos-BH
7:42
6.
Boyacá Raza de Campeones
7:57
7.
Lokosphinx
8:31
8.
W52-FC Porto-Porto Canal
8:59
9.
Team Manzana Postobon
21:47
10.
Inteja-MMR Dominican Cycling Team
24:39
11.
Louletano - Hospital de Loulé
34:00
12.
Spain
42:26
13.
d'Amico - Bottecchia
1:13:06
14.
Dare Gobik
1:58:51