Go to:  Stage 1 

Vuelta Ciclista Comunidad de Madrid

Stage 1

: Las Rozas > Las Rozas

Saturday 7th May (2016)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 174.4km


Stage Result

1. es
LOBATO Juan José
Movistar Team
04:18:11
2. es
HERRADA Jesús
Movistar Team
-
3. it
RATTO Daniele
Androni Giocattoli - Sidermec
-
4. fr
PACHER Quentin
Delko Marseille Provence KTM
-
5. uy
FERRARI Fabricio
Caja Rural - Seguros RGA
-
6. es
LASTRA MARTINEZ Jonathan
Caja Rural - Seguros RGA
-
7. es
PARDILLA BELLóN Sergio
Caja Rural - Seguros RGA
-
8. es
BRAVO OIARBIDE Garikoitz
Euskadi Basque Country - Murias
-
9. es
TORRES MUINO Pablo
Burgos-BH
-
10. gb
CARTHY Hugh
Caja Rural - Seguros RGA
-
11. es
GARCIA DE MATEOS Vicente
Louletano - Hospital de Loulé
-
12. es
BIZKARRA Mikel
Euskadi Basque Country - Murias
-
13. es
ARROYO DURáN David
Caja Rural - Seguros RGA
-
14. es
TXOPERENA Beñat
Euskadi Basque Country - Murias
-
15. pt
ANTUNES Amaro Manuel
LA Aluminios - Antarte
0:07
16. co
TORRES AGUDELO Rodolfo Andres
Androni Giocattoli - Sidermec
-
17. es
SALAS Ibai
Burgos-BH
0:09
18. co
CHAPARRO RUEDA Yeison Andres
Boyacá Raza de Campeones
-
19. es
JIMENEZ LOZANO Carlos
Rádio Popular Boavista
0:14
20. co
PARRA BUSTAMENTE Heiner Rodrigo
Boyacá Raza de Campeones
0:20

General Classification

1. es
LOBATO Juan José
Movistar Team
04:18:11
2. es
HERRADA Jesús
Movistar Team
-
3. it
RATTO Daniele
Androni Giocattoli - Sidermec
-
4. fr
PACHER Quentin
Delko Marseille Provence KTM
-
5. uy
FERRARI Fabricio
Caja Rural - Seguros RGA
-
6. es
LASTRA MARTINEZ Jonathan
Caja Rural - Seguros RGA
-
7. es
PARDILLA BELLóN Sergio
Caja Rural - Seguros RGA
-
8. es
BRAVO OIARBIDE Garikoitz
Euskadi Basque Country - Murias
-
9. es
TORRES MUINO Pablo
Burgos-BH
-
10. gb
CARTHY Hugh
Caja Rural - Seguros RGA
-
11. es
GARCIA DE MATEOS Vicente
Louletano - Hospital de Loulé
-
12. es
BIZKARRA Mikel
Euskadi Basque Country - Murias
-
13. es
ARROYO DURáN David
Caja Rural - Seguros RGA
-
14. es
TXOPERENA Beñat
Euskadi Basque Country - Murias
-
15. pt
RODRIGUES David Miguel Costa
Rádio Popular Boavista
-
16. pt
ANTUNES Amaro Manuel
LA Aluminios - Antarte
0:07
17. co
TORRES AGUDELO Rodolfo Andres
Androni Giocattoli - Sidermec
-
18. es
SALAS Ibai
Burgos-BH
0:09
19. co
CHAPARRO RUEDA Yeison Andres
Boyacá Raza de Campeones
-
20. es
JIMENEZ LOZANO Carlos
Rádio Popular Boavista
0:14

Mountains Classification

1. co
PARRA BUSTAMENTE Heiner Rodrigo
Boyacá Raza de Campeones
00:00:00
2. co
PAREDES Wilmar
Team Manzana Postobon
-
3. co
TORRES AGUDELO Rodolfo Andres
Androni Giocattoli - Sidermec
-
4. es
LASTRA MARTINEZ Jonathan
Caja Rural - Seguros RGA
-
5. es
PARDILLA BELLóN Sergio
Caja Rural - Seguros RGA
-
6. es
BIZKARRA Mikel
Euskadi Basque Country - Murias
-
7. uy
FERRARI Fabricio
Caja Rural - Seguros RGA
-
8. es
BRAVO OIARBIDE Garikoitz
Euskadi Basque Country - Murias
-
9. es
FERNáNDEZ Rubén
Movistar Team
-

Points Classification

1. es
LOBATO Juan José
Movistar Team
00:00:00
2. es
HERRADA Jesús
Movistar Team
-
3. it
RATTO Daniele
Androni Giocattoli - Sidermec
-
4. fr
PACHER Quentin
Delko Marseille Provence KTM
-
5. uy
FERRARI Fabricio
Caja Rural - Seguros RGA
-
6. es
LASTRA MARTINEZ Jonathan
Caja Rural - Seguros RGA
-
7. es
PARDILLA BELLóN Sergio
Caja Rural - Seguros RGA
-
8. es
BRAVO OIARBIDE Garikoitz
Euskadi Basque Country - Murias
-
9. es
TORRES MUINO Pablo
Burgos-BH
-
10. gb
CARTHY Hugh
Caja Rural - Seguros RGA
-
11. es
GARCIA DE MATEOS Vicente
Louletano - Hospital de Loulé
-
12. es
BIZKARRA Mikel
Euskadi Basque Country - Murias
-
13. es
ARROYO DURáN David
Caja Rural - Seguros RGA
-
14. es
TXOPERENA Beñat
Euskadi Basque Country - Murias
-
15. pt
ANTUNES Amaro Manuel
LA Aluminios - Antarte
-

Teams Classification

1.
Caja Rural - Seguros RGA
12:54:33
2.
Euskadi Basque Country - Murias
-
3.
Movistar Team
0:20
4.
Androni Giocattoli - Sidermec
3:47
5.
Burgos-BH
3:49
6.
Rádio Popular Boavista
3:54
7.
Boyacá Raza de Campeones
4:09
8.
Louletano - Hospital de Loulé
7:20
9.
LA Aluminios - Antarte
7:27
10.
Team Manzana Postobon
7:41
11.
Spain
8:35
12.
Lokosphinx
11:00
13.
Delko Marseille Provence KTM
14:37
14.
Inteja-MMR Dominican Cycling Team
18:25