Boucles de la Mayenne

Final Classification

Sunday 5th June (2016)

Classification: 2.1

Category: Int. Men


General Classification

1. fr
COQUARD Bryan
Direct Energie
13:10:18
2. fr
DELAPLACE Anthony
Fortuneo - Vital Concept
0:15
3. fr
BOUDAT Thomas
Direct Energie
0:16
4. fr
LE BON Johan
FDJ
0:17
5. pt
GONçALVES José
Caja Rural - Seguros RGA
0:22
6. ee
JõEääR Gert
Cofidis, Solutions Crédits
0:23
7. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
8. nl
BOL Cees
Rabobank Development Team
-
9. dk
WURTZ SCHMITZ Mads
Team Trefor
0:24
10. gb
MCLAY Daniel
Fortuneo - Vital Concept
0:25
11. be
RICKAERT Jonas
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
12. nl
VAN DER POEL Mathieu
Beobank - Corendon
-
13. es
GONZALEZ PRIETO Aitor
Euskadi Basque Country - Murias
0:26
14. co
DUQUE Leonardo
Delko Marseille Provence KTM
-
15. nl
TUSVELD Martijn
Rabobank Development Team
-
16. fr
SARREAU Marc
FDJ
-
17. fr
JARRIER Benoit
Fortuneo - Vital Concept
-
18. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
0:27
19. fr
OFFREDO Yoann
FDJ
0:28
20. be
VANTOMME Maxime
Roubaix Lille Métropole
-

Mountains Classification

1. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
00:00:00
2. fr
GUYOT Yann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
3. dk
ASGREEN Kasper
Team Trefor
-
4. dk
WURTZ SCHMITZ Mads
Team Trefor
-
5. es
ITURRIA SEGUROLA Mikel
Euskadi Basque Country - Murias
-
6. ru
KUSTADINCHEV Roman
Gazprom-RusVelo
-
7. nl
VAN DER POEL Mathieu
Beobank - Corendon
-
8. fr
LEDANOIS Kevin
Fortuneo - Vital Concept
-
9. no
HOELGAARD Daniel
FDJ
-
10. be
LIETAER Eliot
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
11. es
MADRAZO RUIZ Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
-
12. fr
BOUHANNI Rayane
Cofidis, Solutions Crédits
-
13. be
RICKAERT Jonas
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
14. de
HUPPERTZ Joshua
Team Kuota-Lotto
-
15. be
HOEYBERGHS Daan
Beobank - Corendon
-
16. es
GONZALEZ PRIETO Aitor
Euskadi Basque Country - Murias
-
17. fr
CHAVANEL Sébastien
FDJ
-
18. fr
GENE Yohann
Direct Energie
-
19. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
-
20. fr
OFFREDO Yoann
FDJ
-

Points Classification

1. fr
COQUARD Bryan
Direct Energie
00:00:00
2. nz
SCULLY Thomas
Drapac Professional Cycling
-
3. it
VIGANO Davide
Androni Giocattoli - Sidermec
-
4. be
VANTOMME Maxime
Roubaix Lille Métropole
-
5. fr
BOUDAT Thomas
Direct Energie
-
6. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
7. it
CHICCHI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
8. it
PASQUALON Andrea
Team Roth
-
9. gb
MCLAY Daniel
Fortuneo - Vital Concept
-
10. fr
SARREAU Marc
FDJ
-
11. pt
GONçALVES José
Caja Rural - Seguros RGA
-
12. fr
DELAPLACE Anthony
Fortuneo - Vital Concept
-
13. be
RICKAERT Jonas
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
14. co
DUQUE Leonardo
Delko Marseille Provence KTM
-
15. es
GONZALEZ PRIETO Aitor
Euskadi Basque Country - Murias
-
16. fr
HOFSTETTER Hugo
Cofidis, Solutions Crédits
-
17. fr
MALDONADO Anthony
HP BTP - Auber93
-
18. nl
VAN DER POEL Mathieu
Beobank - Corendon
-
19. fr
MANZIN Lorrenzo
FDJ
-
20. fr
LE BON Johan
FDJ
-

Youth Classification

1. fr
BOUDAT Thomas
Direct Energie
13:10:34
2. nl
BOL Cees
Rabobank Development Team
0:07
3. dk
WURTZ SCHMITZ Mads
Team Trefor
0:08
4. be
RICKAERT Jonas
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:09
5. nl
VAN DER POEL Mathieu
Beobank - Corendon
-
6. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
0:27
7. be
DE GENDT Aime
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:29
8. fr
HOFSTETTER Hugo
Cofidis, Solutions Crédits
0:38
9. fr
MANZIN Lorrenzo
FDJ
-
10. nl
GUNST Davy
Rabobank Development Team
0:49
11. de
HUPPERTZ Joshua
Team Kuota-Lotto
1:28
12. fr
BOUHANNI Rayane
Cofidis, Solutions Crédits
6:12
13. be
VERGAERDE Otto
Topsport Vlaanderen - Baloise
6:48
14. at
JäGER Patrick
Team Vorarlberg
9:01
15. nl
NIEUWPOORT Jelle
Rabobank Development Team
9:47
16. dk
ASGREEN Kasper
Team Trefor
11:13
17. be
HOEYBERGHS Daan
Beobank - Corendon
11:50
18. dk
JEPPESEN Andreas Hyldgaard
Team Trefor
12:43
19. de
WEINZHEIMER Richard
Team Kuota-Lotto
15:50
20. au
LOWNDES Jason
Drapac Professional Cycling
24:53

Teams Classification

1.
Direct Energie
39:31:50
2.
FDJ
0:15
3.
Fortuneo - Vital Concept
0:16
4.
Rabobank Development Team
0:24
5.
Cofidis, Solutions Crédits
0:35
6.
Roubaix Lille Métropole
0:36
7.
Caja Rural - Seguros RGA
0:39
8.
Beobank - Corendon
0:43
9.
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:44
10.
Euskadi Basque Country - Murias
0:49
11.
Team Kuota-Lotto
1:24
12.
Androni Giocattoli - Sidermec
1:36
13.
HP BTP - Auber93
2:05
14.
Gazprom-RusVelo
2:25
15.
Team Vorarlberg
3:13
16.
Team Roth
4:13
17.
An Post - Chain Reaction
7:32
18.
Equipe Cycliste Armée de Terre
13:46
19.
Drapac Professional Cycling
15:00
20.
Delko Marseille Provence KTM
16:28
21.
Team Trefor
18:29