Go to:  Stage 1 

Course Cycliste de Solidarnosc et des Champions Olympiques

Stage 1

: Radom > Lodz

Wednesday 29th June (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 178.2km


Stage Result

1. pl
FRANCZAK Paweł
VERVA ActiveJet Pro Cycling Team
04:14:13
2. be
WOUTERS Enzo
Lotto - Soudal U23
-
3. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
-
4. cz
KANKOVSKY Alois
Whirlpool Author
-
5. by
HARAKHAVIK Uladzimir
-
6. nl
HAMELINK Jasper
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
7. de
ROHDE Leon
LKT Team Brandenburg
-
8. cz
HACECKY Vojtech
Whirlpool Author
-
9. cz
STöHR Jan
CK Pribram Fany Gastro
-
10. lt
DZERVUS Darijus
Staki - Baltik Vairas Cycling Team
-
11. pl
DETKO Artur
Dare 2B
-
12. pl
PATERSKI Maciej
CCC Sprandi Polkowice
-
13. pl
GRONKIEWICZ Kacper
-
14. es
GARCIA CORTINA Ivan
Klein Constantia
-
15. ua
KOSTYUK Denys
ISD-Jorbi Continental Team
-
16. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
-
17. cz
BOUBAL Martin
CK Pribram Fany Gastro
-
18. pl
GRABIS Mateusz
-
19. pl
KOMAR Mateusz
Dare 2B
-
20. pl
GóRECKI Patryk
-

General Classification

1. pl
FRANCZAK Paweł
VERVA ActiveJet Pro Cycling Team
04:14:03
2. be
WOUTERS Enzo
Lotto - Soudal U23
0:04
3. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
0:06
4. pl
DETKO Artur
Dare 2B
0:08
5. pl
PATERSKI Maciej
CCC Sprandi Polkowice
-
6. pl
GóRECKI Patryk
-
7. cz
SISR Frantisek
Klein Constantia
0:09
8. cz
KANKOVSKY Alois
Whirlpool Author
0:10
9. by
HARAKHAVIK Uladzimir
-
10. nl
HAMELINK Jasper
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
11. de
ROHDE Leon
LKT Team Brandenburg
-
12. cz
HACECKY Vojtech
Whirlpool Author
-
13. cz
STöHR Jan
CK Pribram Fany Gastro
-
14. lt
DZERVUS Darijus
Staki - Baltik Vairas Cycling Team
-
15. pl
GRONKIEWICZ Kacper
-
16. es
GARCIA CORTINA Ivan
Klein Constantia
-
17. ua
KOSTYUK Denys
ISD-Jorbi Continental Team
-
18. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
-
19. cz
BOUBAL Martin
CK Pribram Fany Gastro
-
20. pl
GRABIS Mateusz
-

Mountains Classification

1. cz
HACECKY Vojtech
Whirlpool Author
00:00:00
2. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
-
3. pl
PATERSKI Maciej
CCC Sprandi Polkowice
-
4. pl
ZIELIńSKI Kamil
Dare 2B
-

Points Classification

1. pl
FRANCZAK Paweł
VERVA ActiveJet Pro Cycling Team
00:00:00
2. be
WOUTERS Enzo
Lotto - Soudal U23
-
3. pl
FRANCZAK Wojciech
-
4. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
-
5. cz
KANKOVSKY Alois
Whirlpool Author
-
6. cz
SISR Frantisek
Klein Constantia
-
7. by
HARAKHAVIK Uladzimir
-
8. cz
BUCHáCEK Tomás
Whirlpool Author
-
9. nl
ARIESEN Johim
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
10. pl
BERNAS Pawel
VERVA ActiveJet Pro Cycling Team
-
11. nl
HAMELINK Jasper
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
12. pl
DETKO Artur
Dare 2B
-
13. pl
PATERSKI Maciej
CCC Sprandi Polkowice
-
14. pl
GóRECKI Patryk
-
15. de
ROHDE Leon
LKT Team Brandenburg
-
16. pl
NOWACZEK Mateusz
-
17. ua
KLEPIKOV Illya
ISD-Jorbi Continental Team
-
18. de
HUPPERTZ Joshua
Team Kuota-Lotto
-
19. ua
GOLOVASH Oleksandr
Minsk Cycling Club
-
20. cz
HACECKY Vojtech
Whirlpool Author
-

Youth Classification

1. be
WOUTERS Enzo
Lotto - Soudal U23
04:14:07
2. pl
GóRECKI Patryk
0:04
3. by
HARAKHAVIK Uladzimir
0:06
4. de
ROHDE Leon
LKT Team Brandenburg
-
5. es
GARCIA CORTINA Ivan
Klein Constantia
-
6. pl
GRABIS Mateusz
-
7. cz
KALOJIROS Tomas
Ac Sparta Praha
-
8. cz
KUKRLE Michael
Whirlpool Author
-
9. pl
KIETLINSKI Wojciech
-
10. de
HENN Luca
Team Kuota-Lotto
-
11. cz
SCHLEGEL Michal
Klein Constantia
-
12. pl
KONWA Piotr
-
13. nz
SCHREURS Hamish
Klein Constantia
-
14. fr
CAVAGNA Rémi
Klein Constantia
-
15. by
SHUMOV Nikolai
-
16. cz
RYBA Jan
Ac Sparta Praha
-
17. ua
KLEPIKOV Illya
ISD-Jorbi Continental Team
1:04
18. pl
NOWICKI Kacper
1:06
19. gb
BRAYBROOKE Alex
Lotto - Soudal U23
-
20. be
CASTRIQUE Jonas
Lotto - Soudal U23
-

Teams Classification

1.
Whirlpool Author
12:42:39
2.
Domin Sport
-
3.
Kolss BDC Team
-
4.
Team Kuota-Lotto
-
5.
Klein Constantia
-
6.
VERVA ActiveJet Pro Cycling Team
-
7.
CCC Sprandi Polkowice
-
8.
CK Pribram Fany Gastro
1:00
9.
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
10.
Tc Chrobry Scott Glogow
-
11.
Staki - Baltik Vairas Cycling Team
-
12.
Belarus
-
13.
Pogon Mostostal Pulawy
-
14.
Ac Sparta Praha
-
15.
Lotto Soudal
2:00
16.
De Rosa Rybnik
-
17.
ISD-Jorbi Continental Team
-
18.
LKT Team Brandenburg
-
19.
Krismar Big Silvant
-
20.
Minsk Cycling Club
-
21.
Voster Cycling Team
3:00
22.
Jbg-2
-