Go to:  Stage 1  Stage 2  Stage 3 

Course Cycliste de Solidarnosc et des Champions Olympiques

Stage 3

: Pabianice > Sieradz

Thursday 30th June (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 84km


Stage Result

1. fr
CAVAGNA Rémi
Klein Constantia
01:48:56
2. de
KESSLER Robert
LKT Team Brandenburg
-
3. pl
FRANCZAK Paweł
VERVA ActiveJet Pro Cycling Team
-
4. pl
BODNAR Lukasz
VERVA ActiveJet Pro Cycling Team
-
5. pl
BANASZEK Adrian
VERVA ActiveJet Pro Cycling Team
-
6. nl
ARIESEN Johim
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
7. cz
SISR Frantisek
Klein Constantia
-
8. pl
GRONKIEWICZ Kacper
-
9. cz
KANKOVSKY Alois
Whirlpool Author
-
10. nl
LINDENBURG Jim
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
11. cz
HACECKY Vojtech
Whirlpool Author
-
12. by
SHUMOV Nikolai
-
13. by
HARAKHAVIK Uladzimir
-
14. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
-
15. be
WOUTERS Enzo
Lotto - Soudal U23
-
16. nl
HAMELINK Jasper
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
17. pl
PATERSKI Maciej
CCC Sprandi Polkowice
-
18. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
-
19. lt
DZERVUS Darijus
Staki - Baltik Vairas Cycling Team
-
20. cz
HOLUB Tomas
Ac Sparta Praha
-

General Classification

1. pl
FRANCZAK Paweł
VERVA ActiveJet Pro Cycling Team
08:15:55
2. nl
HAMELINK Jasper
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
0:11
3. be
WOUTERS Enzo
Lotto - Soudal U23
-
4. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
0:13
5. pl
BODNAR Lukasz
VERVA ActiveJet Pro Cycling Team
0:15
6. pl
DETKO Artur
Dare 2B
-
7. pl
GóRECKI Patryk
-
8. pl
PATERSKI Maciej
CCC Sprandi Polkowice
-
9. pl
ZIELIńSKI Kamil
Dare 2B
-
10. cz
SISR Frantisek
Klein Constantia
0:16
11. pl
KOMAR Mateusz
Dare 2B
-
12. cz
KANKOVSKY Alois
Whirlpool Author
0:17
13. by
HARAKHAVIK Uladzimir
-
14. cz
HACECKY Vojtech
Whirlpool Author
-
15. lt
DZERVUS Darijus
Staki - Baltik Vairas Cycling Team
-
16. de
ROHDE Leon
LKT Team Brandenburg
-
17. pl
GRABIS Mateusz
-
18. pl
BANASZEK Adrian
VERVA ActiveJet Pro Cycling Team
-
19. fr
CAVAGNA Rémi
Klein Constantia
-
20. lt
MANIUSIS Martynas
Staki - Baltik Vairas Cycling Team
-

Mountains Classification

1. cz
HACECKY Vojtech
Whirlpool Author
00:00:00
2. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
-
3. pl
PATERSKI Maciej
CCC Sprandi Polkowice
-
4. pl
ZIELIńSKI Kamil
Dare 2B
-

Points Classification

1. pl
FRANCZAK Paweł
VERVA ActiveJet Pro Cycling Team
00:00:00
2. nl
HAMELINK Jasper
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
3. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
-
4. cz
KANKOVSKY Alois
Whirlpool Author
-
5. pl
FRANCZAK Wojciech
-
6. be
WOUTERS Enzo
Lotto - Soudal U23
-
7. de
KESSLER Robert
LKT Team Brandenburg
-
8. pl
BODNAR Lukasz
VERVA ActiveJet Pro Cycling Team
-
9. pl
ZIELIńSKI Kamil
Dare 2B
-
10. by
HARAKHAVIK Uladzimir
-
11. cz
SISR Frantisek
Klein Constantia
-
12. cz
BUCHáCEK Tomás
Whirlpool Author
-
13. nl
ARIESEN Johim
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
14. pl
KOLAKOWSKI Dariusz
-
15. pl
BERNAS Pawel
VERVA ActiveJet Pro Cycling Team
-
16. pl
NOWACZEK Mateusz
-
17. pl
PATERSKI Maciej
CCC Sprandi Polkowice
-
18. pl
DETKO Artur
Dare 2B
-
19. pl
GóRECKI Patryk
-
20. lt
DZERVUS Darijus
Staki - Baltik Vairas Cycling Team
-

Youth Classification

1. be
WOUTERS Enzo
Lotto - Soudal U23
08:16:06
2. pl
GóRECKI Patryk
0:04
3. by
HARAKHAVIK Uladzimir
0:06
4. de
ROHDE Leon
LKT Team Brandenburg
-
5. pl
GRABIS Mateusz
-
6. fr
CAVAGNA Rémi
Klein Constantia
-
7. pl
KIETLINSKI Wojciech
-
8. es
GARCIA CORTINA Ivan
Klein Constantia
-
9. by
SHUMOV Nikolai
-
10. cz
KUKRLE Michael
Whirlpool Author
-
11. cz
KALOJIROS Tomas
Ac Sparta Praha
-
12. nz
SCHREURS Hamish
Klein Constantia
-
13. cz
SCHLEGEL Michal
Klein Constantia
-
14. pl
KONWA Piotr
-
15. de
HENN Luca
Team Kuota-Lotto
-
16. de
KESSLER Robert
LKT Team Brandenburg
1:03
17. ua
KLEPIKOV Illya
ISD-Jorbi Continental Team
1:04
18. de
SOBALLA Carl
LKT Team Brandenburg
1:06
19. be
CASTRIQUE Jonas
Lotto - Soudal U23
-
20. de
SCHORMAIR Fabian
LKT Team Brandenburg
-

Teams Classification

1.
VERVA ActiveJet Pro Cycling Team
24:48:36
2.
Whirlpool Author
-
3.
Domin Sport
-
4.
Kolss BDC Team
-
5.
Team Kuota-Lotto
-
6.
Klein Constantia
-
7.
CCC Sprandi Polkowice
-
8.
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
1:00
9.
Staki - Baltik Vairas Cycling Team
-
10.
Tc Chrobry Scott Glogow
-
11.
CK Pribram Fany Gastro
-
12.
Belarus
-
13.
Pogon Mostostal Pulawy
-
14.
Ac Sparta Praha
-
15.
LKT Team Brandenburg
2:00
16.
ISD-Jorbi Continental Team
-
17.
Lotto Soudal
-
18.
Krismar Big Silvant
-
19.
Minsk Cycling Club
-
20.
De Rosa Rybnik
3:54
21.
Voster Cycling Team
5:56
22.
Jbg-2
6:22