Course de la Paix U23 / Závod Míru U23

Final Classification

Sunday 5th June (2016)

Classification: 2.Ncup

Category: Int. Men


General Classification

1. fr
GAUDU David
10:10:19
2. gb
GEOGHEGAN HART Tao
Axeon Hagens Berman
0:11
3. ch
FRANKINY Kilian
BMC Development Team
0:14
4. be
LAMBRECHT Bjorg
Lotto - Soudal U23
0:16
5. it
RAVASI Edward
0:18
6. gb
KNOX James
Team Wiggins
0:24
7. it
CARBONI Giovanni
Unieuro Wilier
0:25
8. be
CRASS Steff
Lotto - Soudal U23
0:35
9. ru
CHERKASOV Nicolay
0:38
10. no
HOELGAARD Markus
Team Joker - Byggtorget
0:47
11. cz
SCHLEGEL Michal
Klein Constantia
0:49
12. ru
NYCH Artem
Gazprom-RusVelo
1:03
13. it
TECCHIO Marco
Unieuro Wilier
1:05
14. at
SCHöNBERGER Sebastian
Tirol Cycling Team
1:47
15. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
2:15
16. de
SCHACHMANN Maximilian
Klein Constantia
2:26
17. gb
DAVIES Scott
Team Wiggins
2:52
18. pl
PALUTA Michal
CCC Sprandi Polkowice
3:10
19. lu
GENIETS Kevin
3:16
20. be
MERTZ Remy
Color Code - Arden
3:17

Mountains Classification

1. nl
JANSSEN Adriaan
Cyclingteam Jo Piels
00:00:00
2. pl
PALUTA Michal
CCC Sprandi Polkowice
-
3. cl
RODRIGUEZ Jose Luis
-
4. es
MAS NICOLAU Enric
Klein Constantia
-
5. de
TSCHERNOSTER Jan
Rad-Net Rose Team
-
6. fr
GAUDU David
-
7. ma
CHOKRI El Mehdi
-
8. dk
PEDERSEN Casper
Riwal Platform Cycling Team
-
9. cz
SCHLEGEL Michal
Klein Constantia
-
10. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
-
11. fr
COSNEFROY Benoit
-
12. ch
FRANKINY Kilian
BMC Development Team
-
13. ch
REUTIMANN Mathias
-
14. it
BAGIOLI Nicola
-
15. es
SAMITIER Sergio
-
16. gb
GEOGHEGAN HART Tao
Axeon Hagens Berman
-
17. ch
MüLLER Patrick
BMC Development Team
-
18. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
-
19. be
VAN HOOYDONCK Nathan
BMC Development Team
-
20. ru
SIVAKOV Pavel
BMC Development Team
-

Points Classification

1. fr
GAUDU David
00:00:00
2. gb
GEOGHEGAN HART Tao
Axeon Hagens Berman
-
3. be
LAMBRECHT Bjorg
Lotto - Soudal U23
-
4. no
HOELGAARD Markus
Team Joker - Byggtorget
-
5. it
RAVASI Edward
-
6. gb
KNOX James
Team Wiggins
-
7. it
CARBONI Giovanni
Unieuro Wilier
-
8. nl
OLIESLAGERS Bob
Rabobank Development Team
-
9. ch
FRANKINY Kilian
BMC Development Team
-
10. pl
PALUTA Michal
CCC Sprandi Polkowice
-
11. gb
WOOD Oliver
-
12. ma
CHOKRI El Mehdi
-
13. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
-
14. be
DECLERCQ Benjamin
-
15. it
ALBANESE Vincenzo
-
16. be
CRASS Steff
Lotto - Soudal U23
-
17. dk
VINJEBO NYGAARD Emil
Team Giant Scatto U23
-
18. pa
JURADO LOPEZ Cristofer Robin
-
19. cz
SCHLEGEL Michal
Klein Constantia
-
20. cz
SEKANINA Adam
-

Teams Classification

1.
Italy
30:32:29
2.
Great Britain
2:01
3.
Belgium
2:46
4.
Russia
6:54
5.
Switzerland
7:07
6.
Norway
7:26
7.
Poland
10:12
8.
Germany
13:32
9.
Austria
15:00
10.
Equipe Mixte Uci
18:00
11.
France
19:35
12.
Netherlands
19:52
13.
Spain
21:48
14.
Kazakhstan
24:18
15.
Go! Czech Team
42:20
16.
Denmark
42:43
17.
Japan
43:16
18.
Slovenia
46:42
19.
United States
48:14
20.
Ukraine
1:09:59