Go to:  Stage 1  Stage 2 

Course de la Paix U23 / Závod Míru U23

Stage 1

: Jesenik > Rymarov

Friday 3rd June (2016)

Classification: 2.Ncup

Category: Int. Men

Distance: 133km


Stage Result

1. at
AUER Daniel
Team Felbermayr - Simplon Wels
03:11:53
2. nl
OLIESLAGERS Bob
Rabobank Development Team
-
3. pl
PALUTA Michal
CCC Sprandi Polkowice
-
4. gb
WOOD Oliver
-
5. ma
CHOKRI El Mehdi
-
6. be
DECLERCQ Benjamin
-
7. it
ALBANESE Vincenzo
-
8. dk
VINJEBO NYGAARD Emil
Team Giant Scatto U23
-
9. gb
GEOGHEGAN HART Tao
Axeon Hagens Berman
-
10. fr
COSNEFROY Benoit
-
11. kz
CHSHERBININ Yuriy
Astana City
-
12. no
HOELGAARD Markus
Team Joker - Byggtorget
-
13. it
BAGIOLI Nicola
-
14. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
-
15. dk
STOKBRO NIELSEN Andreas
Riwal Platform Cycling Team
-
16. ua
PADUN Mark
-
17. kz
SHTEIN Grigoriy
Astana City
-
18. rs
RAJOVIC Dušan
-
19. es
GARCIA CORTINA Ivan
Klein Constantia
-
20. pa
JURADO LOPEZ Cristofer Robin
-

General Classification

1. at
AUER Daniel
Team Felbermayr - Simplon Wels
03:11:43
2. nl
OLIESLAGERS Bob
Rabobank Development Team
0:04
3. pl
PALUTA Michal
CCC Sprandi Polkowice
-
4. cz
CAMRDA Pavel
Whirlpool Author
0:09
5. gb
WOOD Oliver
0:10
6. ma
CHOKRI El Mehdi
-
7. be
DECLERCQ Benjamin
-
8. it
ALBANESE Vincenzo
-
9. dk
VINJEBO NYGAARD Emil
Team Giant Scatto U23
-
10. gb
GEOGHEGAN HART Tao
Axeon Hagens Berman
-
11. fr
COSNEFROY Benoit
-
12. kz
CHSHERBININ Yuriy
Astana City
-
13. no
HOELGAARD Markus
Team Joker - Byggtorget
-
14. it
BAGIOLI Nicola
-
15. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
-
16. dk
STOKBRO NIELSEN Andreas
Riwal Platform Cycling Team
-
17. ua
PADUN Mark
-
18. kz
SHTEIN Grigoriy
Astana City
-
19. rs
RAJOVIC Dušan
-
20. es
GARCIA CORTINA Ivan
Klein Constantia
-

Points Classification

1. at
AUER Daniel
Team Felbermayr - Simplon Wels
00:00:00
2. nl
OLIESLAGERS Bob
Rabobank Development Team
-
3. pl
PALUTA Michal
CCC Sprandi Polkowice
-
4. gb
WOOD Oliver
-
5. ma
CHOKRI El Mehdi
-
6. be
DECLERCQ Benjamin
-
7. it
ALBANESE Vincenzo
-
8. dk
VINJEBO NYGAARD Emil
Team Giant Scatto U23
-
9. gb
GEOGHEGAN HART Tao
Axeon Hagens Berman
-
10. fr
COSNEFROY Benoit
-
11. kz
CHSHERBININ Yuriy
Astana City
-
12. no
HOELGAARD Markus
Team Joker - Byggtorget
-
13. it
BAGIOLI Nicola
-
14. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
-
15. dk
STOKBRO NIELSEN Andreas
Riwal Platform Cycling Team
-

Teams Classification

1.
Equipe Mixte Uci
09:35:39
2.
Italy
-
3.
Kazakhstan
-
4.
Great Britain
-
5.
Norway
-
6.
Spain
-
7.
France
-
8.
Denmark
-
9.
Belgium
-
10.
Russia
-
11.
Netherlands
-
12.
Austria
-
13.
Switzerland
-
14.
Germany
-
15.
Slovenia
-
16.
Go! Czech Team
-
17.
Czech Republic
-
18.
Poland
-
19.
Japan
0:59
20.
United States
1:08
21.
Ukraine
3:49
22.
Luxembourg
7:40