Go to:  Stage 1  Stage 2 

Course de la Paix U23 / Závod Míru U23

Stage 2

: Krnov > Dlouhe Strane

Saturday 4th June (2016)

Classification: 2.Ncup

Category: Int. Men

Distance: 151km


Stage Result

1. fr
GAUDU David
03:05:06
2. gb
GEOGHEGAN HART Tao
Axeon Hagens Berman
0:07
3. ch
FRANKINY Kilian
BMC Development Team
0:08
4. it
RAVASI Edward
-
5. gb
KNOX James
Team Wiggins
0:14
6. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
0:19
7. be
LAMBRECHT Bjorg
Lotto - Soudal U23
-
8. be
CRASS Steff
Lotto - Soudal U23
-
9. cz
SCHLEGEL Michal
Klein Constantia
-
10. it
CARBONI Giovanni
Unieuro Wilier
-
11. ru
CHERKASOV Nicolay
0:28
12. it
TECCHIO Marco
Unieuro Wilier
0:35
13. ru
NYCH Artem
Gazprom-RusVelo
0:43
14. no
HOELGAARD Markus
Team Joker - Byggtorget
-
15. at
SCHöNBERGER Sebastian
Tirol Cycling Team
1:25
16. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
1:56
17. no
AASVOLD Kristian
Team Sparebanken Sør
2:03
18. no
KLEIVEN Njål
Team Ringeriks - Kraft
-
19. fr
PETERS Nans
-
20. it
ORSINI Umberto
2:09

General Classification

1. fr
GAUDU David
06:16:49
2. gb
GEOGHEGAN HART Tao
Axeon Hagens Berman
0:11
3. ch
FRANKINY Kilian
BMC Development Team
0:14
4. it
RAVASI Edward
0:18
5. gb
KNOX James
Team Wiggins
0:24
6. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
0:29
7. cz
SCHLEGEL Michal
Klein Constantia
-
8. it
CARBONI Giovanni
Unieuro Wilier
-
9. be
LAMBRECHT Bjorg
Lotto - Soudal U23
-
10. be
CRASS Steff
Lotto - Soudal U23
-
11. ru
CHERKASOV Nicolay
0:38
12. it
TECCHIO Marco
Unieuro Wilier
0:45
13. no
HOELGAARD Markus
Team Joker - Byggtorget
0:53
14. ru
NYCH Artem
Gazprom-RusVelo
-
15. at
SCHöNBERGER Sebastian
Tirol Cycling Team
1:35
16. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
2:06
17. no
AASVOLD Kristian
Team Sparebanken Sør
2:13
18. fr
PETERS Nans
-
19. no
KLEIVEN Njål
Team Ringeriks - Kraft
-
20. pl
PALUTA Michal
CCC Sprandi Polkowice
2:15

Mountains Classification

1. nl
JANSSEN Adriaan
Cyclingteam Jo Piels
00:00:00
2. pl
PALUTA Michal
CCC Sprandi Polkowice
-
3. fr
GAUDU David
-
4. ma
CHOKRI El Mehdi
-
5. dk
PEDERSEN Casper
Riwal Platform Cycling Team
-
6. fr
COSNEFROY Benoit
-
7. ch
FRANKINY Kilian
BMC Development Team
-
8. ch
REUTIMANN Mathias
-
9. es
SAMITIER Sergio
-
10. gb
GEOGHEGAN HART Tao
Axeon Hagens Berman
-
11. ch
MüLLER Patrick
BMC Development Team
-
12. ru
SIVAKOV Pavel
BMC Development Team
-
13. it
ALBANESE Vincenzo
-
14. it
RAVASI Edward
-
15. fr
PETERS Nans
-
16. si
PENKO Izidor
Radenska Ljubljana
-
17. be
LAMBRECHT Bjorg
Lotto - Soudal U23
-
18. de
TSCHERNOSTER Jan
Rad-Net Rose Team
-
19. no
FORFANG Ole
Team Joker - Byggtorget
-
20. es
IRISARRI RINCON Jon
-

Points Classification

1. gb
GEOGHEGAN HART Tao
Axeon Hagens Berman
00:00:00
2. fr
GAUDU David
-
3. at
AUER Daniel
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
4. nl
OLIESLAGERS Bob
Rabobank Development Team
-
5. ch
FRANKINY Kilian
BMC Development Team
-
6. pl
PALUTA Michal
CCC Sprandi Polkowice
-
7. it
RAVASI Edward
-
8. gb
WOOD Oliver
-
9. gb
KNOX James
Team Wiggins
-
10. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
-
11. ma
CHOKRI El Mehdi
-
12. be
DECLERCQ Benjamin
-
13. be
LAMBRECHT Bjorg
Lotto - Soudal U23
-
14. it
ALBANESE Vincenzo
-
15. be
CRASS Steff
Lotto - Soudal U23
-
16. dk
VINJEBO NYGAARD Emil
Team Giant Scatto U23
-
17. cz
SCHLEGEL Michal
Klein Constantia
-
18. it
CARBONI Giovanni
Unieuro Wilier
-
19. no
HOELGAARD Markus
Team Joker - Byggtorget
-
20. fr
COSNEFROY Benoit
-

Teams Classification

1.
Italy
18:51:59
2.
France
1:20
3.
Great Britain
1:28
4.
Belgium
2:25
5.
Norway
3:47
6.
Switzerland
5:18
7.
Russia
6:20
8.
Poland
7:54
9.
Germany
9:06
10.
Netherlands
13:49
11.
Austria
13:55
12.
Equipe Mixte Uci
15:54
13.
Kazakhstan
16:28
14.
Spain
17:33
15.
Japan
23:51
16.
Go! Czech Team
26:21
17.
Slovenia
27:54
18.
Czech Republic
29:19
19.
Denmark
29:21
20.
United States
30:46
21.
Ukraine
48:23
22.
Luxembourg
49:12