Go to:  Stage 1  Stage 2a (TTT) 

Giro del Trentino Alto Adige - Sudtirol

Stage 2a (TTT)

: Cavedine > Cavedine

Sunday 19th June (2016)

Classification: 2.1

Category: Int. Woman

Distance: 11.5km


Stage Result

1.
Rabobank-Liv Woman Cycling Team
00:18:36
1. nl
TENNIGLO Moniek
Rabobank-Liv Woman Cycling Team
00:18:36
1. nl
DE JONG Thalita
Rabobank-Liv Woman Cycling Team
00:18:36
1. pl
NIEWIADOMA Katarzyna
Rabobank-Liv Woman Cycling Team
00:18:36
1. nl
KOREVAAR Jeanne
Rabobank-Liv Woman Cycling Team
00:18:36
1. nl
KASTELIJN Yara
Rabobank-Liv Woman Cycling Team
00:18:36
2.
Lotto Soudal Ladies
00:18:40
2. it
ZORZI Susanna
Lotto Soudal Ladies
-
2. nl
KNOL Willeke
Lotto Soudal Ladies
-
2. be
DECROIX Lieselot
Lotto Soudal Ladies
-
2. be
DE VUYST Sofie
Lotto Soudal Ladies
-
2. de
LICHTENBERG Claudia
Lotto Soudal Ladies
-
2. be
VEKEMANS Anisha
Lotto Soudal Ladies
-
3.
Top Girls Fassa Bortolo
00:19:00
3. it
BITTO Irene
Top Girls Fassa Bortolo
-
3. it
PALADIN Soraya
Top Girls Fassa Bortolo
-
3. it
PALADIN Asja
Top Girls Fassa Bortolo
-
3. it
DAL SANTO Nicole
Top Girls Fassa Bortolo
-
3. it
LEONARDI Elena
Top Girls Fassa Bortolo
-
3. it
QUAGLIOTTO Nadia
Top Girls Fassa Bortolo
-
4.
Servetto Footon
00:19:01
4. ch
BRäNDLI Nicole
Servetto Footon
-
4. ru
POTOKINA Anna
Servetto Footon
-
4. it
LECHNER Eva
Servetto Footon
-
4. cy
CHRISTOFOROU Antri
Servetto Footon
-
4. gb
PARKINSON Abby-mae
Servetto Footon
-
4. it
RAGUSA Katia
Servetto Footon
-
5.
S.C. Michela Fanini Rox
00:19:04
5. hu
KIRáLY Mónika
S.C. Michela Fanini Rox
-
5. fr
PITEL Edwige
S.C. Michela Fanini Rox
-
5. co
LOZANO RAMIREZ Laura Camila
S.C. Michela Fanini Rox
-
5. it
REATI Vittoria
S.C. Michela Fanini Rox
-
6.
Inpa - Bianchi
00:19:23
6. lt
TUSLAITE Daiva
Inpa - Bianchi
-
6. it
VIECELI Lara
Inpa - Bianchi
-
6. it
STRICKER Anna Zita Maria
Inpa - Bianchi
-
6. it
PAVIN Michela
Inpa - Bianchi
-
6. ro
COVRIG Ana
Inpa - Bianchi
-
6. us
ALLEN Bethany
Inpa - Bianchi
-
7.
Netherlands
-
7. nl
ROOIJAKKERS Pauliena
Netherlands
-
7. nl
KAPTHEIJNS Maud
Netherlands
-
7. nl
DE JONG Demi
Netherlands
-
7. nl
MARKUS Riejanne
Netherlands
-
7. nl
VAN 'T GELOOF Marjolein
Netherlands
-
7. nl
STOUGJE Chanella
Netherlands
-
8.
Bepink
00:19:25
8. ru
ZABELINSKAYA Olga
Bepink
-
8. it
BORTOLOTTI Simona
Bepink
-
8. by
TUHAI Ksenyia
Bepink
-
8. it
BONOMI Ilaria
Bepink
-
8. it
FRAIEGARI Giorgia
Bepink
-
8. it
NANNI Giulia
Bepink
-
9.
Lensworld - Zannata
00:19:31
9. ru
KOZONCHUK Oxana
Lensworld - Zannata
-
9. it
ARZUFFI Alice Maria
Lensworld - Zannata
-
9. it
CONFALONIERI Maria Giulia
Lensworld - Zannata
-
9. be
DOM Annelies
Lensworld - Zannata
-
10.
BTC City Ljubljana
-
10. at
RITTER Martina
BTC City Ljubljana
-
10. az
PAVLUKHINA Olena
BTC City Ljubljana
-
10. rs
ERIC Jelena
BTC City Ljubljana
-
10. si
SIMENC Laura
BTC City Ljubljana
-
10. si
ELSNER Tanja
BTC City Ljubljana
-
11.
Astana Women's Team
00:19:50
11. it
FIDANZA Arianna
Astana Women's Team
-
11. it
BERTIZZOLO Sofia
Astana Women's Team
-
11. it
BEGGIN Sofia
Astana Women's Team
-
11. it
PILLON Sara
Astana Women's Team
-
12.
Alé Cipollini
00:19:53
12. it
MUCCIOLI Dalia
Alé Cipollini
-
12. au
SKERRITT Ellen
Alé Cipollini
-
12. it
ROSSATO Beatrice
Alé Cipollini
-
12. it
ALZINI Martina
Alé Cipollini
-
13.
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
00:19:58
13. be
CROKET Gilke
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
-
13. be
DRUYTS Jessy
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
-
13. be
VAN DEN STEEN Kelly
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
-
13. be
DEMEY Valerie
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
-
13. be
DRUYTS Demmy
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
-
14.
Austria
00:20:27
14. at
RIJKES Sarah
Austria
-
14. at
VAN OIJEN Alisa
Austria
-
14. at
GEHNBÖCK Sylvia
Austria
-
14. at
WINDISCH Veronika
Austria
-
14. at
ENAL Annina
Austria
-
15.
Vitalogic Astrokalb Radunion Nö
00:20:51
15. at
PERCHTOLD Christina
Vitalogic Astrokalb Radunion Nö
-
15. at
BADEGRUBER Anna
Vitalogic Astrokalb Radunion Nö
-
15. lu
MAES Elise
Vitalogic Astrokalb Radunion Nö
-
15. de
DEUERLEIN Julia
Vitalogic Astrokalb Radunion Nö
-
15. at
BIRLI Natalie
Vitalogic Astrokalb Radunion Nö
-
16.
Hagens Berman / Supermint Pro Cycling Team
00:20:58
16. ua
VYSOTSKA Yevgenia
Hagens Berman / Supermint Pro Cycling Team
-
16. it
CIPRIANI Carmela
Hagens Berman / Supermint Pro Cycling Team
-
16. it
MAGNETTO ALLIETTA Daniela
Hagens Berman / Supermint Pro Cycling Team
-
17.
Aromitalia - Vaiano
00:21:19
17. it
MARTINI Alessia
Aromitalia - Vaiano
-
17. lt
LELEIVYTE Rasa
Aromitalia - Vaiano
-
17. it
BARTELLONI Beatrice
Aromitalia - Vaiano
-
17. it
FRANCHI Elena
Aromitalia - Vaiano
-
17. it
NESTI Nicole
Aromitalia - Vaiano
-
17. it
BULLERI Alessia
Aromitalia - Vaiano
-
18.
Tre Colli - Chirio
00:21:49
18. ua
OLIINYK Olena
Tre Colli - Chirio
-
18. it
BASTIANELLI Valentina
Tre Colli - Chirio
-
18. it
RIVERDITI Angelica
Tre Colli - Chirio
-
18. it
LANDRISCHINA Cristina Francesca
Tre Colli - Chirio
-
18. it
FOLLONI Silvia
Tre Colli - Chirio
-
18. it
TONAZZINI Giulia
Tre Colli - Chirio
-
DNS. si
ZIGART Urska
BTC City Ljubljana
00:19:31
OTL. it
VALENTINI Elena
Vitalogic Astrokalb Radunion Nö
00:20:51
OTL. it
BALDUCCI Michela
S.C. Michela Fanini Rox
00:19:04
OTL. it
NICOLAI Federica
S.C. Michela Fanini Rox
-
OTL. it
SALTON Basei Marzia
Hagens Berman / Supermint Pro Cycling Team
00:20:58

General Classification

1. pl
NIEWIADOMA Katarzyna
Rabobank-Liv Woman Cycling Team
03:13:08
2. de
LICHTENBERG Claudia
Lotto Soudal Ladies
0:36
3. it
PALADIN Soraya
Top Girls Fassa Bortolo
0:56
4. fr
PITEL Edwige
S.C. Michela Fanini Rox
1:00
5. ru
ZABELINSKAYA Olga
Bepink
1:21
6. by
TUHAI Ksenyia
Bepink
-
7. it
BITTO Irene
Top Girls Fassa Bortolo
1:25
8. nl
DE JONG Thalita
Rabobank-Liv Woman Cycling Team
4:39
9. it
ZORZI Susanna
Lotto Soudal Ladies
4:43
10. it
PALADIN Asja
Top Girls Fassa Bortolo
5:03
11. ru
POTOKINA Anna
Servetto Footon
5:04
12. it
STRICKER Anna Zita Maria
Inpa - Bianchi
5:26
13. ro
COVRIG Ana
Inpa - Bianchi
-
14. nl
MARKUS Riejanne
Netherlands
-
15. nl
ROOIJAKKERS Pauliena
Netherlands
-
16. at
RITTER Martina
BTC City Ljubljana
5:34
17. it
MUCCIOLI Dalia
Alé Cipollini
5:56
18. nl
TENNIGLO Moniek
Rabobank-Liv Woman Cycling Team
6:56
19. be
DE VUYST Sofie
Lotto Soudal Ladies
7:00
20. ua
VYSOTSKA Yevgenia
Hagens Berman / Supermint Pro Cycling Team
7:01
21. be
VEKEMANS Anisha
Lotto Soudal Ladies
7:21
22. it
LECHNER Eva
Servetto Footon
-
23. co
LOZANO RAMIREZ Laura Camila
S.C. Michela Fanini Rox
7:24
24. hu
KIRáLY Mónika
S.C. Michela Fanini Rox
-
25. lt
TUSLAITE Daiva
Inpa - Bianchi
7:43
26. it
CONFALONIERI Maria Giulia
Lensworld - Zannata
7:51
27. it
ARZUFFI Alice Maria
Lensworld - Zannata
-
28. az
PAVLUKHINA Olena
BTC City Ljubljana
-
29. lu
MAES Elise
Vitalogic Astrokalb Radunion Nö
7:54
30. it
BERTIZZOLO Sofia
Astana Women's Team
8:10
31. it
BEGGIN Sofia
Astana Women's Team
-
32. be
VAN DEN STEEN Kelly
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
8:18
33. it
QUAGLIOTTO Nadia
Top Girls Fassa Bortolo
8:42
34. nl
KOREVAAR Jeanne
Rabobank-Liv Woman Cycling Team
9:14
35. lt
LELEIVYTE Rasa
Aromitalia - Vaiano
9:39
36. it
FRANCHI Elena
Aromitalia - Vaiano
9:42
37. at
PERCHTOLD Christina
Vitalogic Astrokalb Radunion Nö
10:11
38. nl
STOUGJE Chanella
Netherlands
13:10
39. it
BORTOLOTTI Simona
Bepink
13:11
40. be
DOM Annelies
Lensworld - Zannata
13:17
41. it
FIDANZA Arianna
Astana Women's Team
13:36
42. gb
PARKINSON Abby-mae
Servetto Footon
13:58
43. it
ROSSATO Beatrice
Alé Cipollini
14:03
44. at
RIJKES Sarah
Austria
14:13
45. at
GEHNBÖCK Sylvia
Austria
-
46. be
DRUYTS Demmy
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
15:06
47. ru
KOZONCHUK Oxana
Lensworld - Zannata
16:09
48. it
VIECELI Lara
Inpa - Bianchi
20:20
49. nl
DE JONG Demi
Netherlands
-
50. rs
ERIC Jelena
BTC City Ljubljana
20:28
51. au
SKERRITT Ellen
Alé Cipollini
20:50
52. be
DEMEY Valerie
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
20:55
53. at
WINDISCH Veronika
Austria
21:24
54. cy
CHRISTOFOROU Antri
Servetto Footon
21:37
55. it
RAGUSA Katia
Servetto Footon
22:07
56. be
DRUYTS Jessy
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
22:34
57. si
SIMENC Laura
BTC City Ljubljana
22:58
58. at
ENAL Annina
Austria
23:03
59. at
VAN OIJEN Alisa
Austria
23:10
60. it
NESTI Nicole
Aromitalia - Vaiano
23:11
61. us
ALLEN Bethany
Inpa - Bianchi
23:21
62. be
DECROIX Lieselot
Lotto Soudal Ladies
23:29
63. it
MAGNETTO ALLIETTA Daniela
Hagens Berman / Supermint Pro Cycling Team
23:34
64. it
CIPRIANI Carmela
Hagens Berman / Supermint Pro Cycling Team
-
65. nl
VAN 'T GELOOF Marjolein
Netherlands
23:37
66. nl
KAPTHEIJNS Maud
Netherlands
23:49
67. be
CROKET Gilke
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
23:56
68. it
BARTELLONI Beatrice
Aromitalia - Vaiano
24:07
69. it
BULLERI Alessia
Aromitalia - Vaiano
-
70. it
MARTINI Alessia
Aromitalia - Vaiano
-
71. it
NANNI Giulia
Bepink
24:18
72. it
RIVERDITI Angelica
Tre Colli - Chirio
24:25
73. it
FOLLONI Silvia
Tre Colli - Chirio
-
74. ua
OLIINYK Olena
Tre Colli - Chirio
24:32
75. it
PAVIN Michela
Inpa - Bianchi
24:34
76. si
ELSNER Tanja
BTC City Ljubljana
24:37
77. it
BASTIANELLI Valentina
Tre Colli - Chirio
-
78. it
DAL SANTO Nicole
Top Girls Fassa Bortolo
24:40
79. it
LEONARDI Elena
Top Girls Fassa Bortolo
-
80. nl
KASTELIJN Yara
Rabobank-Liv Woman Cycling Team
-
81. it
FRAIEGARI Giorgia
Bepink
25:14
82. nl
KNOL Willeke
Lotto Soudal Ladies
25:18
83. at
BIRLI Natalie
Vitalogic Astrokalb Radunion Nö
25:24
84. it
ALZINI Martina
Alé Cipollini
26:10
85. it
TONAZZINI Giulia
Tre Colli - Chirio
26:14
86. at
BADEGRUBER Anna
Vitalogic Astrokalb Radunion Nö
35:01
87. de
DEUERLEIN Julia
Vitalogic Astrokalb Radunion Nö
36:13
88. it
PILLON Sara
Astana Women's Team
36:34

Mountains Classification

1. pl
NIEWIADOMA Katarzyna
Rabobank-Liv Woman Cycling Team
00:00:00
2. fr
PITEL Edwige
S.C. Michela Fanini Rox
-
3. it
PALADIN Soraya
Top Girls Fassa Bortolo
-
4. ru
ZABELINSKAYA Olga
Bepink
-

Points Classification

1. pl
NIEWIADOMA Katarzyna
Rabobank-Liv Woman Cycling Team
00:00:00
2. it
PALADIN Soraya
Top Girls Fassa Bortolo
-
3. fr
PITEL Edwige
S.C. Michela Fanini Rox
-
4. ru
ZABELINSKAYA Olga
Bepink
-
5. by
TUHAI Ksenyia
Bepink
-
6. de
LICHTENBERG Claudia
Lotto Soudal Ladies
-
7. it
BITTO Irene
Top Girls Fassa Bortolo
-
8. nl
MARKUS Riejanne
Netherlands
-
9. nl
DE JONG Thalita
Rabobank-Liv Woman Cycling Team
-
10. at
RITTER Martina
BTC City Ljubljana
-
11. it
STRICKER Anna Zita Maria
Inpa - Bianchi
-
12. ru
POTOKINA Anna
Servetto Footon
-
13. ro
COVRIG Ana
Inpa - Bianchi
-
14. nl
ROOIJAKKERS Pauliena
Netherlands
-
15. it
ZORZI Susanna
Lotto Soudal Ladies
-

Youth Classification

1. pl
NIEWIADOMA Katarzyna
Rabobank-Liv Woman Cycling Team
03:13:08
2. by
TUHAI Ksenyia
Bepink
1:21
3. it
PALADIN Asja
Top Girls Fassa Bortolo
5:03
4. it
STRICKER Anna Zita Maria
Inpa - Bianchi
5:26
5. ro
COVRIG Ana
Inpa - Bianchi
-
6. nl
MARKUS Riejanne
Netherlands
-
7. it
ARZUFFI Alice Maria
Lensworld - Zannata
7:51
8. it
BERTIZZOLO Sofia
Astana Women's Team
8:10
9. it
BEGGIN Sofia
Astana Women's Team
-
10. be
VAN DEN STEEN Kelly
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
8:18
11. it
QUAGLIOTTO Nadia
Top Girls Fassa Bortolo
8:42
12. nl
KOREVAAR Jeanne
Rabobank-Liv Woman Cycling Team
9:14
13. it
FRANCHI Elena
Aromitalia - Vaiano
9:42
14. nl
STOUGJE Chanella
Netherlands
13:10
15. it
BORTOLOTTI Simona
Bepink
13:11
16. it
FIDANZA Arianna
Astana Women's Team
13:36
17. gb
PARKINSON Abby-mae
Servetto Footon
13:58
18. it
ROSSATO Beatrice
Alé Cipollini
14:03
19. be
DRUYTS Demmy
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
15:06
20. nl
DE JONG Demi
Netherlands
20:20
21. rs
ERIC Jelena
BTC City Ljubljana
20:28
22. au
SKERRITT Ellen
Alé Cipollini
20:50
23. be
DEMEY Valerie
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
20:55
24. it
RAGUSA Katia
Servetto Footon
22:07
25. be
DRUYTS Jessy
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
22:34
26. it
NESTI Nicole
Aromitalia - Vaiano
23:11
27. it
MAGNETTO ALLIETTA Daniela
Hagens Berman / Supermint Pro Cycling Team
23:34
28. it
CIPRIANI Carmela
Hagens Berman / Supermint Pro Cycling Team
-
29. nl
VAN 'T GELOOF Marjolein
Netherlands
23:37
30. nl
KAPTHEIJNS Maud
Netherlands
23:49
31. it
NANNI Giulia
Bepink
24:18
32. it
RIVERDITI Angelica
Tre Colli - Chirio
24:25
33. it
FOLLONI Silvia
Tre Colli - Chirio
-
34. it
PAVIN Michela
Inpa - Bianchi
24:34
35. it
DAL SANTO Nicole
Top Girls Fassa Bortolo
24:40
36. it
LEONARDI Elena
Top Girls Fassa Bortolo
-
37. nl
KASTELIJN Yara
Rabobank-Liv Woman Cycling Team
-
38. it
FRAIEGARI Giorgia
Bepink
25:14
39. it
ALZINI Martina
Alé Cipollini
26:10
40. at
BADEGRUBER Anna
Vitalogic Astrokalb Radunion Nö
35:01
41. it
PILLON Sara
Astana Women's Team
36:34

Teams Classification

1.
Top Girls Fassa Bortolo
09:08:48
2.
Rabobank-Liv Woman Cycling Team
4:59
3.
Lotto Soudal Ladies
5:35
4.
Bepink
7:39
5.
S.C. Michela Fanini Rox
8:16
6.
Inpa - Bianchi
10:25
7.
Netherlands
15:51
8.
Servetto Footon
17:46
9.
Lensworld - Zannata
20:33
10.
Astana Women's Team
20:52
11.
BTC City Ljubljana
25:27
12.
Vitalogic Astrokalb Radunion Nö
28:26
13.
Aromitalia - Vaiano
30:27
14.
Alé Cipollini
31:39
15.
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
33:37
16.
Austria
39:32
17.
Hagens Berman / Supermint Pro Cycling Team
42:49
18.
Tre Colli - Chirio
1:00:20