Go to:  Stage 1 

Oberösterreichrundfahrt

Stage 1

: Linz > Linz

Thursday 16th June (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 12.6km


Stage Result

1. it
ALBANESE Vincenzo
00:24:51
2. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
-
3. at
EIBEGGER Markus
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
4. de
KRIEGER Alexander
Leopard Pro Cycling
-
5. au
SCHULTZ Nick
SEG Racing Academy
-
6. at
RABITSCH Stephan
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
7. de
RAPP Jonas
Team Heizomat
0:04
8. dk
OLESEN Patrick
Leopard Pro Cycling
-
9. ch
SCHELLING Patrick
Team Vorarlberg
-
10. nl
DE JONG Martijn
SEG Racing Academy
-
11. pl
MORAJKO Jacek
Wibatech Fuji
-
12. de
BALDAUF Sebastian
Team Hrinkow Advarics Cycleang
-
13. de
HERKLOTZ Silvio
Bora-Argon 18
-
14. gb
MCLAUGHLIN James
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
15. de
FREIENSTEIN Raphael
Team Kuota-Lotto
-
16. be
GOOSSENS Kobe
Telenet - Fidea
-
17. at
BRKIC Benjamin
Tirol Cycling Team
-
18. de
DOMBROWSKI Frederik
Team Kuota-Lotto
-
19. at
LEHNER Daniel
Team Vorarlberg
0:11
20. pl
WARCHOł Bartosz
Whirlpool Author
-

General Classification

1. it
ALBANESE Vincenzo
00:24:51
2. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
-
3. at
EIBEGGER Markus
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
4. de
KRIEGER Alexander
Leopard Pro Cycling
-
5. au
SCHULTZ Nick
SEG Racing Academy
-
6. at
RABITSCH Stephan
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
7. de
RAPP Jonas
Team Heizomat
0:04
8. dk
OLESEN Patrick
Leopard Pro Cycling
-
9. ch
SCHELLING Patrick
Team Vorarlberg
-
10. nl
DE JONG Martijn
SEG Racing Academy
-
11. pl
MORAJKO Jacek
Wibatech Fuji
-
12. de
BALDAUF Sebastian
Team Hrinkow Advarics Cycleang
-
13. de
HERKLOTZ Silvio
Bora-Argon 18
-
14. gb
MCLAUGHLIN James
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
15. de
FREIENSTEIN Raphael
Team Kuota-Lotto
-
16. be
GOOSSENS Kobe
Telenet - Fidea
-
17. at
BRKIC Benjamin
Tirol Cycling Team
-
18. de
DOMBROWSKI Frederik
Team Kuota-Lotto
-
19. at
LEHNER Daniel
Team Vorarlberg
0:11
20. pl
WARCHOł Bartosz
Whirlpool Author
-

Mountains Classification

1. at
EIBEGGER Markus
Team Felbermayr - Simplon Wels
00:00:00

Points Classification

1. it
ALBANESE Vincenzo
00:00:00
2. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
-
3. at
EIBEGGER Markus
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
4. de
KRIEGER Alexander
Leopard Pro Cycling
-
5. au
SCHULTZ Nick
SEG Racing Academy
-
6. at
RABITSCH Stephan
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
7. de
RAPP Jonas
Team Heizomat
-
8. dk
OLESEN Patrick
Leopard Pro Cycling
-

Youth Classification

1. it
ALBANESE Vincenzo
00:24:51
2. au
SCHULTZ Nick
SEG Racing Academy
-
3. de
RAPP Jonas
Team Heizomat
0:04
4. dk
OLESEN Patrick
Leopard Pro Cycling
-
5. nl
DE JONG Martijn
SEG Racing Academy
-
6. de
HERKLOTZ Silvio
Bora-Argon 18
-
7. be
GOOSSENS Kobe
Telenet - Fidea
-
8. at
BRKIC Benjamin
Tirol Cycling Team
-
9. at
LEHNER Daniel
Team Vorarlberg
0:11
10. de
STRITZINGER Joshua
Christina Jewelry Pro Cycling
0:25
11. it
FOTI Carmelo
Leopard Pro Cycling
1:02
12. dk
RERNBOCK Jonas
1:05
13. dk
KLARIS Magnus Bak
SEG Racing Academy
-
14. de
SCHULZE Julian
Christina Jewelry Pro Cycling
-
15. cz
KUKRLE Michael
Whirlpool Author
-
16. at
SCHöNBERGER Sebastian
Tirol Cycling Team
-
17. it
FORTUNATO Lorenzo
-
18. at
WALZEL Andreas
Team Felbermayr - Simplon Wels
1:15
19. au
OVETT Freddy
SEG Racing Academy
1:20
20. be
SOETE Daan
Telenet - Fidea
1:32

Teams Classification

1.
Team Felbermayr - Simplon Wels
01:14:37
2.
Team Kuota-Lotto
0:04
3.
Leopard Pro Cycling
1:02
4.
SEG Racing Academy
1:05
5.
Team Vorarlberg
1:16
6.
Telenet - Fidea
2:04
7.
Team Hrinkow Advarics Cycleang
2:10
8.
Whirlpool Author
2:14
9.
Hoppla - Petroli Firenze
2:56
10.
Tirol Cycling Team
2:58
11.
Bora-Argon 18
3:03
12.
Christina Jewelry Pro Cycling
3:15
13.
Team Heizomat
3:58
14.
WSA-Greenlife
4:17
15.
Restore cycling
4:29
16.
Team Webike - Ck Aarhus
5:07
17.
Union Raiffeisen Radteam Tirol
5:27
18.
Wibatech Fuji
6:08
19.
Germany
8:21
20.
Arbo Denzel Cliff
8:49
21.
Regional ARBÖ Bundesteam
9:04