Go to:  Stage 1  Stage 2  Stage 3 (ITT) 

Route du Sud - la Depeche du Midi

Stage 3 (ITT)

: Albi > Albi

Friday 17th June (2016)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 13.4km


Stage Result

1. co
QUINTANA Nairo
Movistar Team
00:15:45
2. fr
CHAVANEL Sylvain
Direct Energie
0:06
3. es
ERVITI Imanol
Movistar Team
0:17
4. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
0:22
5. fr
COQUARD Bryan
Direct Energie
-
6. es
MAS BONET Lluís Guillermo
Caja Rural - Seguros RGA
0:25
7. ar
SEPúLVEDA Eduardo
Fortuneo - Vital Concept
0:29
8. fr
DELAPLACE Anthony
Fortuneo - Vital Concept
0:30
9. fr
ROSSETTO Stephane
Cofidis, Solutions Crédits
0:36
10. es
SOLER Marc
Movistar Team
0:39
11. fr
OFFREDO Yoann
FDJ
0:41
12. fr
VAUGRENARD Benoit
FDJ
0:43
13. fr
EDET Nicolas
Cofidis, Solutions Crédits
-
14. fr
DASSONVILLE Flavien
HP BTP - Auber93
0:46
15. co
MARTINEZ Daniel Felipe
Wilier - Southeast
-
16. ru
NYCH Artem
Gazprom-RusVelo
-
17. no
BREEN Vegard
Fortuneo - Vital Concept
0:47
18. fr
VOECKLER Thomas
Direct Energie
-
19. es
HERRADA José
Movistar Team
0:48
20. ru
SEROV Alexander
Gazprom-RusVelo
-

General Classification

1. co
QUINTANA Nairo
Movistar Team
07:16:44
2. fr
CHAVANEL Sylvain
Direct Energie
0:11
3. fr
COQUARD Bryan
Direct Energie
-
4. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
0:21
5. es
ERVITI Imanol
Movistar Team
0:22
6. es
MAS BONET Lluís Guillermo
Caja Rural - Seguros RGA
0:30
7. ar
SEPúLVEDA Eduardo
Fortuneo - Vital Concept
0:34
8. fr
DELAPLACE Anthony
Fortuneo - Vital Concept
0:35
9. fr
ROSSETTO Stephane
Cofidis, Solutions Crédits
0:41
10. es
SOLER Marc
Movistar Team
0:44
11. fr
EDET Nicolas
Cofidis, Solutions Crédits
0:47
12. fr
DASSONVILLE Flavien
HP BTP - Auber93
0:51
13. co
MARTINEZ Daniel Felipe
Wilier - Southeast
-
14. ru
NYCH Artem
Gazprom-RusVelo
-
15. no
BREEN Vegard
Fortuneo - Vital Concept
0:52
16. fr
VOECKLER Thomas
Direct Energie
-
17. es
HERRADA José
Movistar Team
0:53
18. fr
LOUBET Julien
Fortuneo - Vital Concept
0:55
19. fr
GERARD Arnaud
Fortuneo - Vital Concept
-
20. gb
CARTHY Hugh
Caja Rural - Seguros RGA
0:56

Mountains Classification

1. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
00:00:00
2. co
QUINTANA Nairo
Movistar Team
-
3. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
-
4. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
-
5. fr
HARDY Romain
Cofidis, Solutions Crédits
-
6. no
BREEN Vegard
Fortuneo - Vital Concept
-
7. fr
DELAGE Mickaël
FDJ
-
8. fr
OFFREDO Yoann
FDJ
-
9. fr
VAUGRENARD Benoit
FDJ
-

Points Classification

1. fr
COQUARD Bryan
Direct Energie
00:00:00
2. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
-
3. es
ROJAS José Joaquín
Movistar Team
-
4. fr
POULHIES Stéphane
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
5. fr
MARTINEZ Yannick
Delko Marseille Provence KTM
-
6. gb
MCLAY Daniel
Fortuneo - Vital Concept
-
7. it
BELLETTI Manuel
Wilier - Southeast
-
8. co
QUINTANA Nairo
Movistar Team
-
9. es
LASTRA MARTINEZ Jonathan
Caja Rural - Seguros RGA
-
10. fr
DELAGE Mickaël
FDJ
-
11. dk
KAMP Alexander
Stölting Service Group
-
12. fr
DANIEL Maxime
AG2R La Mondiale
-
13. fr
HARDY Romain
Cofidis, Solutions Crédits
-
14. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
-
15. fr
CHAVANEL Sylvain
Direct Energie
-
16. fr
SARREAU Marc
FDJ
-
17. es
ERVITI Imanol
Movistar Team
-
18. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
-
19. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
-
20. ru
BOEV Igor
Gazprom-RusVelo
-

Youth Classification

1. fr
COQUARD Bryan
Direct Energie
07:16:55
2. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
0:10
3. ar
SEPúLVEDA Eduardo
Fortuneo - Vital Concept
0:23
4. es
SOLER Marc
Movistar Team
0:33
5. fr
DASSONVILLE Flavien
HP BTP - Auber93
0:40
6. co
MARTINEZ Daniel Felipe
Wilier - Southeast
-
7. ru
NYCH Artem
Gazprom-RusVelo
-
8. gb
CARTHY Hugh
Caja Rural - Seguros RGA
0:45
9. es
MOLINA CANET Antonio
Caja Rural - Seguros RGA
1:03
10. es
LASTRA MARTINEZ Jonathan
Caja Rural - Seguros RGA
1:04
11. ru
MANAKOV Victor
Gazprom-RusVelo
-
12. es
TXOPERENA Beñat
Euskadi Basque Country - Murias
1:07
13. it
FONZI Giuseppe
Wilier - Southeast
1:09
14. es
ARANBURU Alex
Euskadi Basque Country - Murias
1:10
15. fr
SARREAU Marc
FDJ
-
16. ru
STASH Mamyr
Gazprom-RusVelo
1:12
17. fr
PACHER Quentin
Delko Marseille Provence KTM
1:19
18. es
ITURRIA SEGUROLA Mikel
Euskadi Basque Country - Murias
1:20
19. de
MAGER Christian
Stölting Service Group
1:22
20. dk
KAMP Alexander
Stölting Service Group
1:25

Teams Classification

1.
Movistar Team
21:51:23
2.
Direct Energie
0:19
3.
FDJ
0:50
4.
Fortuneo - Vital Concept
-
5.
Caja Rural - Seguros RGA
1:18
6.
Cofidis, Solutions Crédits
1:34
7.
Gazprom-RusVelo
1:48
8.
Wilier - Southeast
2:07
9.
Euskadi Basque Country - Murias
2:25
10.
Equipe Cycliste Armée de Terre
2:30
11.
Delko Marseille Provence KTM
2:44
12.
Stölting Service Group
3:04
13.
AG2R La Mondiale
3:06
14.
HP BTP - Auber93
3:11
15.
Rádio Popular Boavista
4:27