Route du Sud - la Depeche du Midi

Stage 4

: Saint-Gaudens > Val d'Azur Couraduque

Saturday 18th June (2016)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 184.9km


Stage Result

1. es
SOLER Marc
Movistar Team
05:36:13
2. co
QUINTANA Nairo
Movistar Team
0:04
3. gb
CARTHY Hugh
Caja Rural - Seguros RGA
-
4. fr
EDET Nicolas
Cofidis, Solutions Crédits
0:17
5. fr
VOECKLER Thomas
Direct Energie
0:21
6. es
PARDILLA BELLóN Sergio
Caja Rural - Seguros RGA
0:33
7. pt
VILELA Ricardo
Caja Rural - Seguros RGA
0:55
8. es
BIZKARRA Mikel
Euskadi Basque Country - Murias
0:57
9. es
MATé MARDONES Luis Ángel
Cofidis, Solutions Crédits
-
10. es
ARROYO DURáN David
Caja Rural - Seguros RGA
1:25
11. es
ITURRIA SEGUROLA Mikel
Euskadi Basque Country - Murias
1:33
12. fr
ROSSETTO Stephane
Cofidis, Solutions Crédits
1:37
13. ru
NYCH Artem
Gazprom-RusVelo
1:45
14. fr
LEVARLET Guillaume
HP BTP - Auber93
2:09
15. es
ROJAS José Joaquín
Movistar Team
-
16. es
FERNANDEZ CRUZ Delio
Delko Marseille Provence KTM
2:17
17. co
QUINTANA Dayer
Movistar Team
2:53
18. es
BRAVO OIARBIDE Garikoitz
Euskadi Basque Country - Murias
-
19. pt
FIGUEIREDO Frederico
Rádio Popular Boavista
3:47
20. fr
JEANNESSON Arnold
Cofidis, Solutions Crédits
3:59

General Classification

1. co
QUINTANA Nairo
Movistar Team
12:52:55
2. es
SOLER Marc
Movistar Team
0:36
3. gb
CARTHY Hugh
Caja Rural - Seguros RGA
0:58
4. fr
EDET Nicolas
Cofidis, Solutions Crédits
1:06
5. fr
VOECKLER Thomas
Direct Energie
1:15
6. es
PARDILLA BELLóN Sergio
Caja Rural - Seguros RGA
1:55
7. pt
VILELA Ricardo
Caja Rural - Seguros RGA
2:01
8. es
BIZKARRA Mikel
Euskadi Basque Country - Murias
2:12
9. fr
ROSSETTO Stephane
Cofidis, Solutions Crédits
2:20
10. es
MATé MARDONES Luis Ángel
Cofidis, Solutions Crédits
2:36
11. ru
NYCH Artem
Gazprom-RusVelo
2:38
12. es
ITURRIA SEGUROLA Mikel
Euskadi Basque Country - Murias
3:06
13. es
ROJAS José Joaquín
Movistar Team
3:12
14. es
ARROYO DURáN David
Caja Rural - Seguros RGA
3:14
15. es
FERNANDEZ CRUZ Delio
Delko Marseille Provence KTM
3:38
16. fr
LEVARLET Guillaume
HP BTP - Auber93
3:55
17. es
BRAVO OIARBIDE Garikoitz
Euskadi Basque Country - Murias
4:10
18. co
QUINTANA Dayer
Movistar Team
4:32
19. pt
FIGUEIREDO Frederico
Rádio Popular Boavista
5:35
20. fr
JEANNESSON Arnold
Cofidis, Solutions Crédits
5:41

Mountains Classification

1. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
00:00:00
2. es
SOLER Marc
Movistar Team
-
3. co
QUINTANA Nairo
Movistar Team
-
4. ru
RYBALKIN Aleksey
Gazprom-RusVelo
-
5. fr
PACHER Quentin
Delko Marseille Provence KTM
-
6. es
ARANBURU Alex
Euskadi Basque Country - Murias
-
7. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
-
8. gb
CARTHY Hugh
Caja Rural - Seguros RGA
-
9. es
ROJAS José Joaquín
Movistar Team
-
10. no
BREEN Vegard
Fortuneo - Vital Concept
-
11. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
-
12. fr
HARDY Romain
Cofidis, Solutions Crédits
-
13. fr
EDET Nicolas
Cofidis, Solutions Crédits
-
14. fr
BIDARD François
AG2R La Mondiale
-
15. fr
VOECKLER Thomas
Direct Energie
-
16. co
QUINTANA Dayer
Movistar Team
-
17. fr
DELAGE Mickaël
FDJ
-
18. es
PARDILLA BELLóN Sergio
Caja Rural - Seguros RGA
-
19. es
BRAVO OIARBIDE Garikoitz
Euskadi Basque Country - Murias
-
20. fr
OFFREDO Yoann
FDJ
-

Points Classification

1. co
QUINTANA Nairo
Movistar Team
00:00:00
2. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
-
3. es
ROJAS José Joaquín
Movistar Team
-
4. fr
POULHIES Stéphane
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
5. fr
MARTINEZ Yannick
Delko Marseille Provence KTM
-
6. it
BELLETTI Manuel
Wilier - Southeast
-
7. es
SOLER Marc
Movistar Team
-
8. es
LASTRA MARTINEZ Jonathan
Caja Rural - Seguros RGA
-
9. fr
DELAGE Mickaël
FDJ
-
10. gb
CARTHY Hugh
Caja Rural - Seguros RGA
-
11. fr
HARDY Romain
Cofidis, Solutions Crédits
-
12. dk
KAMP Alexander
Stölting Service Group
-
13. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
-
14. fr
EDET Nicolas
Cofidis, Solutions Crédits
-
15. fr
CHAVANEL Sylvain
Direct Energie
-
16. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
-
17. es
ERVITI Imanol
Movistar Team
-
18. fr
PACHER Quentin
Delko Marseille Provence KTM
-
19. fr
VOECKLER Thomas
Direct Energie
-
20. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
-

Youth Classification

1. es
SOLER Marc
Movistar Team
12:53:31
2. gb
CARTHY Hugh
Caja Rural - Seguros RGA
0:22
3. ru
NYCH Artem
Gazprom-RusVelo
2:02
4. es
ITURRIA SEGUROLA Mikel
Euskadi Basque Country - Murias
2:30
5. co
QUINTANA Dayer
Movistar Team
3:56
6. pt
FIGUEIREDO Frederico
Rádio Popular Boavista
4:59
7. ar
SEPúLVEDA Eduardo
Fortuneo - Vital Concept
5:49
8. co
MARTINEZ Daniel Felipe
Wilier - Southeast
6:44
9. fr
BIDARD François
AG2R La Mondiale
11:23
10. dk
PEDERSEN Mads
Stölting Service Group
13:27
11. ru
RYBALKIN Aleksey
Gazprom-RusVelo
13:46
12. es
LASTRA MARTINEZ Jonathan
Caja Rural - Seguros RGA
16:09
13. es
GUERRERO BONILLA Pablo
Rádio Popular Boavista
19:20
14. fr
PACHER Quentin
Delko Marseille Provence KTM
22:24
15. fr
CALMEJANE Lilian
Direct Energie
25:01
16. de
MAGER Christian
Stölting Service Group
26:11
17. fr
COMBAUD Romain
Delko Marseille Provence KTM
26:42
18. es
TXOPERENA Beñat
Euskadi Basque Country - Murias
26:47
19. es
ARANBURU Alex
Euskadi Basque Country - Murias
27:34
20. ru
MANAKOV Victor
Gazprom-RusVelo
27:51

Teams Classification

1.
Movistar Team
38:42:15
2.
Caja Rural - Seguros RGA
0:37
3.
Cofidis, Solutions Crédits
2:12
4.
Euskadi Basque Country - Murias
5:35
5.
Direct Energie
30:47
6.
AG2R La Mondiale
31:53
7.
Fortuneo - Vital Concept
34:35
8.
Gazprom-RusVelo
38:50
9.
Delko Marseille Provence KTM
49:23
10.
Wilier - Southeast
49:54
11.
Rádio Popular Boavista
51:07
12.
FDJ
57:20
13.
HP BTP - Auber93
57:27
14.
Equipe Cycliste Armée de Terre
59:59
15.
Stölting Service Group
1:03:07