Go to:  Prologue  Stage 1 

Skoda-Tour de Luxembourg

Stage 1

: Luxembourg > Hesperange

Thursday 2nd June (2016)

Classification: 2.HC

Category: Int. Men

Distance: 170.6km


Stage Result

1. de
GREIPEL André
Lotto Soudal
04:13:07
2. gb
BLYTHE Adam
Tinkoff
-
3. be
CAPIOT Amaury
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
4. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
5. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
-
6. lu
DRUCKER Jean-Pierre
BMC Racing Team
-
7. de
CIOLEK Gerald
Stölting Service Group
-
8. it
MARCATO Marco
Wanty - Groupe Gobert
-
9. au
EDMONDSON Alexander
Orica GreenEDGE
-
10. au
VON HOFF Steele
One Pro Cycling
-
11. de
KRIEGER Alexander
Leopard Pro Cycling
-
12. au
EWAN Caleb
Orica GreenEDGE
-
13. ch
BOHLI Tom
BMC Racing Team
-
14. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
-
15. be
PARDINI Olivier
Wallonie - Bruxelles
-
16. be
HABEAUX Gregory
Wallonie - Bruxelles
-
17. nl
LAMMERTINK Maurits
Roompot - Oranje Peloton
-
18. nz
HENDERSON Gregory
Lotto Soudal
-
19. nl
KREDER Wesley
Roompot - Oranje Peloton
-
20. lu
KIRSCH Alex
Stölting Service Group
-
21. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
-
22. nl
GERTS Floris
BMC Racing Team
0:04
23. de
MAGER Christian
Stölting Service Group
-
24. au
HAYMAN Mathew
Orica GreenEDGE
-
25. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
-
26. dk
GULDHAMMER Rasmus
Stölting Service Group
-
27. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
-
28. ru
TRUSOV Nikolay
Tinkoff
-
29. nl
KERKHOF Tim
Roompot - Oranje Peloton
-
30. hu
LOVASSY Krisztian
Team Differdange - Losch
-
31. de
WEGMANN Fabian
Stölting Service Group
-
32. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
-
33. nl
DUIJN Huub
Roompot - Oranje Peloton
-
34. fr
FEILLU Brice
Fortuneo - Vital Concept
-
35. dk
PEDERSEN Mads
Stölting Service Group
-
36. it
FOTI Carmelo
Leopard Pro Cycling
-
37. be
VLIEGEN Loïc
BMC Racing Team
-
38. be
VAN HOECKE Gijs
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
39. lv
DAKTERIS Janis
Team Differdange - Losch
-
40. nz
MCCORMICK Hayden
One Pro Cycling
-
41. fr
HARDY Romain
Cofidis, Solutions Crédits
-
42. dk
REIHS Michael
Stölting Service Group
-
43. sk
VELITS Peter
BMC Racing Team
-
44. fr
PERICHON Pierre-Luc
Fortuneo - Vital Concept
-
45. de
BROCKHOFF Jan
Leopard Pro Cycling
-
46. es
MATé MARDONES Luis Ángel
Cofidis, Solutions Crédits
-
47. lu
CENTRONE Ivan
Team Differdange - Losch
-
48. at
BRäNDLE Matthias
IAM Cycling
-
49. be
DECLERCQ Tim
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
50. nz
SMITH Dion
One Pro Cycling
-
51. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
52. au
DURBRIDGE Luke
Orica GreenEDGE
-
53. pt
SILVESTRE Fábio
Leopard Pro Cycling
-
54. be
HELVEN Sander
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
55. be
DE BUYST Jasper
Lotto Soudal
-
56. dk
JUUL-JENSEN Christopher
Orica GreenEDGE
-
57. dk
SøRENSEN Chris Anker
Fortuneo - Vital Concept
-
58. be
WALLAYS Jelle
Lotto Soudal
-
59. au
TANNER David
IAM Cycling
-
60. sk
KOLAR Michael
Tinkoff
-
61. pl
BODNAR Maciej
Tinkoff
-
62. ch
PELLAUD Simon
IAM Cycling
-
63. fr
VACHON Florian
Fortuneo - Vital Concept
-
64. ar
SEPúLVEDA Eduardo
Fortuneo - Vital Concept
-
65. ch
ZAUGG Oliver
IAM Cycling
-
66. dk
MORTENSEN Martin
One Pro Cycling
-
67. be
BILLE Gaetan
Wanty - Groupe Gobert
-
68. fr
BAGOT Yoann
Cofidis, Solutions Crédits
-
69. it
ANTONINI Simone
Wanty - Groupe Gobert
-
70. nl
HONIG Reinier
Roompot - Oranje Peloton
-
71. it
TINTORI Devid
Team Differdange - Losch
-
72. be
TEUNS Dylan
BMC Racing Team
-
73. dk
CORT NIELSEN Magnus
Orica GreenEDGE
-
74. nz
ORAM James
One Pro Cycling
-
75. be
VEUCHELEN Frederik
Wanty - Groupe Gobert
-
76. fr
GERARD Arnaud
Fortuneo - Vital Concept
-
77. be
VAN DER SANDE Tosh
Lotto Soudal
-
78. es
REGUERO Gabriel
Team Differdange - Losch
-
79. be
DERNIES Tom
Wallonie - Bruxelles
-
80. be
DE TIER Floris
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
81. nl
WEENING Pieter
Roompot - Oranje Peloton
-
82. de
SIEBERG Marcel
Lotto Soudal
-
83. ee
NöMMELA Aksel
Leopard Pro Cycling
-
84. fr
EDET Nicolas
Cofidis, Solutions Crédits
-
85. de
TENBROCK Jonas
Stölting Service Group
-
86. be
ARMéE Sander
Lotto Soudal
-
87. hk
CHEUNG King Lok
Orica GreenEDGE
-
88. fr
BRUN Frederic
Fortuneo - Vital Concept
-
89. lu
THILL Tom
Team Differdange - Losch
-
90. dk
OLESEN Patrick
Leopard Pro Cycling
-
91. nl
VAN EMPEL Etienne
Roompot - Oranje Peloton
-
92. ch
LANG Pirmin
IAM Cycling
-
93. be
DUFRASNE Jonathan
Wallonie - Bruxelles
-
94. ch
FRANK Mathias
IAM Cycling
-
95. lu
SCHLECHTER Pit
Leopard Pro Cycling
-
96. au
GOSS Matthew
One Pro Cycling
-
97. fr
MOUREY Francis
Fortuneo - Vital Concept
-
98. be
STASSEN Julien
Wallonie - Bruxelles
-
99. fr
ROSSETTO Stephane
Cofidis, Solutions Crédits
-
100. fr
COUSIN Jérôme
Cofidis, Solutions Crédits
-
101. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
-
102. nl
HOOGERLAND Johnny
Roompot - Oranje Peloton
-
103. it
GATTO Oscar
Tinkoff
-
104. dk
EBSEN John
One Pro Cycling
-
105. be
DEWORTELAER Serge
Team Differdange - Losch
-
106. be
DRON Boris
Wanty - Groupe Gobert
-
107. se
KASTEMYR Pontus
Team Differdange - Losch
-
108. be
VANDEN BAK Laurent
Leopard Pro Cycling
0:43
109. be
DE KETELE Kenny
Topsport Vlaanderen - Baloise
2:43
110. pl
BIALOBLOCKI Marcin
One Pro Cycling
-
111. be
DERUETTE Thomas
Wallonie - Bruxelles
-
112. de
BURGHARDT Marcus
BMC Racing Team
3:41
DNF. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
-

General Classification

1. lu
DRUCKER Jean-Pierre
BMC Racing Team
04:17:27
2. nl
LAMMERTINK Maurits
Roompot - Oranje Peloton
0:03
3. ch
BOHLI Tom
BMC Racing Team
0:04
4. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:05
5. it
MARCATO Marco
Wanty - Groupe Gobert
0:06
6. au
EDMONDSON Alexander
Orica GreenEDGE
0:07
7. de
KRIEGER Alexander
Leopard Pro Cycling
-
8. au
EWAN Caleb
Orica GreenEDGE
0:09
9. lu
KIRSCH Alex
Stölting Service Group
0:10
10. be
CAPIOT Amaury
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
11. de
GREIPEL André
Lotto Soudal
0:12
12. at
BRäNDLE Matthias
IAM Cycling
0:13
13. be
PARDINI Olivier
Wallonie - Bruxelles
0:14
14. be
BILLE Gaetan
Wanty - Groupe Gobert
-
15. nl
DUIJN Huub
Roompot - Oranje Peloton
0:15
16. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
0:16
17. gb
BLYTHE Adam
Tinkoff
-
18. be
VAN HOECKE Gijs
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
19. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
0:17
20. fr
EDET Nicolas
Cofidis, Solutions Crédits
0:18
21. au
HAYMAN Mathew
Orica GreenEDGE
-
22. de
CIOLEK Gerald
Stölting Service Group
0:19
23. fr
FEILLU Brice
Fortuneo - Vital Concept
0:20
24. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
-
25. dk
JUUL-JENSEN Christopher
Orica GreenEDGE
0:22
26. fr
MOUREY Francis
Fortuneo - Vital Concept
-
27. lu
SCHLECHTER Pit
Leopard Pro Cycling
-
28. be
HELVEN Sander
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
29. dk
OLESEN Patrick
Leopard Pro Cycling
0:23
30. au
DURBRIDGE Luke
Orica GreenEDGE
-
31. nl
GERTS Floris
BMC Racing Team
-
32. de
SIEBERG Marcel
Lotto Soudal
-
33. au
TANNER David
IAM Cycling
-
34. fr
PERICHON Pierre-Luc
Fortuneo - Vital Concept
-
35. pl
BODNAR Maciej
Tinkoff
0:24
36. pt
SILVESTRE Fábio
Leopard Pro Cycling
-
37. dk
PEDERSEN Mads
Stölting Service Group
-
38. fr
GERARD Arnaud
Fortuneo - Vital Concept
-
39. dk
CORT NIELSEN Magnus
Orica GreenEDGE
0:25
40. be
VEUCHELEN Frederik
Wanty - Groupe Gobert
-
41. nl
VAN EMPEL Etienne
Roompot - Oranje Peloton
0:26
42. nl
WEENING Pieter
Roompot - Oranje Peloton
-
43. fr
VACHON Florian
Fortuneo - Vital Concept
0:27
44. be
ARMéE Sander
Lotto Soudal
0:28
45. be
TEUNS Dylan
BMC Racing Team
-
46. hu
LOVASSY Krisztian
Team Differdange - Losch
-
47. be
VLIEGEN Loïc
BMC Racing Team
-
48. nz
MCCORMICK Hayden
One Pro Cycling
0:29
49. de
BROCKHOFF Jan
Leopard Pro Cycling
-
50. be
WALLAYS Jelle
Lotto Soudal
-
51. it
FOTI Carmelo
Leopard Pro Cycling
0:30
52. lu
THILL Tom
Team Differdange - Losch
-
53. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
-
54. nz
SMITH Dion
One Pro Cycling
0:31
55. be
DECLERCQ Tim
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
56. fr
BAGOT Yoann
Cofidis, Solutions Crédits
0:32
57. de
WEGMANN Fabian
Stölting Service Group
-
58. nl
KERKHOF Tim
Roompot - Oranje Peloton
0:33
59. ru
TRUSOV Nikolay
Tinkoff
0:34
60. nl
KREDER Wesley
Roompot - Oranje Peloton
-
61. fr
HARDY Romain
Cofidis, Solutions Crédits
-
62. be
DE TIER Floris
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
63. ch
LANG Pirmin
IAM Cycling
0:35
64. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
-
65. be
VAN DER SANDE Tosh
Lotto Soudal
0:36
66. ch
ZAUGG Oliver
IAM Cycling
-
67. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
68. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
-
69. lu
CENTRONE Ivan
Team Differdange - Losch
0:37
70. dk
GULDHAMMER Rasmus
Stölting Service Group
0:38
71. be
DERNIES Tom
Wallonie - Bruxelles
-
72. nl
HONIG Reinier
Roompot - Oranje Peloton
-
73. be
HABEAUX Gregory
Wallonie - Bruxelles
-
74. it
GATTO Oscar
Tinkoff
-
75. de
MAGER Christian
Stölting Service Group
-
76. ee
NöMMELA Aksel
Leopard Pro Cycling
0:39
77. nz
HENDERSON Gregory
Lotto Soudal
-
78. fr
COUSIN Jérôme
Cofidis, Solutions Crédits
-
79. dk
MORTENSEN Martin
One Pro Cycling
0:40
80. it
TINTORI Devid
Team Differdange - Losch
-
81. sk
VELITS Peter
BMC Racing Team
-
82. ch
PELLAUD Simon
IAM Cycling
0:41
83. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
-
84. be
DE BUYST Jasper
Lotto Soudal
-
85. se
KASTEMYR Pontus
Team Differdange - Losch
0:42
86. lv
DAKTERIS Janis
Team Differdange - Losch
-
87. dk
REIHS Michael
Stölting Service Group
0:43
88. de
TENBROCK Jonas
Stölting Service Group
-
89. es
MATé MARDONES Luis Ángel
Cofidis, Solutions Crédits
0:44
90. it
ANTONINI Simone
Wanty - Groupe Gobert
0:45
91. ch
FRANK Mathias
IAM Cycling
-
92. au
VON HOFF Steele
One Pro Cycling
0:46
93. nl
HOOGERLAND Johnny
Roompot - Oranje Peloton
-
94. fr
ROSSETTO Stephane
Cofidis, Solutions Crédits
-
95. be
DRON Boris
Wanty - Groupe Gobert
0:47
96. es
REGUERO Gabriel
Team Differdange - Losch
-
97. ar
SEPúLVEDA Eduardo
Fortuneo - Vital Concept
0:49
98. be
DEWORTELAER Serge
Team Differdange - Losch
0:50
99. fr
BRUN Frederic
Fortuneo - Vital Concept
-
100. nz
ORAM James
One Pro Cycling
0:51
101. sk
KOLAR Michael
Tinkoff
-
102. hk
CHEUNG King Lok
Orica GreenEDGE
-
103. be
DUFRASNE Jonathan
Wallonie - Bruxelles
0:52
104. dk
SøRENSEN Chris Anker
Fortuneo - Vital Concept
0:56
105. be
STASSEN Julien
Wallonie - Bruxelles
1:01
106. au
GOSS Matthew
One Pro Cycling
1:02
107. dk
EBSEN John
One Pro Cycling
1:13
108. be
VANDEN BAK Laurent
Leopard Pro Cycling
1:28
109. pl
BIALOBLOCKI Marcin
One Pro Cycling
3:08
110. be
DE KETELE Kenny
Topsport Vlaanderen - Baloise
3:20
111. be
DERUETTE Thomas
Wallonie - Bruxelles
3:21
112. de
BURGHARDT Marcus
BMC Racing Team
4:12

Mountains Classification

1. be
DERUETTE Thomas
Wallonie - Bruxelles
00:00:00
2. nl
VAN EMPEL Etienne
Roompot - Oranje Peloton
-
3. fr
FEILLU Brice
Fortuneo - Vital Concept
-

Points Classification

1. de
GREIPEL André
Lotto Soudal
00:00:00
2. gb
BLYTHE Adam
Tinkoff
-
3. be
CAPIOT Amaury
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
4. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
5. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
-
6. lu
DRUCKER Jean-Pierre
BMC Racing Team
-
7. de
CIOLEK Gerald
Stölting Service Group
-
8. it
MARCATO Marco
Wanty - Groupe Gobert
-
9. au
EDMONDSON Alexander
Orica GreenEDGE
-
10. au
VON HOFF Steele
One Pro Cycling
-

Youth Classification

1. nl
LAMMERTINK Maurits
Roompot - Oranje Peloton
04:17:30
2. ch
BOHLI Tom
BMC Racing Team
0:01
3. au
EDMONDSON Alexander
Orica GreenEDGE
0:04
4. de
KRIEGER Alexander
Leopard Pro Cycling
-
5. au
EWAN Caleb
Orica GreenEDGE
0:06
6. lu
KIRSCH Alex
Stölting Service Group
0:07
7. be
CAPIOT Amaury
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
8. be
VAN HOECKE Gijs
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:13
9. fr
TURGIS Anthony
Cofidis, Solutions Crédits
0:14
10. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
0:17
11. lu
SCHLECHTER Pit
Leopard Pro Cycling
0:19
12. be
HELVEN Sander
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
13. dk
OLESEN Patrick
Leopard Pro Cycling
0:20
14. au
DURBRIDGE Luke
Orica GreenEDGE
-
15. nl
GERTS Floris
BMC Racing Team
-
16. pt
SILVESTRE Fábio
Leopard Pro Cycling
0:21
17. dk
PEDERSEN Mads
Stölting Service Group
-
18. dk
CORT NIELSEN Magnus
Orica GreenEDGE
0:22
19. nl
VAN EMPEL Etienne
Roompot - Oranje Peloton
0:23
20. be
TEUNS Dylan
BMC Racing Team
0:25
21. be
VLIEGEN Loïc
BMC Racing Team
-
22. nz
MCCORMICK Hayden
One Pro Cycling
0:26
23. de
BROCKHOFF Jan
Leopard Pro Cycling
-
24. it
FOTI Carmelo
Leopard Pro Cycling
0:27
25. lu
THILL Tom
Team Differdange - Losch
-
26. nz
SMITH Dion
One Pro Cycling
0:28
27. nl
KERKHOF Tim
Roompot - Oranje Peloton
0:30
28. nl
KREDER Wesley
Roompot - Oranje Peloton
0:31
29. be
DE TIER Floris
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
30. be
VAN DER SANDE Tosh
Lotto Soudal
0:33
31. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
-
32. lu
CENTRONE Ivan
Team Differdange - Losch
0:34
33. be
DERNIES Tom
Wallonie - Bruxelles
0:35
34. de
MAGER Christian
Stölting Service Group
-
35. ee
NöMMELA Aksel
Leopard Pro Cycling
0:36
36. ch
PELLAUD Simon
IAM Cycling
0:38
37. be
DE BUYST Jasper
Lotto Soudal
-
38. se
KASTEMYR Pontus
Team Differdange - Losch
0:39
39. lv
DAKTERIS Janis
Team Differdange - Losch
-
40. de
TENBROCK Jonas
Stölting Service Group
0:40
41. it
ANTONINI Simone
Wanty - Groupe Gobert
0:42
42. es
REGUERO Gabriel
Team Differdange - Losch
0:44
43. ar
SEPúLVEDA Eduardo
Fortuneo - Vital Concept
0:46
44. be
DEWORTELAER Serge
Team Differdange - Losch
0:47
45. nz
ORAM James
One Pro Cycling
0:48
46. sk
KOLAR Michael
Tinkoff
-
47. hk
CHEUNG King Lok
Orica GreenEDGE
-
48. be
DERUETTE Thomas
Wallonie - Bruxelles
3:18

Teams Classification

1.
BMC Racing Team
12:52:41
2.
Orica GreenEDGE
0:14
3.
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:15
4.
Roompot - Oranje Peloton
0:20
5.
Wanty - Groupe Gobert
0:21
6.
Leopard Pro Cycling
0:32
7.
Stölting Service Group
0:33
8.
Cofidis, Solutions Crédits
0:35
9.
Lotto Soudal
0:49
10.
Fortuneo - Vital Concept
-
11.
IAM Cycling
0:51
12.
Tinkoff
1:00
13.
Wallonie - Bruxelles
1:03
14.
One Pro Cycling
1:05
15.
Team Differdange - Losch
1:15