Go to:  Prologue  Stage 1  Stage 2 

Tour de Hongrie

Stage 1

: Fertod > Keszthely

Wednesday 29th June (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 133km


Stage Result

1. ee
RAIM Mihkel
Cycling Academy Team
02:51:01
2. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
-
3. no
GJOLBERG Adrian
Team FixIT.no
0:03
4. cz
TUREK Daniel
Cycling Academy Team
0:04
5. si
KOROšEC Rok
Radenska Ljubljana
0:53
6. ma
GALDOUNE Ahmed Amine
0:55
7. ro
CRISTA Daniel
Tusnad Cycling Team
-
8. na
CRAVEN Dan
Cycling Academy Team
0:57
9. il
GABAY Guy
Cycling Academy Team
-
10. es
REGUERO Gabriel
Team Differdange - Losch
-
11. nl
VAN ENGELEN Adne
-
12. hu
MOLNAR Istvan
3:29
13. no
MADSEN Kristoffer
Team FixIT.no
3:30
14. pl
TOMASIAK Konrad
Start - Vaxes Cycling Team
-
15. si
MISKULIN Jure
Radenska Ljubljana
-
16. nl
BROEKAART Sven
-
17. es
MIRALLES Josep
Tusnad Cycling Team
-
18. it
TINTORI Devid
Team Differdange - Losch
-
19. es
LESTIDO Martín
Tusnad Cycling Team
-
20. hu
RóZSA Balázs
Szuper Beton
-

General Classification

1. ee
RAIM Mihkel
Cycling Academy Team
02:51:56
2. no
GJOLBERG Adrian
Team FixIT.no
0:11
3. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
0:14
4. cz
TUREK Daniel
Cycling Academy Team
0:20
5. si
KOROšEC Rok
Radenska Ljubljana
1:06
6. ma
GALDOUNE Ahmed Amine
1:08
7. ro
CRISTA Daniel
Tusnad Cycling Team
1:11
8. es
REGUERO Gabriel
Team Differdange - Losch
1:12
9. il
GABAY Guy
Cycling Academy Team
1:13
10. nl
VAN ENGELEN Adne
1:14
11. na
CRAVEN Dan
Cycling Academy Team
1:16
12. si
MISKULIN Jure
Radenska Ljubljana
3:42
13. pl
TOMASIAK Konrad
Start - Vaxes Cycling Team
3:43
14. no
MADSEN Kristoffer
Team FixIT.no
-
15. nl
BROEKAART Sven
-
16. hu
RóZSA Balázs
Szuper Beton
3:46
17. es
MIRALLES Josep
Tusnad Cycling Team
3:47
18. hu
MOLNAR Istvan
-
19. it
TINTORI Devid
Team Differdange - Losch
3:48
20. si
RUčIGAJ Ziga
Radenska Ljubljana
3:49

Mountains Classification

1. no
GJOLBERG Adrian
Team FixIT.no
00:00:00
2. cz
TUREK Daniel
Cycling Academy Team
-
3. ma
GALDOUNE Ahmed Amine
-
4. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
-

Points Classification

1. ee
RAIM Mihkel
Cycling Academy Team
00:00:00
2. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
-
3. no
GJOLBERG Adrian
Team FixIT.no
-
4. cz
TUREK Daniel
Cycling Academy Team
-
5. de
STAUDER Benjamin
-
6. si
KOROšEC Rok
Radenska Ljubljana
-
7. hu
MOLNAR Istvan
-
8. ma
GALDOUNE Ahmed Amine
-
9. il
GABAY Guy
Cycling Academy Team
-

Youth Classification

1. ma
GALDOUNE Ahmed Amine
02:53:04
2. si
MISKULIN Jure
Radenska Ljubljana
2:34
3. no
MADSEN Kristoffer
Team FixIT.no
2:35
4. hu
RóZSA Balázs
Szuper Beton
2:38
5. es
MIRALLES Josep
Tusnad Cycling Team
2:39
6. si
RUčIGAJ Ziga
Radenska Ljubljana
2:41
7. it
TAGLIANI Filippo
2:56
8. no
JENSEN Jan William
Team FixIT.no
2:57
9. it
BRESCIANI Alessandro
-
10. hr
MALTAR Bruno
Radenska Ljubljana
-
11. hu
FILUTÁS Viktor
Szuper Beton
-
12. it
FIORELLI Filippo
-
13. no
JACOBSEN Andreas Skæjlo
Team FixIT.no
2:58
14. cz
HRACHOVINA Eduard
-
15. hu
BERTALAN Balazs
-
16. cz
PAPULA Lukáš
2:59
17. nl
OTTENBROS Joury
-
18. hu
MORICZ Daniel
Szuper Beton
-
19. hu
ZATHURECZKY Mark
3:00
20. hu
RUTTKAY Zoltan
Szuper Beton
-

Teams Classification

1.
Cycling Academy Team
08:37:31
2.
Team FixIT.no
6:03
3.
Kolss BDC Team
6:25
4.
Radenska Ljubljana
6:50
5.
Tusnad Cycling Team
6:58
6.
Team Differdange - Losch
7:14
7.
West-Frisia
7:16
8.
Dellio Gallina Colosio Eurofeed
7:28
9.
Start - Vaxes Cycling Team
9:55
10.
Szuper Beton
10:15
11.
Mugenrace Team Prolog
10:16
12.
Team Embrace The World
10:30
13.
Dr. Bátorfi-Agria Ktk.
10:32
14.
Epronex Special-bikes Team
10:36
15.
Team Forman Cinelli
-
16.
Dksi-kontent
10:40