Go to:  Prologue  Stage 1  Stage 2 

Tour de Hongrie

Stage 2

: Keszthely > Siofok

Thursday 30th June (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 164km


Stage Result

1. ma
GALDOUNE Ahmed Amine
03:54:36
2. ua
MALYNIVSKYI Vasyl
Kolss BDC Team
-
3. de
FIEGE Lorenz
-
4. no
MADSEN Kristoffer
Team FixIT.no
-
5. nl
GROEN Dex
-
6. si
JENKO Robert
Radenska Ljubljana
-
7. ee
RAIM Mihkel
Cycling Academy Team
-
8. nl
OTTENBROS Joury
-
9. at
DOLLESCHAL Patrick
-
10. no
GJOLBERG Adrian
Team FixIT.no
-
11. it
SPREAFICO Matteo
Kolss BDC Team
-
12. cz
HRACHOVINA Eduard
-
13. hu
LOVASSY Krisztian
Team Differdange - Losch
-
14. hu
FILUTÁS Viktor
Szuper Beton
-
15. pl
TOMASIAK Konrad
Start - Vaxes Cycling Team
-
16. be
VAN AKEN Matthias
Start - Vaxes Cycling Team
-
17. ar
RAMOS Rubén
Tusnad Cycling Team
-
18. lt
KAUPAS Gediminas
Team Differdange - Losch
-
19. ro
CRISTA Daniel
Tusnad Cycling Team
-
20. de
KRUSCHEWSKI Fabian
-

General Classification

1. ee
RAIM Mihkel
Cycling Academy Team
06:46:32
2. no
GJOLBERG Adrian
Team FixIT.no
0:11
3. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
0:14
4. cz
TUREK Daniel
Cycling Academy Team
0:20
5. ma
GALDOUNE Ahmed Amine
0:58
6. si
KOROšEC Rok
Radenska Ljubljana
1:06
7. ro
CRISTA Daniel
Tusnad Cycling Team
1:11
8. es
REGUERO Gabriel
Team Differdange - Losch
1:12
9. il
GABAY Guy
Cycling Academy Team
1:13
10. nl
VAN ENGELEN Adne
1:14
11. na
CRAVEN Dan
Cycling Academy Team
1:16
12. pl
TOMASIAK Konrad
Start - Vaxes Cycling Team
3:43
13. no
MADSEN Kristoffer
Team FixIT.no
-
14. nl
BROEKAART Sven
-
15. hu
RóZSA Balázs
Szuper Beton
3:46
16. es
MIRALLES Josep
Tusnad Cycling Team
3:47
17. it
TINTORI Devid
Team Differdange - Losch
3:48
18. si
RUčIGAJ Ziga
Radenska Ljubljana
3:49
19. no
LøVIK Asmund Romstad
Team FixIT.no
-
20. cu
MOJICA José
Start - Vaxes Cycling Team
3:51

Mountains Classification

1. no
GJOLBERG Adrian
Team FixIT.no
00:00:00
2. lu
THILL Tom
Team Differdange - Losch
-
3. it
BRESCIANI Alessandro
-
4. cz
TUREK Daniel
Cycling Academy Team
-
5. de
HELLMANN Julian
-
6. ma
GALDOUNE Ahmed Amine
-
7. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
-
8. ar
RAMOS Rubén
Tusnad Cycling Team
-

Points Classification

1. ee
RAIM Mihkel
Cycling Academy Team
00:00:00
2. ma
GALDOUNE Ahmed Amine
-
3. de
HELLMANN Julian
-
4. ua
POLIVODA Oleksandr
Kolss BDC Team
-
5. ua
MALYNIVSKYI Vasyl
Kolss BDC Team
-
6. lu
THILL Tom
Team Differdange - Losch
-
7. no
GJOLBERG Adrian
Team FixIT.no
-
8. de
FIEGE Lorenz
-
9. si
KOROšEC Rok
Radenska Ljubljana
-
10. cz
TUREK Daniel
Cycling Academy Team
-
11. de
STAUDER Benjamin
-
12. no
MADSEN Kristoffer
Team FixIT.no
-
13. ua
KHRIPTA Andriy
Kolss BDC Team
-
14. nl
GROEN Dex
-
15. hu
MOLNAR Istvan
-
16. il
GABAY Guy
Cycling Academy Team
-
17. hu
FILUTÁS Viktor
Szuper Beton
-
18. si
JENKO Robert
Radenska Ljubljana
-

Youth Classification

1. ma
GALDOUNE Ahmed Amine
06:47:30
2. no
MADSEN Kristoffer
Team FixIT.no
2:45
3. hu
RóZSA Balázs
Szuper Beton
2:48
4. es
MIRALLES Josep
Tusnad Cycling Team
2:49
5. si
RUčIGAJ Ziga
Radenska Ljubljana
2:51
6. it
TAGLIANI Filippo
3:06
7. hr
MALTAR Bruno
Radenska Ljubljana
3:07
8. hu
FILUTÁS Viktor
Szuper Beton
-
9. it
FIORELLI Filippo
-
10. no
JACOBSEN Andreas Skæjlo
Team FixIT.no
3:08
11. cz
HRACHOVINA Eduard
-
12. hu
BERTALAN Balazs
-
13. cz
PAPULA Lukáš
3:09
14. nl
OTTENBROS Joury
-
15. hu
MORICZ Daniel
Szuper Beton
-
16. hu
RUTTKAY Zoltan
Szuper Beton
3:10
17. er
ZEMEKAEL GHEBREINDRIAS Adhanom
Start - Vaxes Cycling Team
3:11
18. hu
KOVÁCS Máté
-
19. gt
QUICIBAL Romeo Daniel
Start - Vaxes Cycling Team
3:12
20. hu
KOVáCS Dávid
-

Teams Classification

1.
Cycling Academy Team
20:21:19
2.
Team FixIT.no
6:03
3.
Kolss BDC Team
6:25
4.
Radenska Ljubljana
6:50
5.
Tusnad Cycling Team
6:58
6.
Team Differdange - Losch
7:14
7.
West-Frisia
7:16
8.
Dellio Gallina Colosio Eurofeed
7:28
9.
Start - Vaxes Cycling Team
9:55
10.
Szuper Beton
10:15
11.
Mugenrace Team Prolog
10:16
12.
Team Embrace The World
10:30
13.
Dr. Bátorfi-Agria Ktk.
10:32
14.
Epronex Special-bikes Team
10:36
15.
Team Forman Cinelli
-
16.
Dksi-kontent
10:40