Go to:  Stage 1  Stage 2 

Tour de Savoie Mont Blanc

Stage 2

: Barby > Les Déserts

Friday 17th June (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 118km


Stage Result

1. be
VANHOUCKE Harm
Lotto - Soudal U23
03:37:30
2. fr
VINCENT Léo
0:22
3. fr
NAULEAU Bryan
Direct Energie
-
4. es
MAS NICOLAU Enric
Klein Constantia
-
5. gb
GEOGHEGAN HART Tao
Axeon Hagens Berman
-
6. be
CRASS Steff
Lotto - Soudal U23
-
7. fr
PAPILLON Lucas
-
8. fr
ROCHAS Remy
-
9. au
O\' CONNOR Ben
Avanti IsoWhey Sport
-
10. ch
FRANKINY Kilian
BMC Development Team
0:51
11. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
0:54
12. dk
SøRENSEN Chris Anker
Fortuneo - Vital Concept
1:24
13. ec
NARVAEZ Jhonatan
Klein Constantia
2:14
14. fr
CAMPISTROUS Romain
2:38
15. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
2:45
16. be
LAMBRECHT Bjorg
Lotto - Soudal U23
2:55
17. nl
MAAS Jan
Rabobank Development Team
3:20
18. fr
GUERIN Alexis
4:17
19. fr
SEIGLE Romain
4:49
20. au
HUCKER Robbie
Avanti IsoWhey Sport
7:21

General Classification

1. be
VANHOUCKE Harm
Lotto - Soudal U23
07:10:14
2. fr
VINCENT Léo
0:26
3. fr
ROCHAS Remy
0:27
4. fr
NAULEAU Bryan
Direct Energie
0:28
5. gb
GEOGHEGAN HART Tao
Axeon Hagens Berman
0:32
6. es
MAS NICOLAU Enric
Klein Constantia
-
7. au
O\' CONNOR Ben
Avanti IsoWhey Sport
-
8. fr
PAPILLON Lucas
-
9. be
CRASS Steff
Lotto - Soudal U23
-
10. ch
FRANKINY Kilian
BMC Development Team
1:01
11. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
1:03
12. ec
NARVAEZ Jhonatan
Klein Constantia
1:44
13. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
2:14
14. dk
SøRENSEN Chris Anker
Fortuneo - Vital Concept
2:41
15. fr
CAMPISTROUS Romain
2:48
16. be
LAMBRECHT Bjorg
Lotto - Soudal U23
3:05
17. nl
MAAS Jan
Rabobank Development Team
3:30
18. fr
GUERIN Alexis
3:41
19. fr
SEIGLE Romain
5:33
20. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
7:53

Mountains Classification

1. ec
NARVAEZ Jhonatan
Klein Constantia
00:00:00
2. fr
PERICHON Pierre-Luc
Fortuneo - Vital Concept
-
3. be
VANHOUCKE Harm
Lotto - Soudal U23
-
4. fr
GUERIN Alexis
-
5. fr
SARROU Jordan
-
6. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
-
7. au
O\' CONNOR Ben
Avanti IsoWhey Sport
-
8. fr
ROUX Julien
-
9. es
MAS NICOLAU Enric
Klein Constantia
-
10. fr
AUBERT Rémi
-
11. fr
VINCENT Léo
-
12. fr
PIGEON Hugo
-
13. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
-
14. fr
ROCHAS Remy
-
15. gb
GEOGHEGAN HART Tao
Axeon Hagens Berman
-
16. au
HUCKER Robbie
Avanti IsoWhey Sport
-
17. fr
FEILLU Brice
Fortuneo - Vital Concept
-

Points Classification

1. fr
GUERIN Alexis
00:00:00
2. fr
VINCENT Léo
-
3. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
-
4. ec
NARVAEZ Jhonatan
Klein Constantia
-
5. fr
NAULEAU Bryan
Direct Energie
-
6. be
VANHOUCKE Harm
Lotto - Soudal U23
-
7. be
DE WITTE Matthias
-
8. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
-
9. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
-
10. es
MAS NICOLAU Enric
Klein Constantia
-
11. gb
GEOGHEGAN HART Tao
Axeon Hagens Berman
-
12. fr
PICHOT Alexandre
Direct Energie
-
13. be
CRASS Steff
Lotto - Soudal U23
-
14. fr
PETERS Nans
-
15. nl
MAAS Jan
Rabobank Development Team
-
16. fr
PAPILLON Lucas
-
17. fr
ROCHAS Remy
-

Youth Classification

1. be
VANHOUCKE Harm
Lotto - Soudal U23
07:10:14
2. fr
VINCENT Léo
0:26
3. fr
ROCHAS Remy
0:27
4. gb
GEOGHEGAN HART Tao
Axeon Hagens Berman
0:32
5. es
MAS NICOLAU Enric
Klein Constantia
-
6. au
O\' CONNOR Ben
Avanti IsoWhey Sport
-
7. fr
PAPILLON Lucas
-
8. be
CRASS Steff
Lotto - Soudal U23
-
9. ch
FRANKINY Kilian
BMC Development Team
1:01
10. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
1:03
11. ec
NARVAEZ Jhonatan
Klein Constantia
1:44
12. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
2:14
13. be
LAMBRECHT Bjorg
Lotto - Soudal U23
3:05
14. nl
MAAS Jan
Rabobank Development Team
3:30
15. fr
SEIGLE Romain
5:33
16. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
7:53
17. cz
SCHLEGEL Michal
Klein Constantia
-
18. be
VEREECKEN Thomas
Lotto - Soudal U23
8:27
19. fr
ROUX Julien
8:50
20. br
SESSLER Nicolas
9:00

Teams Classification

1.
Lotto - Soudal U23
21:34:29
2.
Klein Constantia
6:29
3.
Chambery Cyclisme Formation
9:45
4.
Rabobank Development Team
9:58
5.
Fortuneo - Vital Concept
16:00
6.
Avanti IsoWhey Sport
17:37
7.
Axeon Hagens Berman
18:58
8.
CC Etupes
29:25
9.
Gsc Blagnac Velosport
31:03
10.
VL Techniek-Abutriek
38:16
11.
Direct Energie
38:24
12.
Cr4C Roanne
41:01
13.
Burgos-BH
49:14
14.
BMC Development Team
53:23
15.
Bourg En Bresse Ain Cyclisme
1:01:12
16.
Roubaix Lille Métropole
1:18:48
17.
Avc Aix-en-provence
1:46:15
18.
Team Pro Immo Nicolas Roux
1:49:49
19.
EKZ Racing Team
2:00:42