Tour de Savoie Mont Blanc

Stage 3

: Chambéry > Modane

Saturday 18th June (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 123km


Stage Result

1. fr
PERICHON Pierre-Luc
Fortuneo - Vital Concept
03:01:22
2. pt
GUERREIRO Ruben
Axeon Hagens Berman
0:03
3. nl
MAAS Jan
Rabobank Development Team
0:30
4. es
MAS NICOLAU Enric
Klein Constantia
0:34
5. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
-
6. fr
FEILLU Brice
Fortuneo - Vital Concept
-
7. gb
GEOGHEGAN HART Tao
Axeon Hagens Berman
-
8. fr
VINCENT Léo
-
9. us
COSTA Adrien
Axeon Hagens Berman
-
10. fr
PICHOT Alexandre
Direct Energie
-
11. ch
BRUHLMANN Simon
-
12. ch
FRANKINY Kilian
BMC Development Team
-
13. fr
CAMPISTROUS Romain
0:55
14. be
LAMBRECHT Bjorg
Lotto - Soudal U23
-
15. fr
NAULEAU Bryan
Direct Energie
-
16. fr
SEIGLE Romain
-
17. be
CRASS Steff
Lotto - Soudal U23
-
18. dk
SøRENSEN Chris Anker
Fortuneo - Vital Concept
-
19. au
O\' CONNOR Ben
Avanti IsoWhey Sport
-
20. fr
PAPILLON Lucas
-

General Classification

1. fr
VINCENT Léo
10:12:36
2. gb
GEOGHEGAN HART Tao
Axeon Hagens Berman
0:03
3. es
MAS NICOLAU Enric
Klein Constantia
0:06
4. fr
NAULEAU Bryan
Direct Energie
0:23
5. au
O\' CONNOR Ben
Avanti IsoWhey Sport
0:27
6. be
CRASS Steff
Lotto - Soudal U23
-
7. fr
PAPILLON Lucas
-
8. ch
FRANKINY Kilian
BMC Development Team
0:35
9. fr
ROCHAS Remy
1:08
10. ec
NARVAEZ Jhonatan
Klein Constantia
1:39
11. be
VANHOUCKE Harm
Lotto - Soudal U23
1:50
12. dk
SøRENSEN Chris Anker
Fortuneo - Vital Concept
2:36
13. fr
CAMPISTROUS Romain
2:43
14. nl
MAAS Jan
Rabobank Development Team
2:58
15. be
LAMBRECHT Bjorg
Lotto - Soudal U23
3:00
16. fr
GUERIN Alexis
4:20
17. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
5:08
18. fr
SEIGLE Romain
5:28
19. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
7:27
20. fr
FEILLU Brice
Fortuneo - Vital Concept
-

Mountains Classification

1. ec
NARVAEZ Jhonatan
Klein Constantia
00:00:00
2. fr
PERICHON Pierre-Luc
Fortuneo - Vital Concept
-
3. fr
GUERIN Alexis
-
4. fr
SARROU Jordan
-
5. be
VANHOUCKE Harm
Lotto - Soudal U23
-
6. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
-
7. au
O\' CONNOR Ben
Avanti IsoWhey Sport
-
8. pt
GUERREIRO Ruben
Axeon Hagens Berman
-
9. fr
ROUX Julien
-
10. es
MAS NICOLAU Enric
Klein Constantia
-
11. fr
AUBERT Rémi
-
12. fr
VINCENT Léo
-
13. fr
PIGEON Hugo
-
14. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
-
15. gb
GEOGHEGAN HART Tao
Axeon Hagens Berman
-
16. fr
ROCHAS Remy
-
17. nl
MAAS Jan
Rabobank Development Team
-
18. au
HUCKER Robbie
Avanti IsoWhey Sport
-
19. fr
FEILLU Brice
Fortuneo - Vital Concept
-
20. fr
PICHOT Alexandre
Direct Energie
-

Points Classification

1. fr
VINCENT Léo
00:00:00
2. fr
PERICHON Pierre-Luc
Fortuneo - Vital Concept
-
3. fr
GUERIN Alexis
-
4. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
-
5. pt
GUERREIRO Ruben
Axeon Hagens Berman
-
6. es
MAS NICOLAU Enric
Klein Constantia
-
7. nl
MAAS Jan
Rabobank Development Team
-
8. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
-
9. ec
NARVAEZ Jhonatan
Klein Constantia
-
10. fr
NAULEAU Bryan
Direct Energie
-
11. be
VANHOUCKE Harm
Lotto - Soudal U23
-
12. be
DE WITTE Matthias
-
13. gb
GEOGHEGAN HART Tao
Axeon Hagens Berman
-
14. fr
FEILLU Brice
Fortuneo - Vital Concept
-
15. fr
PICHOT Alexandre
Direct Energie
-
16. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
-
17. us
COSTA Adrien
Axeon Hagens Berman
-
18. be
CRASS Steff
Lotto - Soudal U23
-
19. fr
PETERS Nans
-
20. fr
PAPILLON Lucas
-

Youth Classification

1. fr
VINCENT Léo
10:12:36
2. gb
GEOGHEGAN HART Tao
Axeon Hagens Berman
0:03
3. es
MAS NICOLAU Enric
Klein Constantia
0:06
4. au
O\' CONNOR Ben
Avanti IsoWhey Sport
0:27
5. be
CRASS Steff
Lotto - Soudal U23
-
6. fr
PAPILLON Lucas
-
7. ch
FRANKINY Kilian
BMC Development Team
0:35
8. fr
ROCHAS Remy
1:08
9. ec
NARVAEZ Jhonatan
Klein Constantia
1:39
10. be
VANHOUCKE Harm
Lotto - Soudal U23
1:50
11. nl
MAAS Jan
Rabobank Development Team
2:58
12. be
LAMBRECHT Bjorg
Lotto - Soudal U23
3:00
13. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
5:08
14. fr
SEIGLE Romain
5:28
15. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
7:27
16. fr
ROUX Julien
-
17. pt
GUERREIRO Ruben
Axeon Hagens Berman
10:48
18. ie
DUNBAR Edward
Axeon Hagens Berman
12:55
19. br
SESSLER Nicolas
15:52
20. us
COSTA Adrien
Axeon Hagens Berman
17:51

Teams Classification

1.
Lotto - Soudal U23
30:43:15
2.
Rabobank Development Team
10:16
3.
Klein Constantia
11:10
4.
Fortuneo - Vital Concept
12:49
5.
Axeon Hagens Berman
15:29
6.
Chambery Cyclisme Formation
16:42
7.
CC Etupes
29:04
8.
Avanti IsoWhey Sport
35:12
9.
Direct Energie
40:50
10.
Gsc Blagnac Velosport
43:13
11.
VL Techniek-Abutriek
45:59
12.
Cr4C Roanne
-
13.
BMC Development Team
1:11:25
14.
Burgos-BH
1:12:43
15.
Bourg En Bresse Ain Cyclisme
1:23:45
16.
Roubaix Lille Métropole
1:42:50
17.
EKZ Racing Team
2:32:07
18.
Avc Aix-en-provence
2:33:08
19.
Team Pro Immo Nicolas Roux
2:41:55