Tour de Savoie Mont Blanc

Stage 4 (ITT)

: St Michel de Maurienne > St Martin de la Porte

Saturday 18th June (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 7.5km


Stage Result

1. us
COSTA Adrien
Axeon Hagens Berman
00:13:48
2. pt
GUERREIRO Ruben
Axeon Hagens Berman
0:01
3. es
MAS NICOLAU Enric
Klein Constantia
0:03
4. fr
SARROU Jordan
0:06
5. fr
LEDANOIS Kevin
Fortuneo - Vital Concept
0:11
6. fr
TRARIEUX Julien
0:12
7. be
VANTOMME Maxime
Roubaix Lille Métropole
-
8. gb
GEOGHEGAN HART Tao
Axeon Hagens Berman
0:13
9. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
0:15
10. fr
PETERS Nans
0:20
11. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
0:22
12. fr
LE LAVANDIER Maxime
-
13. fr
FEILLU Brice
Fortuneo - Vital Concept
-
14. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
0:23
15. ie
DUNBAR Edward
Axeon Hagens Berman
0:24
16. es
MERINO CORTAZAR Igor
Burgos-BH
0:25
17. be
LAMBRECHT Bjorg
Lotto - Soudal U23
-
18. au
O\' CONNOR Ben
Avanti IsoWhey Sport
0:29
19. ec
NARVAEZ Jhonatan
Klein Constantia
0:30
20. fr
PERICHON Pierre-Luc
Fortuneo - Vital Concept
-

General Classification

1. es
MAS NICOLAU Enric
Klein Constantia
10:26:33
2. gb
GEOGHEGAN HART Tao
Axeon Hagens Berman
0:07
3. fr
VINCENT Léo
0:39
4. au
O\' CONNOR Ben
Avanti IsoWhey Sport
0:47
5. fr
NAULEAU Bryan
Direct Energie
0:48
6. be
CRASS Steff
Lotto - Soudal U23
1:18
7. fr
PAPILLON Lucas
1:22
8. ch
FRANKINY Kilian
BMC Development Team
-
9. fr
ROCHAS Remy
1:44
10. ec
NARVAEZ Jhonatan
Klein Constantia
2:00
11. be
LAMBRECHT Bjorg
Lotto - Soudal U23
3:16
12. fr
CAMPISTROUS Romain
3:31
13. nl
MAAS Jan
Rabobank Development Team
3:34
14. dk
SøRENSEN Chris Anker
Fortuneo - Vital Concept
3:46
15. be
VANHOUCKE Harm
Lotto - Soudal U23
4:16
16. fr
GUERIN Alexis
4:42
17. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
5:58
18. fr
SEIGLE Romain
6:06
19. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
7:33
20. fr
FEILLU Brice
Fortuneo - Vital Concept
7:40

Mountains Classification

1. ec
NARVAEZ Jhonatan
Klein Constantia
00:00:00
2. fr
PERICHON Pierre-Luc
Fortuneo - Vital Concept
-
3. fr
GUERIN Alexis
-
4. fr
SARROU Jordan
-
5. be
VANHOUCKE Harm
Lotto - Soudal U23
-
6. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
-
7. au
O\' CONNOR Ben
Avanti IsoWhey Sport
-
8. pt
GUERREIRO Ruben
Axeon Hagens Berman
-
9. fr
ROUX Julien
-
10. es
MAS NICOLAU Enric
Klein Constantia
-
11. fr
AUBERT Rémi
-
12. fr
VINCENT Léo
-
13. fr
PIGEON Hugo
-
14. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
-
15. gb
GEOGHEGAN HART Tao
Axeon Hagens Berman
-
16. fr
ROCHAS Remy
-
17. nl
MAAS Jan
Rabobank Development Team
-
18. au
HUCKER Robbie
Avanti IsoWhey Sport
-
19. fr
FEILLU Brice
Fortuneo - Vital Concept
-
20. fr
PICHOT Alexandre
Direct Energie
-

Points Classification

1. pt
GUERREIRO Ruben
Axeon Hagens Berman
00:00:00
2. fr
VINCENT Léo
-
3. es
MAS NICOLAU Enric
Klein Constantia
-
4. fr
PERICHON Pierre-Luc
Fortuneo - Vital Concept
-
5. fr
GUERIN Alexis
-
6. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
-
7. nl
MAAS Jan
Rabobank Development Team
-
8. ec
NARVAEZ Jhonatan
Klein Constantia
-
9. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
-
10. us
COSTA Adrien
Axeon Hagens Berman
-
11. fr
NAULEAU Bryan
Direct Energie
-
12. be
VANHOUCKE Harm
Lotto - Soudal U23
-
13. be
DE WITTE Matthias
-
14. gb
GEOGHEGAN HART Tao
Axeon Hagens Berman
-
15. fr
FEILLU Brice
Fortuneo - Vital Concept
-
16. fr
PICHOT Alexandre
Direct Energie
-
17. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
-
18. fr
SARROU Jordan
-
19. fr
LEDANOIS Kevin
Fortuneo - Vital Concept
-
20. be
CRASS Steff
Lotto - Soudal U23
-

Youth Classification

1. es
MAS NICOLAU Enric
Klein Constantia
10:26:33
2. gb
GEOGHEGAN HART Tao
Axeon Hagens Berman
0:07
3. fr
VINCENT Léo
0:39
4. au
O\' CONNOR Ben
Avanti IsoWhey Sport
0:47
5. be
CRASS Steff
Lotto - Soudal U23
1:18
6. fr
PAPILLON Lucas
1:22
7. ch
FRANKINY Kilian
BMC Development Team
-
8. fr
ROCHAS Remy
1:44
9. ec
NARVAEZ Jhonatan
Klein Constantia
2:00
10. be
LAMBRECHT Bjorg
Lotto - Soudal U23
3:16
11. nl
MAAS Jan
Rabobank Development Team
3:34
12. be
VANHOUCKE Harm
Lotto - Soudal U23
4:16
13. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
5:58
14. fr
SEIGLE Romain
6:06
15. nl
NIEUWENHUIS Joris
Rabobank Development Team
7:33
16. pt
GUERREIRO Ruben
Axeon Hagens Berman
10:40
17. fr
ROUX Julien
11:34
18. ie
DUNBAR Edward
Axeon Hagens Berman
13:10
19. br
SESSLER Nicolas
17:05
20. us
COSTA Adrien
Axeon Hagens Berman
17:42