Go to:  Stage 1  Stage 2 

Tour de Serbia

Stage 2

: Bajina Basta > Pribojska Baja

Wednesday 15th June (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 106.4km


Stage Result

1. bg
PETROV GEORGIEV Georgi
02:52:48
2. it
TURRIN Alex
Unieuro Wilier
0:06
3. hr
KVASINA Matija
Synergy Baku Cycling Project
-
4. bg
HRISTOV Stefan Koychev
-
5. bg
MIHAYLOV Nikolay
CCC Sprandi Polkowice
-
6. gr
TAMOURIDIS Ioannis
Synergy Baku Cycling Project
0:26
7. rs
RAJOVIC Dušan
-
8. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
-
9. it
MALAGUTI Alessandro
Unieuro Wilier
-
10. tr
BALKAN Onur
-
11. at
FANKHAUSER Clemens
Tirol Cycling Team
-
12. by
BOZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
-
13. it
FRAPPORTI Mattia
Unieuro Wilier
-
14. rs
BORISAVLJEVIC Miloš
-
15. at
FREIBERGER Markus
Tirol Cycling Team
-
16. at
PAULUS Dennis
Tirol Cycling Team
-
17. rs
DANILOVIC Marko
-
18. by
KLIMIANKOU Kanstantsin
Minsk Cycling Club
-
19. bg
ALEXIEV Alexander
-
20. it
FORTIN Filippo
GM Europa Ovini
-

General Classification

1. it
TURRIN Alex
Unieuro Wilier
06:12:58
2. hr
KVASINA Matija
Synergy Baku Cycling Project
0:03
3. bg
MIHAYLOV Nikolay
CCC Sprandi Polkowice
0:05
4. it
FORTIN Filippo
GM Europa Ovini
0:18
5. tr
ÖRKEN Ahmet
Torku Şekerspor
0:24
6. at
FANKHAUSER Clemens
Tirol Cycling Team
0:26
7. ro
CRISTA Daniel
Tusnad Cycling Team
0:27
8. gr
TAMOURIDIS Ioannis
Synergy Baku Cycling Project
0:28
9. it
VIEL Mattia
Unieuro Wilier
-
10. by
PAPOK Siarhei
Minsk Cycling Club
-
11. at
PAULUS Dennis
Tirol Cycling Team
-
12. si
MUGERLI Matej
Synergy Baku Cycling Project
-
13. ar
RAMOS Rubén
Tusnad Cycling Team
-
14. tr
BALKAN Serkan
-
15. it
DI SANTE Antonio
GM Europa Ovini
-
16. at
FREIBERGER Markus
Tirol Cycling Team
-
17. bg
ALEXIEV Alexander
-
18. by
BOZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
-
19. rs
KOZOMARA Nikola
-
20. ro
DIMA Emil
Tusnad Cycling Team
-

Mountains Classification

1. hr
KVASINA Matija
Synergy Baku Cycling Project
00:00:00
2. bg
HRISTOV Stefan Koychev
-
3. it
TURRIN Alex
Unieuro Wilier
-
4. bg
PETROV GEORGIEV Georgi
-
5. bg
MIHAYLOV Nikolay
CCC Sprandi Polkowice
-
6. by
BOZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
-
7. rs
BORISAVLJEVIC Miloš
-

Points Classification

1. it
FORTIN Filippo
GM Europa Ovini
00:00:00
2. bg
PETROV GEORGIEV Georgi
-
3. rs
RAJOVIC Dušan
-
4. it
TURRIN Alex
Unieuro Wilier
-
5. by
RAMANAU Raman
Minsk Cycling Club
-
6. hr
KVASINA Matija
Synergy Baku Cycling Project
-
7. it
MALUCELLI Matteo
Unieuro Wilier
-
8. bg
MIHAYLOV Nikolay
CCC Sprandi Polkowice
-
9. tr
ÖRKEN Ahmet
Torku Şekerspor
-
10. bg
HRISTOV Stefan Koychev
-
11. tr
BALKAN Onur
-
12. at
FANKHAUSER Clemens
Tirol Cycling Team
-
13. gr
TAMOURIDIS Ioannis
Synergy Baku Cycling Project
-
14. by
IVASHKIN Anton
Minsk Cycling Club
-
15. ro
CRISTA Daniel
Tusnad Cycling Team
-
16. by
PAPOK Siarhei
Minsk Cycling Club
-
17. it
MALAGUTI Alessandro
Unieuro Wilier
-
18. hu
MORICZ Daniel
Szuper Beton
-
19. at
GAMPER Patrick
Tirol Cycling Team
-

Youth Classification

1. it
VIEL Mattia
Unieuro Wilier
06:13:26
2. at
PAULUS Dennis
Tirol Cycling Team
-
3. tr
BALKAN Serkan
-
4. at
FREIBERGER Markus
Tirol Cycling Team
-
5. ro
DIMA Emil
Tusnad Cycling Team
-
6. rs
STEFANOVIC Stefan
-
7. hu
MORICZ Daniel
Szuper Beton
0:44
8. bg
FURLANSKI Velizar
-
9. at
NEUHAUSER Marcel
Tirol Cycling Team
1:00
10. rs
RAJOVIC Dušan
-
11. rs
BORISAVLJEVIC Miloš
1:06
12. es
COSTA Axel
Massi - Kuwait Cycling Project
-
13. tr
ABAY Burak
1:14
14. hr
RUMAC Josip
Synergy Baku Cycling Project
1:38
15. hu
RóZSA Balázs
Szuper Beton
-
16. tr
TALHA Ayenes
-
17. ba
BARAć Antonio
1:50
18. by
RAMANAU Raman
Minsk Cycling Club
2:02
19. rs
ROMAN Aleksandar
Start - Vaxes Cycling Team
2:20
20. it
ROTONDI Matteo
GM Europa Ovini
3:11

Teams Classification

1.
Synergy Baku Cycling Project
18:39:58
2.
Unieuro Wilier
-
3.
Tirol Cycling Team
0:20
4.
Tusnad Cycling Team
-
5.
Minsk Cycling Club
-
6.
Brisaspor Cycling Team
0:40
7.
Bulgaria
0:44
8.
Borac Cacak
1:20
9.
Team Metalac Quick
2:32
10.
GM Europa Ovini
2:56
11.
Szuper Beton
3:26
12.
Massi - Kuwait Cycling Project
4:01
13.
Cappadocia Salcano Cycling Team
4:39
14.
Start - Vaxes Cycling Team
5:44
15.
Bosnia Herzegovina
11:13
16.
Beograd
20:17
17.
Slovenia
26:12
18.
Konya Tohm Turkey
28:01
19.
Hemus - Troyan
30:34
20.
Sd Turbo Tropovci
40:36
21.
Mugenrace Team Prolog
59:00