Tour de Slovaquie

Final Classification

Sunday 12th June (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men


General Classification

1. it
FINETTO Mauro
Unieuro Wilier
18:45:06
2. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
0:07
3. ru
POZDNYAKOV Kirill
Synergy Baku Cycling Project
0:09
4. de
BISSINGER Florian
WSA-Greenlife
0:11
5. nz
SCHREURS Hamish
Klein Constantia
0:13
6. gb
CHRISTIAN Mark
Team Wiggins
0:19
7. si
TRATNIK Jan
Amplatz - BMC
0:40
8. at
RABITSCH Stephan
Team Felbermayr - Simplon Wels
1:26
9. gb
HOLOHAN Liam
Team Wiggins
1:30
10. at
EIBEGGER Markus
Team Felbermayr - Simplon Wels
1:59
11. nl
SCHULTING Peter
Parkhotel Valkenburg CT
2:02
12. be
PAUWELS Kevin
Marlux - Napoleon Games
2:03
13. de
SCHACHMANN Maximilian
Klein Constantia
2:04
14. sk
CANECKY Marek
Amplatz - BMC
2:07
15. sk
TYBOR Patrik
Dukla Banska Bystrica
-
16. dk
HONORE Mikkel Frolich
Lotto - Soudal U23
2:08
17. it
TURRIN Alex
Unieuro Wilier
2:09
18. pl
WARCHOł Bartosz
Whirlpool Author
-
19. gb
KNOX James
Team Wiggins
2:10
20. it
SANTORO Antonio
Meridiana Kamen Team
2:11

Mountains Classification

1. de
TRETTWER Helmut
WSA-Greenlife
00:00:00
2. ec
NARVAEZ Jhonatan
Klein Constantia
-
3. at
RABITSCH Stephan
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
4. it
SANTORO Antonio
Meridiana Kamen Team
-
5. nz
SCHREURS Hamish
Klein Constantia
-
6. si
TRATNIK Jan
Amplatz - BMC
-
7. it
RABOTTINI Matteo
Meridiana Kamen Team
-
8. gb
HOLOHAN Liam
Team Wiggins
-
9. gb
CHRISTIAN Mark
Team Wiggins
-
10. gb
MCLAUGHLIN James
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
11. gb
KNOX James
Team Wiggins
-
12. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
-
13. az
ASADOV Elchin
Synergy Baku Cycling Project
-
14. de
BISSINGER Florian
WSA-Greenlife
-
15. ru
POZDNYAKOV Kirill
Synergy Baku Cycling Project
-
16. pl
WARCHOł Bartosz
Whirlpool Author
-
17. it
SPREAFICO Matteo
Kolss BDC Team
-

Points Classification

1. cz
SISR Frantisek
Klein Constantia
00:00:00
2. it
FORTIN Filippo
GM Europa Ovini
-
3. si
TRATNIK Jan
Amplatz - BMC
-
4. de
BISSINGER Florian
WSA-Greenlife
-
5. it
MALUCELLI Matteo
Unieuro Wilier
-
6. at
RABITSCH Stephan
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
7. it
FINETTO Mauro
Unieuro Wilier
-
8. gb
HOLOHAN Liam
Team Wiggins
-
9. cz
KANKOVSKY Alois
Whirlpool Author
-
10. at
EIBEGGER Markus
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
11. de
ROHDE Leon
LKT Team Brandenburg
-
12. nz
SCHREURS Hamish
Klein Constantia
-
13. it
VIOLA Michele
Meridiana Kamen Team
-
14. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
-
15. ru
POZDNYAKOV Kirill
Synergy Baku Cycling Project
-
16. de
KOCH Christian
LKT Team Brandenburg
-
17. cz
HACECKY Vojtech
Whirlpool Author
-
18. sk
CANECKY Marek
Amplatz - BMC
-
19. it
MUCELLI Davide
Meridiana Kamen Team
-
20. nl
SCHULTING Peter
Parkhotel Valkenburg CT
-

Youth Classification

1. nz
SCHREURS Hamish
Klein Constantia
18:45:19
2. de
SCHACHMANN Maximilian
Klein Constantia
1:51
3. dk
HONORE Mikkel Frolich
Lotto - Soudal U23
1:55
4. gb
KNOX James
Team Wiggins
1:57
5. ec
NARVAEZ Jhonatan
Klein Constantia
2:01
6. gb
PEARSON Daniel
Team Wiggins
2:03
7. de
SCHORMAIR Fabian
LKT Team Brandenburg
2:33
8. lv
GAVARS Eriks Toms
Rietumu - Delfin
2:37
9. sk
BELLAN Juraj
Dukla Banska Bystrica
2:50
10. sk
MALOVEC Lubos
Cycling Academy Team
3:00
11. be
PLANCKAERT Edward
Lotto - Soudal U23
4:11
12. sk
GLAJZA Ondrej
4:31
13. it
SALVADOR Enrico
Unieuro Wilier
5:20
14. de
SCHINNAGEL Johannes
Team Felbermayr - Simplon Wels
5:37
15. pl
KASPERKIEWICZ Przemysław
Klein Constantia
6:07
16. be
PLANCKAERT Emiel
Lotto - Soudal U23
6:35
17. be
JOSEPH Thomas
Marlux - Napoleon Games
7:20
18. at
SCHLEMMER Lukas
WSA-Greenlife
9:03
19. ma
EL KOURAJI Mohcine
12:04
20. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
12:11

Teams Classification

1.
Team Wiggins
56:19:27
2.
Klein Constantia
0:19
3.
Kolss BDC Team
0:43
4.
Unieuro Wilier
1:38
5.
Team Felbermayr - Simplon Wels
1:44
6.
Meridiana Kamen Team
2:25
7.
Amplatz - BMC
2:27
8.
Parkhotel Valkenburg CT
3:04
9.
Lotto - Soudal U23
3:12
10.
Whirlpool Author
4:07
11.
Dukla Banska Bystrica
4:31
12.
WSA-Greenlife
7:10
13.
Latvia
7:15
14.
Marlux - Napoleon Games
7:25
15.
Synergy Baku Cycling Project
9:52
16.
GM Europa Ovini
15:14
17.
CK Pribram Fany Gastro
21:21
18.
Team FixIT.no
30:38
19.
LKT Team Brandenburg
49:43
20.
Staki - Baltik Vairas Cycling Team
1:42:23
21.
Region West Slovakia
1:52:04
22.
Belarus
2:13:13