Go to:  Prologue 

Tour de Slovaquie

Prologue

: Banska Bystrica > Banska Bystrica

Tuesday 7th June (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 1.1km


Stage Result

1. nl
BAKKER Dennis
Parkhotel Valkenburg CT
00:01:25
2. be
PAUWELS Kevin
Marlux - Napoleon Games
0:01
3. sk
KOVáC Maros
Dukla Banska Bystrica
-
4. be
MENTEN Milan
Lotto - Soudal U23
0:02
5. it
MALUCELLI Matteo
Unieuro Wilier
-
6. lv
RUBENIS Klavs
-
7. sk
BELLAN Juraj
Dukla Banska Bystrica
0:03
8. it
FORTIN Filippo
GM Europa Ovini
-
9. cz
SISR Frantisek
Klein Constantia
-
10. be
VANTHOURENHOUT Michael
Marlux - Napoleon Games
-
11. de
SCHACHMANN Maximilian
Klein Constantia
-
12. it
PLEBANI Davide
Unieuro Wilier
-
13. nl
SCHULTING Peter
Parkhotel Valkenburg CT
-
14. de
SCHORMAIR Fabian
LKT Team Brandenburg
-
15. lv
BOGDANOVICS Maris
Rietumu - Delfin
0:04
16. be
PLANCKAERT Edward
Lotto - Soudal U23
-
17. lv
LIEPINS Emils
Rietumu - Delfin
-
18. de
BISSINGER Florian
WSA-Greenlife
-
19. dk
HONORE Mikkel Frolich
Lotto - Soudal U23
-
20. lt
VIDEIKA Airidas
Staki - Baltik Vairas Cycling Team
-

General Classification

1. nl
BAKKER Dennis
Parkhotel Valkenburg CT
00:01:25
2. be
PAUWELS Kevin
Marlux - Napoleon Games
0:01
3. sk
KOVáC Maros
Dukla Banska Bystrica
-
4. be
MENTEN Milan
Lotto - Soudal U23
0:02
5. it
MALUCELLI Matteo
Unieuro Wilier
-
6. lv
RUBENIS Klavs
-
7. sk
BELLAN Juraj
Dukla Banska Bystrica
0:03
8. it
FORTIN Filippo
GM Europa Ovini
-
9. cz
SISR Frantisek
Klein Constantia
-
10. be
VANTHOURENHOUT Michael
Marlux - Napoleon Games
-
11. de
SCHACHMANN Maximilian
Klein Constantia
-
12. it
PLEBANI Davide
Unieuro Wilier
-
13. nl
SCHULTING Peter
Parkhotel Valkenburg CT
-
14. de
SCHORMAIR Fabian
LKT Team Brandenburg
-
15. lv
BOGDANOVICS Maris
Rietumu - Delfin
0:04
16. be
PLANCKAERT Edward
Lotto - Soudal U23
-
17. lv
LIEPINS Emils
Rietumu - Delfin
-
18. de
BISSINGER Florian
WSA-Greenlife
-
19. dk
HONORE Mikkel Frolich
Lotto - Soudal U23
-
20. lt
VIDEIKA Airidas
Staki - Baltik Vairas Cycling Team
-

Youth Classification

1. be
MENTEN Milan
Lotto - Soudal U23
00:01:27
2. lv
RUBENIS Klavs
-
3. sk
BELLAN Juraj
Dukla Banska Bystrica
0:01
4. de
SCHACHMANN Maximilian
Klein Constantia
-
5. it
PLEBANI Davide
Unieuro Wilier
-
6. de
SCHORMAIR Fabian
LKT Team Brandenburg
-
7. be
PLANCKAERT Edward
Lotto - Soudal U23
0:02
8. dk
HONORE Mikkel Frolich
Lotto - Soudal U23
-
9. lt
VIDEIKA Airidas
Staki - Baltik Vairas Cycling Team
-
10. be
PLANCKAERT Emiel
Lotto - Soudal U23
-
11. pl
KASPERKIEWICZ Przemysław
Klein Constantia
-
12. sk
GLAJZA Ondrej
-
13. be
JOSEPH Thomas
Marlux - Napoleon Games
-
14. de
STEIMLE Jannik
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
15. be
VAN TICHELT Yorben
Marlux - Napoleon Games
0:03
16. no
EIKELAND Ken Levi
Team FixIT.no
-
17. sk
MALOVEC Lubos
Cycling Academy Team
-
18. at
SCHLEMMER Lukas
WSA-Greenlife
-
19. at
KOPFAUF Markus
WSA-Greenlife
-
20. de
WILLWOHL Willi
LKT Team Brandenburg
-

Teams Classification

1.
Dukla Banska Bystrica
00:04:23
2.
Marlux - Napoleon Games
-
3.
Parkhotel Valkenburg CT
-
4.
Latvia
0:02
5.
Lotto - Soudal U23
-
6.
Klein Constantia
-
7.
Unieuro Wilier
-
8.
Whirlpool Author
0:05
9.
WSA-Greenlife
0:06
10.
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
11.
LKT Team Brandenburg
-
12.
Amplatz - BMC
0:07
13.
Slovakia
0:09
14.
Staki - Baltik Vairas Cycling Team
0:10
15.
Team FixIT.no
0:11
16.
Region West Slovakia
0:13
17.
Team Wiggins
-
18.
GM Europa Ovini
0:14
19.
Synergy Baku Cycling Project
-
20.
Belarus
0:16
21.
Kolss BDC Team
0:17
22.
Meridiana Kamen Team
0:18
23.
CK Pribram Fany Gastro
-
24.
Morocco
0:19