Go to:  Prologue  Stage 1 

Tour de Slovaquie

Stage 1

: Banska Bystrica > Banska Bystrica

Wednesday 8th June (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 136.8km


Stage Result

1. it
MALUCELLI Matteo
Unieuro Wilier
03:00:49
2. it
FORTIN Filippo
GM Europa Ovini
-
3. cz
SISR Frantisek
Klein Constantia
-
4. cz
KANKOVSKY Alois
Whirlpool Author
-
5. de
WILLWOHL Willi
LKT Team Brandenburg
-
6. it
VIOLA Michele
Meridiana Kamen Team
-
7. de
ROHDE Leon
LKT Team Brandenburg
-
8. it
MUCELLI Davide
Meridiana Kamen Team
-
9. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
-
10. sk
KOVáC Maros
Dukla Banska Bystrica
-
11. si
BAJC Andi
Amplatz - BMC
-
12. ru
POZDNYAKOV Kirill
Synergy Baku Cycling Project
-
13. cz
STöHR Jan
CK Pribram Fany Gastro
-
14. lv
LIEPINS Emils
Rietumu - Delfin
-
15. it
FINETTO Mauro
Unieuro Wilier
-
16. pl
KASPERKIEWICZ Przemysław
Klein Constantia
-
17. hu
KUSZTOR Peter
Amplatz - BMC
-
18. de
SCHACHMANN Maximilian
Klein Constantia
-
19. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
-
20. gb
LOWE Samuel
Team Wiggins
-

General Classification

1. it
MALUCELLI Matteo
Unieuro Wilier
03:02:06
2. it
FORTIN Filippo
GM Europa Ovini
0:05
3. cz
SISR Frantisek
Klein Constantia
0:07
4. be
MENTEN Milan
Lotto - Soudal U23
-
5. sk
BELLAN Juraj
Dukla Banska Bystrica
0:08
6. nl
BAKKER Dennis
Parkhotel Valkenburg CT
-
7. be
PAUWELS Kevin
Marlux - Napoleon Games
0:09
8. sk
KOVáC Maros
Dukla Banska Bystrica
-
9. nl
SCHULTING Peter
Parkhotel Valkenburg CT
0:10
10. de
SCHACHMANN Maximilian
Klein Constantia
0:11
11. it
PLEBANI Davide
Unieuro Wilier
-
12. cz
HACECKY Vojtech
Whirlpool Author
-
13. de
SCHORMAIR Fabian
LKT Team Brandenburg
-
14. lv
BOGDANOVICS Maris
Rietumu - Delfin
0:12
15. be
PLANCKAERT Edward
Lotto - Soudal U23
-
16. lv
LIEPINS Emils
Rietumu - Delfin
-
17. de
BISSINGER Florian
WSA-Greenlife
-
18. dk
HONORE Mikkel Frolich
Lotto - Soudal U23
-
19. sk
CANECKY Marek
Amplatz - BMC
-
20. be
PLANCKAERT Emiel
Lotto - Soudal U23
-

Mountains Classification

1. ec
NARVAEZ Jhonatan
Klein Constantia
00:00:00
2. it
RABOTTINI Matteo
Meridiana Kamen Team
-
3. it
SANTORO Antonio
Meridiana Kamen Team
-
4. gb
HOLOHAN Liam
Team Wiggins
-
5. gb
KNOX James
Team Wiggins
-
6. at
RABITSCH Stephan
Team Felbermayr - Simplon Wels
-

Points Classification

1. it
MALUCELLI Matteo
Unieuro Wilier
00:00:00
2. it
FORTIN Filippo
GM Europa Ovini
-
3. cz
SISR Frantisek
Klein Constantia
-
4. cz
KANKOVSKY Alois
Whirlpool Author
-
5. de
WILLWOHL Willi
LKT Team Brandenburg
-
6. ua
PREVAR Oleksandr
Kolss BDC Team
-
7. it
VIOLA Michele
Meridiana Kamen Team
-
8. de
ROHDE Leon
LKT Team Brandenburg
-
9. be
MENTEN Milan
Lotto - Soudal U23
-
10. sk
BELLAN Juraj
Dukla Banska Bystrica
-
11. it
MUCELLI Davide
Meridiana Kamen Team
-
12. lv
LUKSEVICS Viesturs
Alpha Baltic - Maratoni.lv
-
13. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
-
14. ma
ERRAFAI Mohamed
-
15. sk
KOVáC Maros
Dukla Banska Bystrica
-
16. nl
SCHULTING Peter
Parkhotel Valkenburg CT
-
17. cz
HACECKY Vojtech
Whirlpool Author
-
18. gb
SHAW James
Lotto - Soudal U23
-

Youth Classification

1. be
MENTEN Milan
Lotto - Soudal U23
03:02:13
2. sk
BELLAN Juraj
Dukla Banska Bystrica
0:01
3. de
SCHACHMANN Maximilian
Klein Constantia
0:04
4. it
PLEBANI Davide
Unieuro Wilier
-
5. de
SCHORMAIR Fabian
LKT Team Brandenburg
-
6. be
PLANCKAERT Edward
Lotto - Soudal U23
0:05
7. dk
HONORE Mikkel Frolich
Lotto - Soudal U23
-
8. be
PLANCKAERT Emiel
Lotto - Soudal U23
-
9. pl
KASPERKIEWICZ Przemysław
Klein Constantia
-
10. sk
GLAJZA Ondrej
-
11. be
JOSEPH Thomas
Marlux - Napoleon Games
-
12. be
VAN TICHELT Yorben
Marlux - Napoleon Games
0:06
13. gb
SHAW James
Lotto - Soudal U23
-
14. sk
MALOVEC Lubos
Cycling Academy Team
-
15. at
SCHLEMMER Lukas
WSA-Greenlife
-
16. de
WILLWOHL Willi
LKT Team Brandenburg
-
17. at
KOPFAUF Markus
WSA-Greenlife
-
18. it
SALVADOR Enrico
Unieuro Wilier
-
19. de
KOCH Christian
LKT Team Brandenburg
0:07
20. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
-

Teams Classification

1.
Dukla Banska Bystrica
09:06:50
2.
Marlux - Napoleon Games
-
3.
Parkhotel Valkenburg CT
-
4.
Klein Constantia
0:02
5.
Unieuro Wilier
-
6.
Latvia
-
7.
Lotto Soudal
-
8.
Whirlpool Author
0:05
9.
LKT Team Brandenburg
0:06
10.
WSA-Greenlife
-
11.
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
12.
Amplatz - BMC
0:07
13.
Staki - Baltik Vairas Cycling Team
0:10
14.
Team FixIT.no
0:11
15.
Team Wiggins
0:13
16.
Synergy Baku Cycling Project
0:14
17.
GM Europa Ovini
-
18.
Kolss BDC Team
0:17
19.
Meridiana Kamen Team
0:18
20.
CK Pribram Fany Gastro
-
21.
Morocco
1:49
22.
Region West Slovakia
1:59
23.
Belarus
8:58