Go to:  Prologue  Stage 1  Stage 2 

Tour de Slovaquie

Stage 2

: Banska Bystrica > Strbske Pleso

Thursday 9th June (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 170.1km


Stage Result

1. it
FINETTO Mauro
Unieuro Wilier
04:21:46
2. ru
POZDNYAKOV Kirill
Synergy Baku Cycling Project
-
3. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
-
4. nz
SCHREURS Hamish
Klein Constantia
0:02
5. gb
CHRISTIAN Mark
Team Wiggins
0:06
6. it
SANTORO Antonio
Meridiana Kamen Team
1:54
7. be
PAUWELS Kevin
Marlux - Napoleon Games
-
8. de
BISSINGER Florian
WSA-Greenlife
-
9. gb
KNOX James
Team Wiggins
-
10. it
RABOTTINI Matteo
Meridiana Kamen Team
-
11. gb
SHAW James
Lotto - Soudal U23
1:56
12. sk
CANECKY Marek
Amplatz - BMC
-
13. gb
PEARSON Daniel
Team Wiggins
-
14. at
EIBEGGER Markus
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
15. ec
NARVAEZ Jhonatan
Klein Constantia
-
16. at
RABITSCH Stephan
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
17. gb
MCLAUGHLIN James
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
18. de
SCHACHMANN Maximilian
Klein Constantia
-
19. dk
HONORE Mikkel Frolich
Lotto - Soudal U23
-
20. nl
SCHULTING Peter
Parkhotel Valkenburg CT
-

General Classification

1. it
FINETTO Mauro
Unieuro Wilier
07:23:52
2. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
0:09
3. ru
POZDNYAKOV Kirill
Synergy Baku Cycling Project
-
4. nz
SCHREURS Hamish
Klein Constantia
0:13
5. gb
CHRISTIAN Mark
Team Wiggins
0:19
6. be
PAUWELS Kevin
Marlux - Napoleon Games
2:03
7. de
BISSINGER Florian
WSA-Greenlife
2:06
8. nl
SCHULTING Peter
Parkhotel Valkenburg CT
-
9. de
SCHACHMANN Maximilian
Klein Constantia
2:07
10. dk
HONORE Mikkel Frolich
Lotto - Soudal U23
2:08
11. sk
CANECKY Marek
Amplatz - BMC
-
12. sk
TYBOR Patrik
Dukla Banska Bystrica
-
13. gb
SHAW James
Lotto - Soudal U23
2:09
14. pl
WARCHOł Bartosz
Whirlpool Author
-
15. gb
KNOX James
Team Wiggins
2:10
16. it
TURRIN Alex
Unieuro Wilier
-
17. it
SANTORO Antonio
Meridiana Kamen Team
2:11
18. at
EIBEGGER Markus
Team Felbermayr - Simplon Wels
2:12
19. at
RABITSCH Stephan
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
20. gb
HOLOHAN Liam
Team Wiggins
-

Mountains Classification

1. de
TRETTWER Helmut
WSA-Greenlife
00:00:00
2. nz
SCHREURS Hamish
Klein Constantia
-
3. ec
NARVAEZ Jhonatan
Klein Constantia
-
4. it
RABOTTINI Matteo
Meridiana Kamen Team
-
5. gb
CHRISTIAN Mark
Team Wiggins
-
6. it
SANTORO Antonio
Meridiana Kamen Team
-
7. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
-
8. gb
HOLOHAN Liam
Team Wiggins
-
9. no
EIKELAND Ken Levi
Team FixIT.no
-
10. gb
KNOX James
Team Wiggins
-
11. at
RABITSCH Stephan
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
12. ru
POZDNYAKOV Kirill
Synergy Baku Cycling Project
-

Points Classification

1. it
FINETTO Mauro
Unieuro Wilier
00:00:00
2. nz
SCHREURS Hamish
Klein Constantia
-
3. it
MALUCELLI Matteo
Unieuro Wilier
-
4. ru
POZDNYAKOV Kirill
Synergy Baku Cycling Project
-
5. it
FORTIN Filippo
GM Europa Ovini
-
6. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
-
7. gb
CHRISTIAN Mark
Team Wiggins
-
8. cz
SISR Frantisek
Klein Constantia
-
9. cz
KANKOVSKY Alois
Whirlpool Author
-
10. ua
PREVAR Oleksandr
Kolss BDC Team
-
11. it
SANTORO Antonio
Meridiana Kamen Team
-
12. it
VIOLA Michele
Meridiana Kamen Team
-
13. no
EIKELAND Ken Levi
Team FixIT.no
-
14. be
PAUWELS Kevin
Marlux - Napoleon Games
-
15. de
ROHDE Leon
LKT Team Brandenburg
-
16. de
TRETTWER Helmut
WSA-Greenlife
-
17. sk
BELLAN Juraj
Dukla Banska Bystrica
-
18. be
MENTEN Milan
Lotto - Soudal U23
-
19. de
BISSINGER Florian
WSA-Greenlife
-
20. it
MUCELLI Davide
Meridiana Kamen Team
-

Youth Classification

1. nz
SCHREURS Hamish
Klein Constantia
07:24:05
2. de
SCHACHMANN Maximilian
Klein Constantia
1:54
3. dk
HONORE Mikkel Frolich
Lotto - Soudal U23
1:55
4. gb
SHAW James
Lotto - Soudal U23
1:56
5. gb
KNOX James
Team Wiggins
1:57
6. ec
NARVAEZ Jhonatan
Klein Constantia
2:01
7. gb
PEARSON Daniel
Team Wiggins
2:04
8. de
ROHDE Leon
LKT Team Brandenburg
2:32
9. de
SCHORMAIR Fabian
LKT Team Brandenburg
2:33
10. pl
KASPERKIEWICZ Przemysław
Klein Constantia
2:35
11. lv
GAVARS Eriks Toms
Rietumu - Delfin
2:37
12. sk
BELLAN Juraj
Dukla Banska Bystrica
2:50
13. be
PLANCKAERT Edward
Lotto - Soudal U23
2:54
14. sk
MALOVEC Lubos
Cycling Academy Team
3:00
15. be
PLANCKAERT Emiel
Lotto - Soudal U23
3:03
16. lt
LASINIS Venantas
Staki - Baltik Vairas Cycling Team
3:18
17. it
CACCIOTTI Andrea
Unieuro Wilier
3:20
18. sk
GLAJZA Ondrej
4:31
19. it
SALVADOR Enrico
Unieuro Wilier
5:20
20. de
SCHINNAGEL Johannes
Team Felbermayr - Simplon Wels
5:37

Teams Classification

1.
Klein Constantia
22:16:04
2.
Kolss BDC Team
0:13
3.
Team Wiggins
-
4.
Unieuro Wilier
1:19
5.
Team Felbermayr - Simplon Wels
1:58
6.
Meridiana Kamen Team
2:06
7.
Parkhotel Valkenburg CT
2:45
8.
Lotto Soudal
2:53
9.
Amplatz - BMC
3:30
10.
Whirlpool Author
3:48
11.
Latvia
4:11
12.
Dukla Banska Bystrica
4:12
13.
GM Europa Ovini
6:04
14.
Marlux - Napoleon Games
7:06
15.
WSA-Greenlife
8:31
16.
Synergy Baku Cycling Project
8:43
17.
LKT Team Brandenburg
10:18
18.
CK Pribram Fany Gastro
17:30
19.
Staki - Baltik Vairas Cycling Team
20:36
20.
Team FixIT.no
20:37
21.
Region West Slovakia
29:24
22.
Morocco
35:24
23.
Belarus
51:25