Go to:  Prologue  Stage 1  Stage 2  Stage 3 

Tour de Slovaquie

Stage 3

: Strbske Pleso > Zuberec

Friday 10th June (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 193.2km


Stage Result

1. at
EIBEGGER Markus
Team Felbermayr - Simplon Wels
04:32:09
2. si
TRATNIK Jan
Amplatz - BMC
0:01
3. cz
SISR Frantisek
Klein Constantia
-
4. it
FORTIN Filippo
GM Europa Ovini
-
5. sk
CANECKY Marek
Amplatz - BMC
-
6. nl
BEUKEBOOM Dion
Parkhotel Valkenburg CT
-
7. de
SCHORMAIR Fabian
LKT Team Brandenburg
-
8. it
RABOTTINI Matteo
Meridiana Kamen Team
-
9. be
PLANCKAERT Emiel
Lotto - Soudal U23
-
10. de
BISSINGER Florian
WSA-Greenlife
-
11. no
GJOLBERG Adrian
Team FixIT.no
-
12. at
RABITSCH Stephan
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
13. be
VANREYTEN Joachim
Lotto - Soudal U23
-
14. nl
SCHULTING Peter
Parkhotel Valkenburg CT
-
15. cz
STöHR Jan
CK Pribram Fany Gastro
-
16. az
AVERIN Maksym
Synergy Baku Cycling Project
-
17. it
MUCELLI Davide
Meridiana Kamen Team
-
18. be
VANTHOURENHOUT Dieter
Marlux - Napoleon Games
-
19. pl
WARCHOł Bartosz
Whirlpool Author
-
20. gb
CHRISTIAN Mark
Team Wiggins
-

General Classification

1. it
FINETTO Mauro
Unieuro Wilier
11:56:02
2. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
0:07
3. ru
POZDNYAKOV Kirill
Synergy Baku Cycling Project
0:09
4. nz
SCHREURS Hamish
Klein Constantia
0:13
5. gb
CHRISTIAN Mark
Team Wiggins
0:19
6. at
EIBEGGER Markus
Team Felbermayr - Simplon Wels
1:59
7. be
PAUWELS Kevin
Marlux - Napoleon Games
2:03
8. nl
SCHULTING Peter
Parkhotel Valkenburg CT
-
9. de
SCHACHMANN Maximilian
Klein Constantia
2:04
10. de
BISSINGER Florian
WSA-Greenlife
2:06
11. dk
HONORE Mikkel Frolich
Lotto - Soudal U23
2:08
12. sk
CANECKY Marek
Amplatz - BMC
-
13. sk
TYBOR Patrik
Dukla Banska Bystrica
-
14. it
TURRIN Alex
Unieuro Wilier
2:09
15. gb
SHAW James
Lotto - Soudal U23
-
16. pl
WARCHOł Bartosz
Whirlpool Author
-
17. gb
KNOX James
Team Wiggins
2:10
18. it
SANTORO Antonio
Meridiana Kamen Team
2:11
19. at
RABITSCH Stephan
Team Felbermayr - Simplon Wels
2:12
20. gb
HOLOHAN Liam
Team Wiggins
-

Mountains Classification

1. de
TRETTWER Helmut
WSA-Greenlife
00:00:00
2. ec
NARVAEZ Jhonatan
Klein Constantia
-
3. it
SANTORO Antonio
Meridiana Kamen Team
-
4. nz
SCHREURS Hamish
Klein Constantia
-
5. at
RABITSCH Stephan
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
6. it
RABOTTINI Matteo
Meridiana Kamen Team
-
7. gb
CHRISTIAN Mark
Team Wiggins
-
8. gb
KNOX James
Team Wiggins
-
9. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
-
10. gb
HOLOHAN Liam
Team Wiggins
-
11. ru
POZDNYAKOV Kirill
Synergy Baku Cycling Project
-
12. si
TRATNIK Jan
Amplatz - BMC
-

Points Classification

1. cz
SISR Frantisek
Klein Constantia
00:00:00
2. it
FORTIN Filippo
GM Europa Ovini
-
3. it
FINETTO Mauro
Unieuro Wilier
-
4. at
EIBEGGER Markus
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
5. it
MALUCELLI Matteo
Unieuro Wilier
-
6. nz
SCHREURS Hamish
Klein Constantia
-
7. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
-
8. ru
POZDNYAKOV Kirill
Synergy Baku Cycling Project
-
9. si
TRATNIK Jan
Amplatz - BMC
-
10. gb
CHRISTIAN Mark
Team Wiggins
-
11. cz
KANKOVSKY Alois
Whirlpool Author
-
12. sk
CANECKY Marek
Amplatz - BMC
-
13. ua
PREVAR Oleksandr
Kolss BDC Team
-
14. it
SANTORO Antonio
Meridiana Kamen Team
-
15. nl
BEUKEBOOM Dion
Parkhotel Valkenburg CT
-
16. it
VIOLA Michele
Meridiana Kamen Team
-
17. nl
SCHULTING Peter
Parkhotel Valkenburg CT
-
18. cz
HACECKY Vojtech
Whirlpool Author
-
19. be
PAUWELS Kevin
Marlux - Napoleon Games
-
20. de
BISSINGER Florian
WSA-Greenlife
-

Youth Classification

1. nz
SCHREURS Hamish
Klein Constantia
11:56:15
2. de
SCHACHMANN Maximilian
Klein Constantia
1:51
3. dk
HONORE Mikkel Frolich
Lotto - Soudal U23
1:55
4. gb
SHAW James
Lotto - Soudal U23
1:56
5. gb
KNOX James
Team Wiggins
1:57
6. ec
NARVAEZ Jhonatan
Klein Constantia
2:01
7. gb
PEARSON Daniel
Team Wiggins
2:03
8. de
SCHORMAIR Fabian
LKT Team Brandenburg
2:33
9. pl
KASPERKIEWICZ Przemysław
Klein Constantia
2:35
10. lv
GAVARS Eriks Toms
Rietumu - Delfin
2:37
11. sk
BELLAN Juraj
Dukla Banska Bystrica
2:50
12. be
PLANCKAERT Edward
Lotto - Soudal U23
2:54
13. sk
MALOVEC Lubos
Cycling Academy Team
3:00
14. be
PLANCKAERT Emiel
Lotto - Soudal U23
3:03
15. sk
GLAJZA Ondrej
4:31
16. it
SALVADOR Enrico
Unieuro Wilier
-
17. de
SCHINNAGEL Johannes
Team Felbermayr - Simplon Wels
5:37
18. be
JOSEPH Thomas
Marlux - Napoleon Games
7:20
19. gb
THOMPSON Michael
Team Wiggins
7:36
20. at
SCHLEMMER Lukas
WSA-Greenlife
9:03

Teams Classification

1.
Klein Constantia
35:52:34
2.
Kolss BDC Team
0:13
3.
Team Wiggins
-
4.
Unieuro Wilier
1:19
5.
Team Felbermayr - Simplon Wels
1:57
6.
Meridiana Kamen Team
2:06
7.
Parkhotel Valkenburg CT
2:45
8.
Lotto Soudal
2:53
9.
Amplatz - BMC
3:48
10.
Whirlpool Author
-
11.
Latvia
4:11
12.
Dukla Banska Bystrica
4:12
13.
Marlux - Napoleon Games
7:06
14.
GM Europa Ovini
8:23
15.
WSA-Greenlife
8:31
16.
Synergy Baku Cycling Project
9:33
17.
CK Pribram Fany Gastro
17:30
18.
Team FixIT.no
21:20
19.
LKT Team Brandenburg
49:24
20.
Staki - Baltik Vairas Cycling Team
1:04:06
21.
Region West Slovakia
1:28:03
22.
Belarus
1:58:52