Go to:  Stage 1 

Tour de Slovénie

Stage 1

: Ljubljana > Koper

Thursday 16th June (2016)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 175.7km


Stage Result

1. be
KEUKELEIRE Jens
Orica GreenEDGE
04:27:33
2. it
ULISSI Diego
Lampre - Merida
-
3. gb
THWAITES Scott
Bora-Argon 18
-
4. au
HAIG Jack
Orica GreenEDGE
0:03
5. it
GAVAZZI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
6. it
MODOLO Sacha
Lampre - Merida
-
7. es
FRAILE MATARRANZ Omar
Dimension Data
-
8. it
BARBIN Enrico
Bardiani - CSF
-
9. it
SBARAGLI Kristian
Dimension Data
-
10. it
CHIRICO Luca
Bardiani - CSF
-
11. it
ROTA Lorenzo
Bardiani - CSF
-
12. de
PFINGSTEN Christoph
Bora-Argon 18
-
13. ru
KOCHETKOV Pavel
Team Katusha
-
14. co
BERNAL Egan Arley
Androni Giocattoli - Sidermec
-
15. it
GAFFURINI Nicola
Norda-MG.Kvis Vega
-
16. it
DE NEGRI Pier Paolo
Nippo - Vini Fantini
-
17. it
GAZZARA Michele
Norda-MG.Kvis Vega
-
18. be
LIETAER Eliot
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
19. be
DE TIER Floris
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
20. cz
BáRTA Jan
Bora-Argon 18
-

General Classification

1. be
KEUKELEIRE Jens
Orica GreenEDGE
04:27:33
2. it
ULISSI Diego
Lampre - Merida
-
3. gb
THWAITES Scott
Bora-Argon 18
-
4. au
HAIG Jack
Orica GreenEDGE
0:03
5. it
GAVAZZI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
6. it
MODOLO Sacha
Lampre - Merida
-
7. es
FRAILE MATARRANZ Omar
Dimension Data
-
8. it
BARBIN Enrico
Bardiani - CSF
-
9. it
SBARAGLI Kristian
Dimension Data
-
10. it
CHIRICO Luca
Bardiani - CSF
-
11. it
ROTA Lorenzo
Bardiani - CSF
-
12. de
PFINGSTEN Christoph
Bora-Argon 18
-
13. ru
KOCHETKOV Pavel
Team Katusha
-
14. co
BERNAL Egan Arley
Androni Giocattoli - Sidermec
-
15. it
GAFFURINI Nicola
Norda-MG.Kvis Vega
-
16. it
DE NEGRI Pier Paolo
Nippo - Vini Fantini
-
17. it
GAZZARA Michele
Norda-MG.Kvis Vega
-
18. be
LIETAER Eliot
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
19. be
DE TIER Floris
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
20. cz
BáRTA Jan
Bora-Argon 18
-

Mountains Classification

1. sk
CANECKY Marek
Amplatz - BMC
00:00:00
2. si
BOžIč Jon
Adria Mobil
-
3. be
DE KETELE Kenny
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
4. it
ROTA Lorenzo
Bardiani - CSF
-
5. ru
KOCHETKOV Pavel
Team Katusha
-

Points Classification

1. be
KEUKELEIRE Jens
Orica GreenEDGE
00:00:00
2. it
ULISSI Diego
Lampre - Merida
-
3. gb
THWAITES Scott
Bora-Argon 18
-
4. au
HAIG Jack
Orica GreenEDGE
-
5. it
GAVAZZI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
6. it
VIOLA Michele
Meridiana Kamen Team
-
7. si
BOžIč Jon
Adria Mobil
-
8. si
FINKST Tilen
Radenska Ljubljana
-
9. it
MODOLO Sacha
Lampre - Merida
-
10. es
FRAILE MATARRANZ Omar
Dimension Data
-
11. it
BARBIN Enrico
Bardiani - CSF
-
12. it
SBARAGLI Kristian
Dimension Data
-
13. it
CHIRICO Luca
Bardiani - CSF
-
14. be
DE KETELE Kenny
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
15. it
ROTA Lorenzo
Bardiani - CSF
-
16. de
PFINGSTEN Christoph
Bora-Argon 18
-
17. ru
KOCHETKOV Pavel
Team Katusha
-
18. co
BERNAL Egan Arley
Androni Giocattoli - Sidermec
-
19. it
GAFFURINI Nicola
Norda-MG.Kvis Vega
-

Youth Classification

1. it
ROTA Lorenzo
Bardiani - CSF
04:27:36
2. co
BERNAL Egan Arley
Androni Giocattoli - Sidermec
-
3. at
MüHLBERGER Gregor
Bora-Argon 18
-
4. be
VERGAERDE Otto
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:27
5. si
RUčIGAJ Ziga
Radenska Ljubljana
-
6. it
MOSCON Gianni
Team Sky
-
7. hr
MALTAR Bruno
Radenska Ljubljana
0:40
8. si
MOHORIC Matej
Lampre - Merida
1:36
9. de
POLITT Nils
Team Katusha
1:54
10. si
PER David
Adria Mobil
-
11. si
SVAB Jernej
Slovenia
4:16
12. cz
SIPOS Marek
SKC Tufo Prostējov
4:24
13. si
COTAR Luka
Slovenia
4:44
14. si
PENKO Izidor
Radenska Ljubljana
-
15. si
PER Gorazd
Adria Mobil
6:07
16. si
GROŠELJ Matic
Slovenia
-
17. it
VELASCO Simone
Bardiani - CSF
-
18. hr
FRANKOVIC Mateo
Meridiana Kamen Team
-
19. it
GIULIANI Giacomo
Norda-MG.Kvis Vega
-
20. ru
ZAKARIN Aydar
Gazprom-RusVelo
-

Teams Classification

1.
Lampre - Merida
13:22:45
2.
Bora-Argon 18
-
3.
Bardiani - CSF
0:03
4.
Androni Giocattoli - Sidermec
-
5.
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
6.
Norda-MG.Kvis Vega
0:30
7.
Nippo - Vini Fantini
1:04
8.
Orica GreenEDGE
1:36
9.
Radenska Ljubljana
1:37
10.
Team Katusha
1:57
11.
Adria Mobil
-
12.
Gazprom-RusVelo
2:40
13.
Tinkoff
4:13
14.
Amplatz - BMC
5:18
15.
Dimension Data
6:10
16.
Slovenia
6:40
17.
Meridiana Kamen Team
7:12
18.
Team Sky
10:15
19.
SKC Tufo Prostējov
10:51