Go to:  Stage 1  Stage 2 

Tour de Slovénie

Stage 2

: Nova Gorica > Golte

Friday 17th June (2016)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 217.2km


Stage Result

1. ee
TAARAMäE Rein
Team Katusha
05:46:40
2. au
HAIG Jack
Orica GreenEDGE
0:36
3. co
BERNAL Egan Arley
Androni Giocattoli - Sidermec
0:50
4. ru
KOCHETKOV Pavel
Team Katusha
0:58
5. si
GOLCER Jure
Adria Mobil
1:01
6. si
BRAJKOVIč Janez
Slovenia
1:03
7. it
SANTORO Antonio
Meridiana Kamen Team
1:08
8. be
DE TIER Floris
Topsport Vlaanderen - Baloise
1:14
9. co
TORRES AGUDELO Rodolfo Andres
Androni Giocattoli - Sidermec
1:18
10. pt
MENDES José
Bora-Argon 18
1:20
11. it
GAZZARA Michele
Norda-MG.Kvis Vega
1:28
12. it
MOSCON Gianni
Team Sky
-
13. cz
BáRTA Jan
Bora-Argon 18
-
14. be
LIETAER Eliot
Topsport Vlaanderen - Baloise
1:32
15. it
PELLIZOTTI Franco
Androni Giocattoli - Sidermec
1:59
16. at
GOGL Michael
Tinkoff
2:05
17. si
PIBERNIK Luka
Lampre - Merida
2:07
18. it
ROTA Lorenzo
Bardiani - CSF
2:12
19. hr
ROGINA Radoslav
Adria Mobil
2:26
20. at
PERNSTEINER Hermann
Amplatz - BMC
2:36

General Classification

1. ee
TAARAMäE Rein
Team Katusha
10:14:16
2. au
HAIG Jack
Orica GreenEDGE
0:36
3. co
BERNAL Egan Arley
Androni Giocattoli - Sidermec
0:50
4. ru
KOCHETKOV Pavel
Team Katusha
0:58
5. si
GOLCER Jure
Adria Mobil
1:01
6. it
SANTORO Antonio
Meridiana Kamen Team
1:08
7. be
DE TIER Floris
Topsport Vlaanderen - Baloise
1:14
8. it
GAZZARA Michele
Norda-MG.Kvis Vega
1:28
9. cz
BáRTA Jan
Bora-Argon 18
-
10. si
BRAJKOVIč Janez
Slovenia
1:30
11. be
LIETAER Eliot
Topsport Vlaanderen - Baloise
1:32
12. pt
MENDES José
Bora-Argon 18
1:41
13. co
TORRES AGUDELO Rodolfo Andres
Androni Giocattoli - Sidermec
1:45
14. it
MOSCON Gianni
Team Sky
1:55
15. it
PELLIZOTTI Franco
Androni Giocattoli - Sidermec
1:59
16. si
PIBERNIK Luka
Lampre - Merida
2:07
17. it
ROTA Lorenzo
Bardiani - CSF
2:12
18. hr
ROGINA Radoslav
Adria Mobil
2:26
19. it
BARBIN Enrico
Bardiani - CSF
2:44
20. it
GAFFURINI Nicola
Norda-MG.Kvis Vega
2:46

Mountains Classification

1. si
TRATNIK Jan
Amplatz - BMC
00:00:00
2. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
3. ee
TAARAMäE Rein
Team Katusha
-
4. it
FILOSI Iuri
Nippo - Vini Fantini
-
5. au
HAIG Jack
Orica GreenEDGE
-
6. be
DE KETELE Kenny
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
7. si
BOžIč Jon
Adria Mobil
-
8. co
BERNAL Egan Arley
Androni Giocattoli - Sidermec
-
9. sk
CANECKY Marek
Amplatz - BMC
-
10. ru
KOCHETKOV Pavel
Team Katusha
-
11. it
ROTA Lorenzo
Bardiani - CSF
-
12. si
GOLCER Jure
Adria Mobil
-

Points Classification

1. au
HAIG Jack
Orica GreenEDGE
00:00:00
2. be
KEUKELEIRE Jens
Orica GreenEDGE
-
3. ee
TAARAMäE Rein
Team Katusha
-
4. it
ULISSI Diego
Lampre - Merida
-
5. co
BERNAL Egan Arley
Androni Giocattoli - Sidermec
-
6. ru
KOCHETKOV Pavel
Team Katusha
-
7. gb
THWAITES Scott
Bora-Argon 18
-
8. si
BOžIč Jon
Adria Mobil
-
9. it
FILOSI Iuri
Nippo - Vini Fantini
-
10. it
GAVAZZI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
11. si
GOLCER Jure
Adria Mobil
-
12. it
VIOLA Michele
Meridiana Kamen Team
-
13. si
FINKST Tilen
Radenska Ljubljana
-
14. it
MODOLO Sacha
Lampre - Merida
-
15. si
BRAJKOVIč Janez
Slovenia
-
16. si
TRATNIK Jan
Amplatz - BMC
-
17. es
FRAILE MATARRANZ Omar
Dimension Data
-
18. it
SANTORO Antonio
Meridiana Kamen Team
-
19. it
BARBIN Enrico
Bardiani - CSF
-
20. be
DE TIER Floris
Topsport Vlaanderen - Baloise
-

Youth Classification

1. co
BERNAL Egan Arley
Androni Giocattoli - Sidermec
10:15:06
2. it
MOSCON Gianni
Team Sky
1:05
3. it
ROTA Lorenzo
Bardiani - CSF
1:22
4. be
VERGAERDE Otto
Topsport Vlaanderen - Baloise
9:45
5. si
RUčIGAJ Ziga
Radenska Ljubljana
10:41
6. de
POLITT Nils
Team Katusha
13:40
7. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
14:13
8. si
MOHORIC Matej
Lampre - Merida
15:12
9. si
PENKO Izidor
Radenska Ljubljana
16:05
10. it
VELASCO Simone
Bardiani - CSF
18:16
11. si
PER David
Adria Mobil
20:29
12. hr
MALTAR Bruno
Radenska Ljubljana
20:33
13. at
MüHLBERGER Gregor
Bora-Argon 18
21:06
14. si
SVAB Jernej
Slovenia
24:47
15. cz
SIPOS Marek
SKC Tufo Prostējov
25:00
16. si
PER Gorazd
Adria Mobil
26:00
17. si
KATRAŠNIK Gašper
Adria Mobil
26:19
18. si
GROŠELJ Matic
Slovenia
27:10
19. it
GIULIANI Giacomo
Norda-MG.Kvis Vega
-
20. si
COTAR Luka
Slovenia
28:24

Teams Classification

1.
Androni Giocattoli - Sidermec
30:46:55
2.
Bora-Argon 18
3:52
3.
Bardiani - CSF
3:57
4.
Norda-MG.Kvis Vega
6:30
5.
Topsport Vlaanderen - Baloise
7:59
6.
Adria Mobil
10:10
7.
Tinkoff
10:40
8.
Team Katusha
11:21
9.
Amplatz - BMC
20:05
10.
Meridiana Kamen Team
21:49
11.
Lampre - Merida
23:59
12.
Orica GreenEDGE
27:13
13.
Dimension Data
29:01
14.
Team Sky
30:01
15.
Nippo - Vini Fantini
37:50
16.
Radenska Ljubljana
41:25
17.
Gazprom-RusVelo
43:26
18.
Slovenia
46:16
19.
SKC Tufo Prostējov
46:23