Go to:  Stage 1  Stage 2  Stage 3 (ITT) 

Tour de Slovénie

Stage 3 (ITT)

: Celje > Celjska koca

Saturday 18th June (2016)

Classification: 2.1

Category: Int. Men

Distance: 16.8km


Stage Result

1. it
ULISSI Diego
Lampre - Merida
00:28:23
2. ee
TAARAMäE Rein
Team Katusha
0:04
3. es
FRAILE MATARRANZ Omar
Dimension Data
0:52
4. ru
FOLIFOROV Alexander
Gazprom-RusVelo
1:10
5. au
HAIG Jack
Orica GreenEDGE
-
6. cz
BáRTA Jan
Bora-Argon 18
1:14
7. ru
OVECHKIN Artem
Gazprom-RusVelo
1:22
8. pt
MENDES José
Bora-Argon 18
1:23
9. it
MOSCON Gianni
Team Sky
1:24
10. si
TRATNIK Jan
Amplatz - BMC
1:28
11. be
LIETAER Eliot
Topsport Vlaanderen - Baloise
1:29
12. it
PELLIZOTTI Franco
Androni Giocattoli - Sidermec
1:32
13. at
MüHLBERGER Gregor
Bora-Argon 18
1:44
14. it
ROTA Lorenzo
Bardiani - CSF
1:46
15. gb
PETERS Alex
Team Sky
1:48
16. it
TALIANI Alessio
Androni Giocattoli - Sidermec
1:49
17. si
BRAJKOVIč Janez
Slovenia
-
18. si
GOLCER Jure
Adria Mobil
1:51
19. za
VENTER Jaco
Dimension Data
1:58
20. co
BERNAL Egan Arley
Androni Giocattoli - Sidermec
2:01

General Classification

1. ee
TAARAMäE Rein
Team Katusha
10:42:43
2. au
HAIG Jack
Orica GreenEDGE
1:42
3. cz
BáRTA Jan
Bora-Argon 18
2:38
4. co
BERNAL Egan Arley
Androni Giocattoli - Sidermec
2:47
5. si
GOLCER Jure
Adria Mobil
2:48
6. be
LIETAER Eliot
Topsport Vlaanderen - Baloise
2:57
7. pt
MENDES José
Bora-Argon 18
3:00
8. ru
KOCHETKOV Pavel
Team Katusha
3:14
9. it
MOSCON Gianni
Team Sky
3:15
10. si
BRAJKOVIč Janez
Slovenia
-
11. it
PELLIZOTTI Franco
Androni Giocattoli - Sidermec
3:27
12. it
GAZZARA Michele
Norda-MG.Kvis Vega
3:28
13. be
DE TIER Floris
Topsport Vlaanderen - Baloise
3:45
14. it
ROTA Lorenzo
Bardiani - CSF
3:54
15. co
TORRES AGUDELO Rodolfo Andres
Androni Giocattoli - Sidermec
4:17
16. si
PIBERNIK Luka
Lampre - Merida
4:39
17. it
TALIANI Alessio
Androni Giocattoli - Sidermec
4:53
18. ru
BRUTT Pavel
Tinkoff
4:54
19. at
PERNSTEINER Hermann
Amplatz - BMC
5:12
20. it
GAFFURINI Nicola
Norda-MG.Kvis Vega
-

Mountains Classification

1. si
TRATNIK Jan
Amplatz - BMC
00:00:00
2. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
3. ee
TAARAMäE Rein
Team Katusha
-
4. it
FILOSI Iuri
Nippo - Vini Fantini
-
5. au
HAIG Jack
Orica GreenEDGE
-
6. be
DE KETELE Kenny
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
7. si
BOžIč Jon
Adria Mobil
-
8. co
BERNAL Egan Arley
Androni Giocattoli - Sidermec
-
9. sk
CANECKY Marek
Amplatz - BMC
-
10. ru
KOCHETKOV Pavel
Team Katusha
-
11. it
ROTA Lorenzo
Bardiani - CSF
-
12. si
GOLCER Jure
Adria Mobil
-

Points Classification

1. au
HAIG Jack
Orica GreenEDGE
00:00:00
2. it
ULISSI Diego
Lampre - Merida
-
3. ee
TAARAMäE Rein
Team Katusha
-
4. be
KEUKELEIRE Jens
Orica GreenEDGE
-
5. es
FRAILE MATARRANZ Omar
Dimension Data
-
6. co
BERNAL Egan Arley
Androni Giocattoli - Sidermec
-
7. ru
KOCHETKOV Pavel
Team Katusha
-
8. gb
THWAITES Scott
Bora-Argon 18
-
9. si
TRATNIK Jan
Amplatz - BMC
-
10. si
BOžIč Jon
Adria Mobil
-
11. ru
FOLIFOROV Alexander
Gazprom-RusVelo
-
12. pt
MENDES José
Bora-Argon 18
-
13. it
FILOSI Iuri
Nippo - Vini Fantini
-
14. it
GAVAZZI Francesco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
15. cz
BáRTA Jan
Bora-Argon 18
-
16. si
GOLCER Jure
Adria Mobil
-
17. it
VIOLA Michele
Meridiana Kamen Team
-
18. it
MOSCON Gianni
Team Sky
-
19. si
FINKST Tilen
Radenska Ljubljana
-
20. it
MODOLO Sacha
Lampre - Merida
-

Youth Classification

1. co
BERNAL Egan Arley
Androni Giocattoli - Sidermec
10:45:30
2. it
MOSCON Gianni
Team Sky
0:28
3. it
ROTA Lorenzo
Bardiani - CSF
1:07
4. be
VERGAERDE Otto
Topsport Vlaanderen - Baloise
11:49
5. si
RUčIGAJ Ziga
Radenska Ljubljana
13:35
6. de
POLITT Nils
Team Katusha
14:37
7. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
14:53
8. si
MOHORIC Matej
Lampre - Merida
15:55
9. si
PENKO Izidor
Radenska Ljubljana
18:03
10. it
VELASCO Simone
Bardiani - CSF
20:13
11. at
MüHLBERGER Gregor
Bora-Argon 18
20:49
12. hr
MALTAR Bruno
Radenska Ljubljana
21:05
13. si
PER David
Adria Mobil
22:42
14. si
SVAB Jernej
Slovenia
27:23
15. cz
SIPOS Marek
SKC Tufo Prostējov
28:42
16. si
KATRAŠNIK Gašper
Adria Mobil
29:29
17. si
PER Gorazd
Adria Mobil
29:41
18. it
ZURLO Federico
Lampre - Merida
29:52
19. it
GIULIANI Giacomo
Norda-MG.Kvis Vega
30:15
20. ru
ZAKARIN Aydar
Gazprom-RusVelo
31:15

Teams Classification

1.
Androni Giocattoli - Sidermec
32:17:26
2.
Bora-Argon 18
2:51
3.
Bardiani - CSF
5:26
4.
Norda-MG.Kvis Vega
8:26
5.
Topsport Vlaanderen - Baloise
9:39
6.
Team Katusha
11:12
7.
Adria Mobil
12:55
8.
Tinkoff
13:50
9.
Amplatz - BMC
20:27
10.
Lampre - Merida
23:57
11.
Meridiana Kamen Team
28:43
12.
Dimension Data
30:02
13.
Team Sky
30:14
14.
Orica GreenEDGE
30:31
15.
Nippo - Vini Fantini
40:15
16.
Gazprom-RusVelo
42:57
17.
Radenska Ljubljana
46:45
18.
Slovenia
50:38
19.
SKC Tufo Prostējov
54:40