Go to:  Stage 1  Stage 2 

Tour of Malopolska

Stage 1

: Trzebinia > Alwernia

Friday 10th June (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 140km


Stage Result

1. pl
BATEK Dariusz
Wibatech Fuji
02:55:46
2. it
GIACOBAZZI Roberto
0:01
3. pl
TACIAK Mateusz
CCC Sprandi Polkowice
0:07
4. ua
BRATASHCHUK Andrii
Kolss BDC Team
0:12
5. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
0:52
6. it
REBELLIN Davide
CCC Sprandi Polkowice
1:25
7. pl
RUTKIEWICZ Marek
Wibatech Fuji
1:27
8. dk
MYGIND Rasmus
Riwal Platform Cycling Team
1:30
9. it
FABBRO Matteo
1:32
10. by
BOZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
1:41
11. pl
OWSIAN Lukasz
CCC Sprandi Polkowice
1:43
12. by
SOBAL Yauhen
Minsk Cycling Club
1:55
13. pl
DETKO Artur
Dare 2B
2:02
14. pl
HONKISZ Adrian
CCC Sprandi Polkowice
3:26
15. ru
FADEEV Alexander
-
16. hr
ROGINA Radoslav
Adria Mobil
-
17. pl
PIASKOWY Emanuel
Cycling Academy Team
-
18. pl
WóJCIK Adam
-
19. si
KATRAŠNIK Gašper
Adria Mobil
-
20. de
DINKLER Jonathan
-

General Classification

1. pl
BATEK Dariusz
Wibatech Fuji
02:55:34
2. it
GIACOBAZZI Roberto
0:07
3. pl
TACIAK Mateusz
CCC Sprandi Polkowice
0:12
4. ua
BRATASHCHUK Andrii
Kolss BDC Team
0:24
5. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
1:04
6. it
REBELLIN Davide
CCC Sprandi Polkowice
1:37
7. pl
RUTKIEWICZ Marek
Wibatech Fuji
1:39
8. dk
MYGIND Rasmus
Riwal Platform Cycling Team
1:42
9. it
FABBRO Matteo
1:44
10. by
BOZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
1:53
11. pl
OWSIAN Lukasz
CCC Sprandi Polkowice
1:55
12. by
SOBAL Yauhen
Minsk Cycling Club
2:07
13. pl
DETKO Artur
Dare 2B
2:14
14. si
KATRAŠNIK Gašper
Adria Mobil
3:37
15. pl
HONKISZ Adrian
CCC Sprandi Polkowice
3:38
16. ru
FADEEV Alexander
-
17. hr
ROGINA Radoslav
Adria Mobil
-
18. pl
PIASKOWY Emanuel
Cycling Academy Team
-
19. pl
WóJCIK Adam
-
20. de
DINKLER Jonathan
-

Mountains Classification

1. pl
TACIAK Mateusz
CCC Sprandi Polkowice
00:00:00
2. pl
BATEK Dariusz
Wibatech Fuji
-
3. pl
RUTKIEWICZ Marek
Wibatech Fuji
-
4. by
BOZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
-
5. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
-
6. it
FABBRO Matteo
-
7. it
GIACOBAZZI Roberto
-
8. it
REBELLIN Davide
CCC Sprandi Polkowice
-
9. pl
KONWA Piotr
-

Points Classification

1. pl
BATEK Dariusz
Wibatech Fuji
00:00:00
2. pl
TACIAK Mateusz
CCC Sprandi Polkowice
-
3. it
GIACOBAZZI Roberto
-
4. by
KLIMIANKOU Kanstantsin
Minsk Cycling Club
-
5. pl
BANASZEK Adrian
VERVA ActiveJet Pro Cycling Team
-
6. ua
BRATASHCHUK Andrii
Kolss BDC Team
-
7. pl
MROZEK Marcin
CCC Sprandi Polkowice
-
8. pl
BRZOZKA Adrian
-
9. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
-
10. si
KATRAŠNIK Gašper
Adria Mobil
-
11. pl
KOMAR Mateusz
Dare 2B
-
12. pl
JANIACZYK Blazej
Wibatech Fuji
-

Youth Classification

1. si
NOVAK Domen
Adria Mobil
02:56:38
2. it
FABBRO Matteo
0:40
3. si
KATRAŠNIK Gašper
Adria Mobil
2:33
4. de
DINKLER Jonathan
2:34
5. pl
KONWA Piotr
2:41
6. pl
GRABIS Mateusz
2:46
7. de
SCHMIEDEL Sebastian
2:51
8. dk
HALVORSEN Emil Bækhøj
Riwal Platform Cycling Team
2:55
9. it
BAIS Mattia
-
10. pl
SYKALA Wojciech
-
11. pl
PAWLAK Tobiasz
3:06
12. pl
KRZYWDA Patryk
-
13. de
NIEDERLAG Luca
3:09
14. de
SCHOMMARTZ Halvard
-
15. pl
JAROMIN Piotr
-
16. de
CARSTENSEN Lucas
-
17. de
GEßNER Konrad
3:22
18. it
PESSOT Alessandro
4:07
19. it
FAVARO Daniel
6:22
20. de
MALCHAREK Moritz
8:10

Teams Classification

1.
CCC Sprandi Polkowice
08:50:33
2.
Cycling Team Friuli A S D
2:05
3.
Wibatech Fuji
2:26
4.
Minsk Cycling Club
3:54
5.
Kolss BDC Team
4:13
6.
Adria Mobil
4:29
7.
Riwal Platform Cycling Team
5:35
8.
Domin Sport
5:53
9.
Krismar Big Silvant
7:45
10.
Jbg-2
7:53
11.
Tc Chrobry Scott Glogow
7:57
12.
P
8:26
13.
Klub Kolarski Tarnovia
8:28
14.
Ked - Stevens Radteam
8:30
15.
VERVA ActiveJet Pro Cycling Team
9:01
16.
Regional Team Malopolska
14:44
17.
De Rosa Rybnik
14:45
18.
Tusnad Cycling Team
15:48
19.
Poland
20:23
20.
Team Basso Bikes
21:47
21.
Voster Cycling Team
22:33
22.
Speeder Cycling Team
28:35