Tour of Ukraine

Stage 2a (TTT)

: Gostomel > Bucha

Wednesday 1st June (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 17km


Stage Result

1.
Kolss BDC Team
00:19:01
1. ua
GOLOVASH Oleksandr
Kolss BDC Team
00:19:01
1. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
00:19:01
1. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
00:19:01
1. ua
LAGKUTI Sergiy
Kolss BDC Team
00:19:01
1. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
00:19:01
1. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
00:19:01
2.
Minsk Cycling Club
00:19:36
2. by
SOBAL Yauhen
Minsk Cycling Club
-
2. by
BOZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
-
2. by
PAPOK Siarhei
Minsk Cycling Club
-
2. by
KLIMIANKOU Kanstantsin
Minsk Cycling Club
-
2. by
AHIYEVICH Aleh
Minsk Cycling Club
-
3.
Kyiv Regional Team
00:19:52
3. ua
KOZACHENKO Sergiy
Kyiv Regional Team
-
3. ua
MORUGA Anton
Kyiv Regional Team
-
3. ua
SHUMILOV Iurii
Kyiv Regional Team
-
3. ua
BONDARENKO Pavlo
Kyiv Regional Team
-
3. ua
SOLTASIUK Vladyslav
Kyiv Regional Team
-
4.
Astana City
00:19:56
4. kz
GALEYEV Vadim
Astana City
-
4. kz
NIKITIN Matvey
Astana City
-
4. kz
KULIMBETOV Nurbolat
Astana City
-
4. kz
NATAROV Yuriy
Astana City
-
4. kz
STALNOV Nikita
Astana City
-
5.
SKC Tufo Prostējov
00:20:39
5. cz
MEDEK Tomáš
SKC Tufo Prostējov
-
5. cz
HAMPL Petr
SKC Tufo Prostējov
-
5. cz
MATULA Lukas
SKC Tufo Prostējov
-
5. cz
ZAHáLKA Matej
SKC Tufo Prostējov
-
5. cz
SIPOS Marek
SKC Tufo Prostējov
-
5. cz
STIBINGR Matej
SKC Tufo Prostējov
-
6.
Rcop Belarus
00:20:42
6. by
DUBOVSKI Vladzislau
Rcop Belarus
-
6. by
STROKAU Vasili
Rcop Belarus
-
6. by
YANACHKIN Uladzislau
Rcop Belarus
-
6. by
ZHYHUNOU Dzmitry
Rcop Belarus
-
6. by
IKANOVICH Arseni
Rcop Belarus
-
7.
Team Bliz-Merida
00:20:44
7. fr
MONCORGE Pierre
Team Bliz-Merida
-
7. fi
MANNINEN Matti
Team Bliz-Merida
-
7. nl
JANSSEN Yannick
Team Bliz-Merida
-
7. fi
HENTTALA Niklas
Team Bliz-Merida
-
7. fi
KANERVA Hiski
Team Bliz-Merida
-
7. no
TEFRE LUNDER Mikkel
Team Bliz-Merida
-
8.
Team Novo Nordisk Development
00:20:49
8. nl
VAN IJZENDOORN Rik
Team Novo Nordisk Development
-
8. au
CALABRIA Fabio
Team Novo Nordisk Development
-
8. it
POLI Umberto
Team Novo Nordisk Development
-
8. fr
VALOGNES Quentin
Team Novo Nordisk Development
-
8. ar
MINI Emanuel
Team Novo Nordisk Development
-
8. ca
MCCLURE Reid
Team Novo Nordisk Development
-
9.
Amore
00:20:59
9. ua
KOGUT Volodymyr
Amore
-
9. ua
RIAPOSOV Bogdan
Amore
-
9. jp
HISHINUMA Yukinori
Amore
-
9. ua
MOVCHAN Sergii
Amore
-
9. ua
FREDYUK Volodymyr
Amore
-
10.
Jilun Shakeland Cycling Team
00:21:02
10. ua
GRECHYN Serhiy
Jilun Shakeland Cycling Team
-
10. ua
METLUSHENKO Yuri
Jilun Shakeland Cycling Team
-
10. ua
KASYANOV Oleksiy
Jilun Shakeland Cycling Team
-
10. ua
POHORELOV Vladyslav
Jilun Shakeland Cycling Team
-
11.
Vino 4ever SKO
-
11. kz
LUKYANOV Dmitriy
Vino 4ever SKO
-
11. kz
VLASSENKO Sergey
Vino 4ever SKO
-
11. kz
ASTAFYEV Stepan
Vino 4ever SKO
-
11. kz
OVSYANNIKOV Alexandr
Vino 4ever SKO
-
11. kz
ZHUKENOV Aspan
Vino 4ever SKO
-
12.
Ukraine
00:21:05
12. ua
GLADYSH Roman
Ukraine
-
12. ua
ASHUROV Konstantin
Ukraine
-
12. ua
NOVAKOWSKYI Vitalii
Ukraine
-
12. ua
PIDKIVKA Vitaliy
Ukraine
-
13.
Synergy Baku Cycling Project
00:21:09
13. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
-
13. az
ALIZADA Elgun
Synergy Baku Cycling Project
-
13. az
ILIASOV Ismail
Synergy Baku Cycling Project
-
13. az
GAHRAMANLI Kanan
Synergy Baku Cycling Project
-
14.
Global Cycling Team
00:21:16
14. nl
AANDEWIEL Pascal
Global Cycling Team
-
14. nl
VAN EERD David
Global Cycling Team
-
14. nl
VAN ENGELEN Adne
Global Cycling Team
-
14. nl
WOUTERS Marcel
Global Cycling Team
-
14. nl
NOBEL Rick
Global Cycling Team
-
15.
Pcm Team Kuota
00:21:20
15. es
DELGADO David Francisco
Pcm Team Kuota
-
15. ua
SHEYDYK Oleksandr
Pcm Team Kuota
-
15. cl
BURMANN Wolfgang
Pcm Team Kuota
-
15. ua
TOPCHANYUK Artem
Pcm Team Kuota
-
15. es
PéREZ GUTIERREZ Sergio
Pcm Team Kuota
-
15. es
LLANEZA ARGUELLES Miguel
Pcm Team Kuota
-
16.
ISD-Jorbi Continental Team
00:21:46
16. ua
KRIVTSOV Dmytro
ISD-Jorbi Continental Team
-
16. ua
KLEPIKOV Illya
ISD-Jorbi Continental Team
-
16. ua
SHCHERBAKOV Oleksii
ISD-Jorbi Continental Team
-
17.
Team Lvshan Landscape
00:21:59
17. ua
TSVETKOV Artur
Team Lvshan Landscape
-
17. ua
GOMENIUK Volodymyr
Team Lvshan Landscape
-
17. ua
TESLER Artem
Team Lvshan Landscape
-
18.
Dynamo Palmira Weltour
00:22:04
18. il
BEN-MORDECHAY Yuval
Dynamo Palmira Weltour
-
18. ua
RYBARUK Kostyantyn
Dynamo Palmira Weltour
-
18. il
GOLDSTEIN Omer
Dynamo Palmira Weltour
-
19.
Equipe CMI
00:22:26
19. no
REM Thomas
Equipe CMI
-
19. ua
AGARKOV Yuriy
Equipe CMI
-
19. fr
GIBAUD Mathieu
Equipe CMI
-
19. fr
LABUSSIERE Nicolas
Equipe CMI
-
DNS.
Sk Olimp Rivne
00:00:00
DNS. ua
POLYAKOV Yuriy
Sk Olimp Rivne
-
DNS. ua
HORBACHUK Ihor
Sk Olimp Rivne
-

General Classification

1. ua
LAGKUTI Sergiy
Kolss BDC Team
04:13:08
2. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
0:28
3. kz
STALNOV Nikita
Astana City
1:15
4. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
2:33
5. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
3:45
6. by
SOBAL Yauhen
Minsk Cycling Club
3:54
7. by
BOZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
4:21
8. ua
GOLOVASH Oleksandr
Kolss BDC Team
4:40
9. kz
KULIMBETOV Nurbolat
Astana City
4:41
10. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
4:49
11. kz
GALEYEV Vadim
Astana City
5:16
12. by
KLIMIANKOU Kanstantsin
Minsk Cycling Club
5:24
13. by
AHIYEVICH Aleh
Minsk Cycling Club
-
14. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
5:29
15. ua
SHUMILOV Iurii
Kyiv Regional Team
5:36
16. ua
SHEYDYK Oleksandr
Pcm Team Kuota
5:38
17. ua
SOLTASIUK Vladyslav
Kyiv Regional Team
5:40
18. ua
BONDARENKO Pavlo
Kyiv Regional Team
5:45
19. by
PAPOK Siarhei
Minsk Cycling Club
5:53
20. fr
MONCORGE Pierre
Team Bliz-Merida
6:01

Points Classification

1. ua
LAGKUTI Sergiy
Kolss BDC Team
00:00:00
2. kz
STALNOV Nikita
Astana City
-
3. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
-
4. nl
JANSSEN Yannick
Team Bliz-Merida
-
5. ua
RIAPOSOV Bogdan
Amore
-
6. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
-
7. cz
MEDEK Tomáš
SKC Tufo Prostējov
-

Youth Classification

1. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
04:15:41
2. ua
SHUMILOV Iurii
Kyiv Regional Team
3:03
3. ua
SOLTASIUK Vladyslav
Kyiv Regional Team
3:07
4. ua
BONDARENKO Pavlo
Kyiv Regional Team
3:12
5. kz
NATAROV Yuriy
Astana City
3:40
6. no
TEFRE LUNDER Mikkel
Team Bliz-Merida
3:46
7. ua
MORUGA Anton
Kyiv Regional Team
3:56
8. by
DUBOVSKI Vladzislau
Rcop Belarus
4:11
9. by
YANACHKIN Uladzislau
Rcop Belarus
4:26
10. kz
ASTAFYEV Stepan
Vino 4ever SKO
4:46
11. ua
NOVAKOWSKYI Vitalii
Ukraine
4:49
12. az
GAHRAMANLI Kanan
Synergy Baku Cycling Project
4:53
13. fr
VALOGNES Quentin
Team Novo Nordisk Development
5:00
14. il
GOLDSTEIN Omer
Dynamo Palmira Weltour
5:08
15. ua
RYBARUK Kostyantyn
Dynamo Palmira Weltour
-
16. az
ALIZADA Elgun
Synergy Baku Cycling Project
5:11
17. ua
KLEPIKOV Illya
ISD-Jorbi Continental Team
5:30
18. fi
HENTTALA Niklas
Team Bliz-Merida
6:00
19. it
POLI Umberto
Team Novo Nordisk Development
6:05
20. ua
POHORELOV Vladyslav
Jilun Shakeland Cycling Team
6:26

Teams Classification

1.
Kolss BDC Team
12:43:51
2.
Astana City
6:54
3.
Minsk Cycling Club
9:12
4.
Kyiv Regional Team
12:35
5.
Synergy Baku Cycling Project
12:47
6.
Team Bliz-Merida
13:57
7.
Pcm Team Kuota
15:20
8.
Amore
15:59
9.
Vino 4ever SKO
16:39
10.
SKC Tufo Prostējov
16:44
11.
Team Novo Nordisk Development
17:09
12.
Rcop Belarus
17:50
13.
Global Cycling Team
19:38
14.
Jilun Shakeland Cycling Team
20:31
15.
Equipe CMI
22:07
16.
Ukraine
23:54
17.
Team Lvshan Landscape
31:39
18.
Dynamo Palmira Weltour
33:25
19.
ISD-Jorbi Continental Team
37:14