Tour of Ukraine

Stage 2b

Wednesday 1st June (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men


Stage Result

1. by
PAPOK Siarhei
Minsk Cycling Club
02:04:50
2. kz
KULIMBETOV Nurbolat
Astana City
-
3. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
-
4. kz
GALEYEV Vadim
Astana City
-
5. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
-
6. ua
GRECHYN Serhiy
Jilun Shakeland Cycling Team
-
7. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
-
8. ua
ASHUROV Konstantin
Ukraine
-
9. ua
TESLER Artem
Team Lvshan Landscape
-
10. ua
KOGUT Volodymyr
Amore
-
11. ua
METLUSHENKO Yuri
Jilun Shakeland Cycling Team
-
12. cz
ZAHáLKA Matej
SKC Tufo Prostējov
-
13. fr
VALOGNES Quentin
Team Novo Nordisk Development
-
14. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
-
15. by
STROKAU Vasili
Rcop Belarus
-
16. ua
SOLTASIUK Vladyslav
Kyiv Regional Team
-
17. ua
POHORELOV Vladyslav
Jilun Shakeland Cycling Team
-
18. ua
NOVAKOWSKYI Vitalii
Ukraine
-
19. by
ZHYHUNOU Dzmitry
Rcop Belarus
-
20. kz
NATAROV Yuriy
Astana City
-

General Classification

1. ua
LAGKUTI Sergiy
Kolss BDC Team
06:17:58
2. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
0:28
3. kz
STALNOV Nikita
Astana City
1:15
4. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
2:33
5. ua
KONONENKO Mykhaylo
Kolss BDC Team
3:46
6. by
SOBAL Yauhen
Minsk Cycling Club
3:54
7. by
BOZHKOU Stanislau
Minsk Cycling Club
4:21
8. ua
GOLOVASH Oleksandr
Kolss BDC Team
4:40
9. kz
KULIMBETOV Nurbolat
Astana City
4:34
10. ua
VASYLYUK Andriy
Kolss BDC Team
4:49
11. kz
GALEYEV Vadim
Astana City
5:16
12. by
KLIMIANKOU Kanstantsin
Minsk Cycling Club
5:24
13. by
AHIYEVICH Aleh
Minsk Cycling Club
-
14. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
5:27
15. ua
SHUMILOV Iurii
Kyiv Regional Team
5:36
16. ua
SHEYDYK Oleksandr
Pcm Team Kuota
5:38
17. ua
SOLTASIUK Vladyslav
Kyiv Regional Team
5:40
18. ua
BONDARENKO Pavlo
Kyiv Regional Team
5:46
19. by
PAPOK Siarhei
Minsk Cycling Club
5:47
20. ua
MORUGA Anton
Kyiv Regional Team
5:54

Points Classification

1. ua
LAGKUTI Sergiy
Kolss BDC Team
00:00:00
2. kz
STALNOV Nikita
Astana City
-
3. kz
KULIMBETOV Nurbolat
Astana City
-
4. by
PAPOK Siarhei
Minsk Cycling Club
-
5. nl
JANSSEN Yannick
Team Bliz-Merida
-
6. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
-
7. by
ZHYHUNOU Dzmitry
Rcop Belarus
-
8. ua
RIAPOSOV Bogdan
Amore
-
9. fr
MONCORGE Pierre
Team Bliz-Merida
-
10. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
-
11. ua
BUTS Vitaliy
Kolss BDC Team
-
12. cz
MEDEK Tomáš
SKC Tufo Prostējov
-
13. ua
KRIVTSOV Dmytro
ISD-Jorbi Continental Team
-
14. nl
AANDEWIEL Pascal
Global Cycling Team
-

Youth Classification

1. az
JABRAYILOV Samir
Synergy Baku Cycling Project
06:20:31
2. ua
SHUMILOV Iurii
Kyiv Regional Team
3:03
3. ua
SOLTASIUK Vladyslav
Kyiv Regional Team
3:07
4. ua
BONDARENKO Pavlo
Kyiv Regional Team
3:13
5. ua
MORUGA Anton
Kyiv Regional Team
3:21
6. kz
NATAROV Yuriy
Astana City
3:40
7. no
TEFRE LUNDER Mikkel
Team Bliz-Merida
3:46
8. by
DUBOVSKI Vladzislau
Rcop Belarus
4:11
9. by
YANACHKIN Uladzislau
Rcop Belarus
4:26
10. kz
ASTAFYEV Stepan
Vino 4ever SKO
4:46
11. ua
NOVAKOWSKYI Vitalii
Ukraine
4:49
12. az
GAHRAMANLI Kanan
Synergy Baku Cycling Project
4:53
13. fr
VALOGNES Quentin
Team Novo Nordisk Development
5:00
14. il
GOLDSTEIN Omer
Dynamo Palmira Weltour
5:08
15. ua
RYBARUK Kostyantyn
Dynamo Palmira Weltour
-
16. az
ALIZADA Elgun
Synergy Baku Cycling Project
5:11
17. ua
KLEPIKOV Illya
ISD-Jorbi Continental Team
5:30
18. fi
HENTTALA Niklas
Team Bliz-Merida
6:00
19. it
POLI Umberto
Team Novo Nordisk Development
6:05
20. ua
POHORELOV Vladyslav
Jilun Shakeland Cycling Team
6:26

Teams Classification

1.
Kolss BDC Team
18:58:21
2.
Astana City
6:54
3.
Minsk Cycling Club
9:12
4.
Kyiv Regional Team
12:35
5.
Synergy Baku Cycling Project
12:47
6.
Team Bliz-Merida
13:57
7.
Pcm Team Kuota
15:20
8.
Amore
15:59
9.
Vino 4ever SKO
16:39
10.
SKC Tufo Prostējov
16:44
11.
Team Novo Nordisk Development
17:09
12.
Rcop Belarus
17:50
13.
Global Cycling Team
19:38
14.
Jilun Shakeland Cycling Team
20:31
15.
Equipe CMI
22:07
16.
Ukraine
23:54
17.
Dynamo Palmira Weltour
33:25
18.
ISD-Jorbi Continental Team
37:14