Go to:  Stage 1 (ITT)  Stage 2  Stage 3 

Vuelta a Colombia

Stage 1 (ITT)

: Turbaco > Arjona

Monday 13th June (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 11.5km


Stage Result

1. es
SEVILLA RIBERA Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
00:12:06
2. co
MENDOZA Omar
Movistar Team
0:04
3. co
RENDÓN Juan
0:16
4. co
VARGAS Walter
0:21
5. co
ACEVEDO CALLE Janier Alexis
Team Jamis
0:22
6. ec
CAICEDO CEPEDA Jonathan Klever
Strongman-Campagnolo Wilier
0:23
7. co
DUARTE Fabio
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
8. co
ORTIZ CARO Edward Stiver
Movistar Team
0:28
9. co
ARDILA CANO Mauricio Alberto
0:31
10. co
SUAREZ SUAREZ Juan Pablo
EPM-UNE-Área Metropolitana
0:35
11. us
MURPHY Kyle
Team Jamis
0:37
12. co
GIL Alexander
0:38
13. co
OYOLA OYOLA Robigzon Leandro
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
14. co
SANCHEZ Edwin
Movistar Team
-
15. co
LAVERDE JIMENEZ Luis Felipe
0:40
16. co
GOMEZ ARCHILA Camilo Andres
-
17. co
MARTINEZ Luis Miguel
Movistar Team
0:41
18. co
PEREZ ARANGO Marlon Alirio
-
19. co
OSORIO Juan Felipe
Team Manzana Postobon
0:42
20. co
SERPA PEREZ Jose Rodolfo
-

General Classification

1. es
SEVILLA RIBERA Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
00:12:06
2. co
MENDOZA Omar
Movistar Team
0:04
3. co
RENDÓN Juan
0:16
4. co
VARGAS Walter
0:21
5. co
ACEVEDO CALLE Janier Alexis
Team Jamis
0:22
6. ec
CAICEDO CEPEDA Jonathan Klever
Strongman-Campagnolo Wilier
0:23
7. co
DUARTE Fabio
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
8. co
ORTIZ CARO Edward Stiver
Movistar Team
0:28
9. co
ARDILA CANO Mauricio Alberto
0:31
10. co
SUAREZ SUAREZ Juan Pablo
EPM-UNE-Área Metropolitana
0:35
11. us
MURPHY Kyle
Team Jamis
0:37
12. co
GIL Alexander
0:38
13. co
OYOLA OYOLA Robigzon Leandro
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
14. co
SANCHEZ Edwin
Movistar Team
-
15. co
LAVERDE JIMENEZ Luis Felipe
0:40
16. co
GOMEZ ARCHILA Camilo Andres
-
17. co
MARTINEZ Luis Miguel
Movistar Team
0:41
18. co
PEREZ ARANGO Marlon Alirio
-
19. co
OSORIO Juan Felipe
Team Manzana Postobon
0:42
20. co
SERPA PEREZ Jose Rodolfo
-

Points Classification

1. es
SEVILLA RIBERA Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
00:00:00
2. co
MENDOZA Omar
Movistar Team
-
3. co
RENDÓN Juan
-
4. co
VARGAS Walter
-
5. co
ACEVEDO CALLE Janier Alexis
Team Jamis
-
6. ec
CAICEDO CEPEDA Jonathan Klever
Strongman-Campagnolo Wilier
-
7. co
DUARTE Fabio
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
8. co
ORTIZ CARO Edward Stiver
Movistar Team
-
9. co
ARDILA CANO Mauricio Alberto
-
10. co
PAREDES Jonathan
-

Youth Classification

1. co
OSORIO Juan Felipe
Team Manzana Postobon
00:12:48
2. co
REYES Aldemar
Team Manzana Postobon
0:08
3. co
MOLANO BENAVIDES Juan Sebastian
Team Manzana Postobon
0:28
4. co
PAREDES Wilmar
Team Manzana Postobon
0:36
5. co
AGUIRRE Hernan
Team Manzana Postobon
0:41
6. rw
ARERUYA Joseph
1:08
7. rw
MUGISHA Samuel
1:47
8. rw
UWIZEYE Jean Claude
-
9. co
VARGAS Carlos Enrique
2:13

Teams Classification

1.
EPM-UNE-Área Metropolitana
00:37:16
2.
Aguardiente Antioqueño-Lotería de Medellín-IDEA
0:10
3.
Movistar Team
0:12
4.
Super Giros-gane Redetrans
1:09
5.
Team Jamis
1:12
6.
Coldeportes Claro-zenu
1:16
7.
EBSA-Empresa de Energía de Boyaca
1:17
8.
Team Manzana Postobon
1:19
9.
Strongman-Campagnolo Wilier
-
10.
Team Sonora-dimonex
1:38
11.
Ec Mundial De Tornillos-pijaos Web
2:06
12.
GW - Shimano
2:07
13.
Sogamoso-argos-cooservicios-idrs
2:20
14.
Multi Repuestos Bosa-carnaval Del Pollo - Coyote S
2:48
15.
Boyacá Raza de Campeones
3:04
16.
Pinturas Bler Team Wilches-colpatria
3:16
17.
Indeportes-imrd Cota- Wd Rentacar
3:34
18.
Autolarte-postal-jb Ropa Deportiva-rionegro
3:59
19.
Ff-aa-ejercito Nacional
4:17
20.
Rwanda
4:43