Vuelta a Colombia

Stage 10

: Buga > Salento

Thursday 23rd June (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 136.5km


Stage Result

1. co
MONTOYA GIRALDO Cristian
03:19:33
2. co
RAMIREZ CALDERON Alejandro
0:19
3. co
ALVAREZ Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
4. co
SERPA PEREZ Jose Rodolfo
-
5. co
CAMACHO BERNAL Julio Alexis
GW - Shimano
-
6. ve
BECERRA Carlos
Strongman-Campagnolo Wilier
-
7. co
VERGARA Jaime
0:43
8. co
JARAMILLO Remberto
-
9. co
SUAZA ARANGO Bernardo
Team Manzana Postobon
-
10. co
QUINTERO Diego Fernandez
-
11. co
SANCHEZ GUARIN Oscar Eduardo
Strongman-Campagnolo Wilier
0:53
12. co
MONTOYA Arley
GW - Shimano
-
13. co
CABRERA Hugo Horacio
0:59
14. co
RENDÓN Juan
1:08
15. co
GOMEZ PINEDA Javier Eduardo
Boyacá Raza de Campeones
-
16. co
VARGAS Walter
1:20
17. co
MESA PEREZ Juan Martin
1:24
18. co
PAREDES Jonathan
1:26
19. co
CALDERóN Steven
Strongman-Campagnolo Wilier
-
20. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
1:30

General Classification

1. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
26:54:51
2. es
SEVILLA RIBERA Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
0:07
3. co
CANO ARDILA Alex
1:13
4. co
REYES Aldemar
Team Manzana Postobon
1:49
5. co
SUAZA ARANGO Bernardo
Team Manzana Postobon
3:48
6. co
RAMIREZ CALDERON Alejandro
3:50
7. co
DUARTE Fabio
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
8. co
ALVAREZ Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
4:06
9. co
RIVERA ALVAREZ Oscar Javier
4:13
10. co
LAVERDE JIMENEZ Luis Felipe
4:18
11. co
GIL Alexander
4:24
12. co
CHALAPUD Robinson
4:31
13. co
SERPA PEREZ Jose Rodolfo
4:46
14. co
PAREDES AVELLANEDA César Nicolas
Strongman-Campagnolo Wilier
4:51
15. ve
BECERRA Carlos
Strongman-Campagnolo Wilier
5:12
16. co
CAMACHO BERNAL Julio Alexis
GW - Shimano
5:28
17. co
MONTENEGRO Fabio
5:31
18. co
OSORIO Danny
5:39
19. co
MONTOYA GIRALDO Cristian
5:46
20. co
GOMEZ ARCHILA Camilo Andres
6:25

Mountains Classification

1. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
00:00:00
2. es
SEVILLA RIBERA Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
3. co
CANO ARDILA Alex
-
4. co
REYES Aldemar
Team Manzana Postobon
-
5. co
MONTENEGRO Fabio
-
6. co
MONTOYA GIRALDO Cristian
-
7. co
BOTHIA Ivan Dario
Boyacá Raza de Campeones
-
8. co
OSORIO Franck
GW - Shimano
-
9. co
SANCHEZ Edwin
Movistar Team
-
10. co
RIVERA ALVAREZ Oscar Javier
-
11. bo
SOLIZ VILCA Oscar
Movistar Team
-
12. co
CAMARGO TENORIO Luis Fernando
-
13. co
RODRIGUEZ GALINDO Michael
Boyacá Raza de Campeones
-
14. co
SORACA Diego
-
15. co
GIL Alexander
-
16. ve
BECERRA Carlos
Strongman-Campagnolo Wilier
-
17. co
MONTIEL Rafael
-
18. co
ALVAREZ Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
19. co
LAVERDE JIMENEZ Luis Felipe
-
20. co
CABRERA Hugo Horacio
-

Points Classification

1. es
SEVILLA RIBERA Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
00:00:00
2. ar
HAEDO Lucas Sebastian
Team Jamis
-
3. co
CANO SALAS Jairo Alonso
-
4. co
CANO ARDILA Alex
-
5. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
-
6. co
TAMAYO SAAVEDRA Christian Leandro
-
7. co
ROMERO Jeffry
Boyacá Raza de Campeones
-
8. co
GOMEZ ARCHILA Camilo Andres
-
9. co
FORERO CARRENO Juan Pablo
-
10. co
ROLDAN ORTIZ Weimar Alfonso
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
11. co
REYES Aldemar
Team Manzana Postobon
-
12. co
SERPA PEREZ Jose Rodolfo
-
13. co
CUESTA Steven
-
14. co
RAMIREZ CALDERON Alejandro
-
15. co
MONTENEGRO Fabio
-
16. co
MONTOYA GIRALDO Cristian
-
17. co
OSORIO Franck
GW - Shimano
-
18. co
RIVERA ALVAREZ Oscar Javier
-
19. ve
BECERRA Carlos
Strongman-Campagnolo Wilier
-
20. co
SANCHEZ Edwin
Movistar Team
-

Youth Classification

1. co
REYES Aldemar
Team Manzana Postobon
26:56:40
2. co
AGUIRRE Hernan
Team Manzana Postobon
10:52
3. co
PAREDES Wilmar
Team Manzana Postobon
25:16
4. co
OSORIO Juan Felipe
Team Manzana Postobon
43:46
5. rw
ARERUYA Joseph
1:19:01
6. co
VARGAS Carlos Enrique
1:23:10

Teams Classification

1.
Aguardiente Antioqueño-Lotería de Medellín-IDEA
80:49:36
2.
EPM-UNE-Área Metropolitana
2:16
3.
Coldeportes Claro-zenu
3:27
4.
Ec Mundial De Tornillos-pijaos Web
6:00
5.
GW - Shimano
8:45
6.
Team Manzana Postobon
9:55
7.
Strongman-Campagnolo Wilier
12:27
8.
EBSA-Empresa de Energía de Boyaca
16:38
9.
Team Sonora-dimonex
18:29
10.
Boyacá Raza de Campeones
20:11
11.
Sogamoso-argos-cooservicios-idrs
21:43
12.
Super Giros-gane Redetrans
24:52
13.
Movistar Team
29:52
14.
Indeportes-imrd Cota- Wd Rentacar
39:20
15.
Pinturas Bler Team Wilches-colpatria
59:21
16.
Multi Repuestos Bosa-carnaval Del Pollo - Coyote S
1:04:46
17.
Autolarte-postal-jb Ropa Deportiva-rionegro
2:24:51
18.
Ff-aa-ejercito Nacional
3:05:39
19.
Rwanda
3:25:52
20.
Team Jamis
3:31:09