Vuelta a Colombia

Stage 11

: Salento > Ibagué

Friday 24th June (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 138.9km


Stage Result

1. co
CAMACHO BERNAL Julio Alexis
GW - Shimano
04:26:10
2. co
DUARTE Fabio
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
3. co
LAVERDE JIMENEZ Luis Felipe
-
4. co
RAMIREZ CALDERON Alejandro
0:05
5. es
SEVILLA RIBERA Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
0:24
6. co
CANO ARDILA Alex
-
7. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
0:26
8. co
GOMEZ ARCHILA Camilo Andres
0:28
9. co
RIVERA ALVAREZ Oscar Javier
-
10. co
RABON Albeiro
8:02
11. co
GIL Alexander
8:23
12. co
ALVAREZ Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
13. co
YUSTRE Cristian
-
14. co
SUAREZ SUAREZ Juan Pablo
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
15. co
CHALAPUD Robinson
-
16. co
MONTENEGRO Fabio
-
17. co
MENDOZA Omar
Movistar Team
-
18. co
MARTINEZ MONTERO John Edibberto
-
19. co
REYES Aldemar
Team Manzana Postobon
-
20. co
RAMIREZ CHACON Brayan Steven
Movistar Team
-

General Classification

1. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
31:21:26
2. es
SEVILLA RIBERA Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
0:04
3. co
CANO ARDILA Alex
1:09
4. co
DUARTE Fabio
EPM-UNE-Área Metropolitana
3:21
5. co
RAMIREZ CALDERON Alejandro
3:30
6. co
LAVERDE JIMENEZ Luis Felipe
3:51
7. co
RIVERA ALVAREZ Oscar Javier
4:16
8. co
CAMACHO BERNAL Julio Alexis
GW - Shimano
4:57
9. co
GOMEZ ARCHILA Camilo Andres
6:28
10. co
REYES Aldemar
Team Manzana Postobon
9:47
11. co
ALVAREZ Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
12:04
12. co
GIL Alexander
12:22
13. co
CHALAPUD Robinson
12:29
14. ve
BECERRA Carlos
Strongman-Campagnolo Wilier
13:10
15. co
MONTENEGRO Fabio
13:29
16. co
MARTINEZ MONTERO John Edibberto
16:07
17. co
SUAZA ARANGO Bernardo
Team Manzana Postobon
16:23
18. co
MENDOZA Omar
Movistar Team
17:02
19. co
SERPA PEREZ Jose Rodolfo
17:21
20. co
RABON Albeiro
17:23

Mountains Classification

1. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
00:00:00
2. co
MONTENEGRO Fabio
-
3. es
SEVILLA RIBERA Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
4. co
CANO ARDILA Alex
-
5. co
CAMARGO TENORIO Luis Fernando
-
6. co
DUARTE Fabio
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
7. co
REYES Aldemar
Team Manzana Postobon
-
8. co
RIVERA ALVAREZ Oscar Javier
-
9. co
BOTHIA Ivan Dario
Boyacá Raza de Campeones
-
10. co
LAVERDE JIMENEZ Luis Felipe
-
11. co
OSORIO Franck
GW - Shimano
-
12. co
SANCHEZ Edwin
Movistar Team
-
13. co
SUAREZ SUAREZ Juan Pablo
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
14. bo
SOLIZ VILCA Oscar
Movistar Team
-
15. co
RODRIGUEZ GALINDO Michael
Boyacá Raza de Campeones
-
16. co
SORACA Diego
-
17. co
GOMEZ ARCHILA Camilo Andres
-
18. co
GIL Alexander
-
19. ve
BECERRA Carlos
Strongman-Campagnolo Wilier
-
20. co
MONTIEL Rafael
-

Points Classification

1. es
SEVILLA RIBERA Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
00:00:00
2. ar
HAEDO Lucas Sebastian
Team Jamis
-
3. co
CANO ARDILA Alex
-
4. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
-
5. co
CANO SALAS Jairo Alonso
-
6. co
GOMEZ ARCHILA Camilo Andres
-
7. co
ROMERO Jeffry
Boyacá Raza de Campeones
-
8. co
TAMAYO SAAVEDRA Christian Leandro
-
9. co
FORERO CARRENO Juan Pablo
-
10. co
CAMACHO BERNAL Julio Alexis
GW - Shimano
-
11. co
RAMIREZ CALDERON Alejandro
-
12. co
ROLDAN ORTIZ Weimar Alfonso
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
13. co
DUARTE Fabio
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
14. co
SERPA PEREZ Jose Rodolfo
-
15. co
CUESTA Steven
-
16. co
REYES Aldemar
Team Manzana Postobon
-
17. co
RIVERA ALVAREZ Oscar Javier
-
18. co
MONTENEGRO Fabio
-
19. co
OSORIO Franck
GW - Shimano
-
20. co
LAVERDE JIMENEZ Luis Felipe
-

Youth Classification

1. co
REYES Aldemar
Team Manzana Postobon
31:31:13
2. co
AGUIRRE Hernan
Team Manzana Postobon
10:52
3. co
PAREDES Wilmar
Team Manzana Postobon
37:44
4. co
OSORIO Juan Felipe
Team Manzana Postobon
1:04:24
5. rw
ARERUYA Joseph
1:39:39
6. co
VARGAS Carlos Enrique
1:43:48

Teams Classification

1.
Coldeportes Claro-zenu
94:12:06
2.
EPM-UNE-Área Metropolitana
7:03
3.
Aguardiente Antioqueño-Lotería de Medellín-IDEA
17:47
4.
GW - Shimano
30:45
5.
Ec Mundial De Tornillos-pijaos Web
31:46
6.
Team Manzana Postobon
37:59
7.
EBSA-Empresa de Energía de Boyaca
39:06
8.
Super Giros-gane Redetrans
47:18
9.
Team Sonora-dimonex
48:55
10.
Strongman-Campagnolo Wilier
50:41
11.
Sogamoso-argos-cooservicios-idrs
51:45
12.
Movistar Team
55:38
13.
Boyacá Raza de Campeones
1:09:49
14.
Indeportes-imrd Cota- Wd Rentacar
1:22:11
15.
Multi Repuestos Bosa-carnaval Del Pollo - Coyote S
1:55:47
16.
Pinturas Bler Team Wilches-colpatria
2:05:59
17.
Autolarte-postal-jb Ropa Deportiva-rionegro
3:31:53
18.
Ff-aa-ejercito Nacional
4:16:20
19.
Team Jamis
4:54:12