Vuelta a Colombia

Stage 12

: Ibagué > Bogotá

Saturday 25th June (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 211km


Stage Result

1. co
SUAREZ SUAREZ Juan Pablo
EPM-UNE-Área Metropolitana
05:42:01
2. co
SUAZA ARANGO Bernardo
Team Manzana Postobon
0:01
3. co
OSORIO Franck
GW - Shimano
-
4. es
SEVILLA RIBERA Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
1:40
5. co
CANO ARDILA Alex
-
6. co
CARRERO Juan Jose
-
7. co
PEREZ Johan Camilo
-
8. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
-
9. cu
COMPANIONI Ruben
Team Jamis
-
10. co
YUSTRE Cristian
-
11. co
MARENTES TORRES Wilson Alexander
-
12. co
CASTIBLANCO CUBIDES Jorge Camilo
-
13. co
REYES Aldemar
Team Manzana Postobon
-
14. co
DUARTE Fabio
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
15. co
RAMIREZ CHACON Brayan Steven
Movistar Team
-
16. co
MARTINEZ Luis Miguel
Movistar Team
-
17. pa
GóMEZ Yelko
-
18. co
LAVERDE JIMENEZ Luis Felipe
-
19. co
ANGARITA Marvin Orlando
-
20. co
LOZANO Jefferson
Strongman-Campagnolo Wilier
-

General Classification

1. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
37:05:07
2. es
SEVILLA RIBERA Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
0:04
3. co
CANO ARDILA Alex
1:09
4. co
DUARTE Fabio
EPM-UNE-Área Metropolitana
3:21
5. co
RAMIREZ CALDERON Alejandro
3:30
6. co
LAVERDE JIMENEZ Luis Felipe
3:51
7. co
RIVERA ALVAREZ Oscar Javier
4:16
8. co
CAMACHO BERNAL Julio Alexis
GW - Shimano
4:57
9. co
GOMEZ ARCHILA Camilo Andres
6:28
10. co
REYES Aldemar
Team Manzana Postobon
9:47
11. co
ALVAREZ Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
12:04
12. co
GIL Alexander
12:22
13. co
CHALAPUD Robinson
12:29
14. ve
BECERRA Carlos
Strongman-Campagnolo Wilier
13:10
15. co
MONTENEGRO Fabio
13:29
16. co
SUAZA ARANGO Bernardo
Team Manzana Postobon
14:40
17. co
MARTINEZ MONTERO John Edibberto
16:07
18. co
MENDOZA Omar
Movistar Team
17:02
19. co
SUAREZ SUAREZ Juan Pablo
EPM-UNE-Área Metropolitana
17:18
20. co
SERPA PEREZ Jose Rodolfo
17:21

Mountains Classification

1. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
00:00:00
2. co
MONTENEGRO Fabio
-
3. es
SEVILLA RIBERA Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
4. co
CANO ARDILA Alex
-
5. co
CAMARGO TENORIO Luis Fernando
-
6. co
BUSTAMANTE PARRA Willington Arley
-
7. co
OSORIO Franck
GW - Shimano
-
8. co
DUARTE Fabio
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
9. co
SUAZA ARANGO Bernardo
Team Manzana Postobon
-
10. co
REYES Aldemar
Team Manzana Postobon
-
11. co
SERPA PEREZ Jose Rodolfo
-
12. co
SUAREZ SUAREZ Juan Pablo
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
13. co
RIVERA ALVAREZ Oscar Javier
-
14. co
BOTHIA Ivan Dario
Boyacá Raza de Campeones
-
15. co
ORTIZ CARO Edward Stiver
Movistar Team
-
16. co
LAVERDE JIMENEZ Luis Felipe
-
17. co
SANCHEZ Edwin
Movistar Team
-
18. co
RODRIGUEZ GALINDO Michael
Boyacá Raza de Campeones
-
19. co
SORACA Diego
-
20. co
GOMEZ ARCHILA Camilo Andres
-

Points Classification

1. es
SEVILLA RIBERA Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
00:00:00
2. ar
HAEDO Lucas Sebastian
Team Jamis
-
3. co
CANO ARDILA Alex
-
4. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
-
5. co
CANO SALAS Jairo Alonso
-
6. co
OSORIO Franck
GW - Shimano
-
7. co
GOMEZ ARCHILA Camilo Andres
-
8. co
RAMIREZ CALDERON Alejandro
-
9. co
ROMERO Jeffry
Boyacá Raza de Campeones
-
10. co
TAMAYO SAAVEDRA Christian Leandro
-
11. co
CAMACHO BERNAL Julio Alexis
GW - Shimano
-
12. co
ROLDAN ORTIZ Weimar Alfonso
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
13. co
SERPA PEREZ Jose Rodolfo
-
14. co
DUARTE Fabio
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
15. co
SUAREZ SUAREZ Juan Pablo
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
16. co
CUESTA Steven
-
17. co
REYES Aldemar
Team Manzana Postobon
-
18. co
RIVERA ALVAREZ Oscar Javier
-
19. co
SUAZA ARANGO Bernardo
Team Manzana Postobon
-
20. co
MONTENEGRO Fabio
-

Youth Classification

1. co
REYES Aldemar
Team Manzana Postobon
37:14:54
2. co
AGUIRRE Hernan
Team Manzana Postobon
15:49
3. co
PAREDES Wilmar
Team Manzana Postobon
37:44
4. co
OSORIO Juan Felipe
Team Manzana Postobon
1:19:19
5. rw
ARERUYA Joseph
1:39:39
6. co
VARGAS Carlos Enrique
2:12:28

Teams Classification

1.
Coldeportes Claro-zenu
111:23:09
2.
EPM-UNE-Área Metropolitana
5:23
3.
Aguardiente Antioqueño-Lotería de Medellín-IDEA
17:47
4.
GW - Shimano
29:06
5.
Ec Mundial De Tornillos-pijaos Web
31:46
6.
Team Manzana Postobon
36:20
7.
EBSA-Empresa de Energía de Boyaca
39:06
8.
Super Giros-gane Redetrans
47:18
9.
Team Sonora-dimonex
48:55
10.
Strongman-Campagnolo Wilier
50:41
11.
Sogamoso-argos-cooservicios-idrs
56:42
12.
Movistar Team
1:09:49
13.
Boyacá Raza de Campeones
1:18:19
14.
Indeportes-imrd Cota- Wd Rentacar
1:31:42
15.
Multi Repuestos Bosa-carnaval Del Pollo - Coyote S
2:20:01
16.
Pinturas Bler Team Wilches-colpatria
2:24:25
17.
Autolarte-postal-jb Ropa Deportiva-rionegro
4:29:09
18.
Ff-aa-ejercito Nacional
5:01:08
19.
Team Jamis
5:37:49