Go to:  Stage 1 (ITT)  Stage 2  Stage 3 

Vuelta a Colombia

Stage 2

: Cartagena > Montes de Maria

Tuesday 14th June (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 128.6km


Stage Result

1. co
MONTENEGRO Fabio
03:11:41
2. es
SEVILLA RIBERA Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
3. co
MONTAñA Freddy
-
4. co
GOMEZ ARCHILA Camilo Andres
-
5. co
SERNA Alejandro
0:04
6. ve
BECERRA Carlos
Strongman-Campagnolo Wilier
0:06
7. co
GOMEZ Alvaro
0:09
8. co
CHALAPUD Robinson
-
9. co
CALA Aristobulo
-
10. co
OSPINA NAVARRO Dalivier
-
11. co
PEREZ Jahir
-
12. co
OSORIO Danny
-
13. co
GIL Alexander
-
14. co
MONTOYA GIRALDO Cristian
-
15. co
CANO ARDILA Alex
-
16. co
PEDRAZA MORALES Walter Fernando
GW - Shimano
0:16
17. co
CALDERON Diego Maurice
-
18. co
RIVERA ALVAREZ Oscar Javier
0:19
19. co
REYES Aldemar
Team Manzana Postobon
-
20. co
CHAPARRO Didier
-

General Classification

1. es
SEVILLA RIBERA Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
03:23:43
2. co
MENDOZA Omar
Movistar Team
0:28
3. co
GOMEZ ARCHILA Camilo Andres
0:44
4. co
GIL Alexander
0:51
5. co
CANO ARDILA Alex
0:59
6. ec
CAICEDO CEPEDA Jonathan Klever
Strongman-Campagnolo Wilier
1:00
7. co
ACEVEDO CALLE Janier Alexis
Team Jamis
1:01
8. co
OSORIO Danny
1:09
9. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
1:10
10. co
OSPINA NAVARRO Dalivier
1:11
11. co
ARDILA CANO Mauricio Alberto
1:12
12. co
SUAZA ARANGO Bernardo
Team Manzana Postobon
-
13. co
REYES Aldemar
Team Manzana Postobon
1:13
14. co
RENDÓN Juan
-
15. co
CHALAPUD Robinson
1:18
16. co
VARGAS Walter
-
17. co
ALVAREZ Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
1:23
18. co
CHAPARRO Didier
1:24
19. co
DUARTE Fabio
EPM-UNE-Área Metropolitana
1:30
20. co
RUBIANO Miguel Angel
1:31

Mountains Classification

1. co
MONTENEGRO Fabio
00:00:00

Points Classification

1. es
SEVILLA RIBERA Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
00:00:00
2. co
MONTENEGRO Fabio
-
3. co
MONTAñA Freddy
-
4. co
MENDOZA Omar
Movistar Team
-
5. co
GOMEZ ARCHILA Camilo Andres
-
6. co
RENDÓN Juan
-
7. co
VARGAS Walter
-
8. co
SERNA Alejandro
-
9. co
QUINTERO Carlos
-
10. co
ACEVEDO CALLE Janier Alexis
Team Jamis
-
11. ve
BECERRA Carlos
Strongman-Campagnolo Wilier
-
12. us
HARTRICH Coulton
-
13. ec
CAICEDO CEPEDA Jonathan Klever
Strongman-Campagnolo Wilier
-
14. co
GOMEZ Alvaro
-
15. co
CHALAPUD Robinson
-
16. co
DUARTE Fabio
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
17. co
CALA Aristobulo
-
18. co
ORTIZ CARO Edward Stiver
Movistar Team
-
19. co
OSPINA NAVARRO Dalivier
-
20. co
ARDILA CANO Mauricio Alberto
-

Youth Classification

1. co
REYES Aldemar
Team Manzana Postobon
03:24:56
2. co
PAREDES Wilmar
Team Manzana Postobon
1:05
3. co
DíAZ CáRDENAS Edward Fabián
GW - Shimano
1:11
4. co
OSORIO Juan Felipe
Team Manzana Postobon
1:14
5. co
AGUIRRE Hernan
Team Manzana Postobon
1:31
6. co
CARRERO Juan Jose
1:56
7. co
COLON Johan
2:06
8. co
SANCHEZ Brayan
Team Jamis
2:42
9. rw
ARERUYA Joseph
3:00
10. co
GUZMAN Andres
3:06
11. rw
UWIZEYE Jean Claude
3:10
12. co
CALDERON Jeferson
4:40
13. co
CUESTA Steven
5:19
14. co
PENAGOS Andres
5:24
15. rw
MUGISHA Samuel
6:25
16. co
BOHORQUEZ Jonathan
Strongman-Campagnolo Wilier
6:37
17. co
MOLANO BENAVIDES Juan Sebastian
Team Manzana Postobon
7:35
18. co
DEVIA Nitor Alfonso
7:38
19. co
TABORDA Pablo
9:59
20. co
VARGAS Carlos Enrique
11:52

Teams Classification

1.
Aguardiente Antioqueño-Lotería de Medellín-IDEA
10:12:56
2.
EPM-UNE-Área Metropolitana
0:56
3.
Coldeportes Claro-zenu
1:16
4.
Ec Mundial De Tornillos-pijaos Web
1:42
5.
Strongman-Campagnolo Wilier
1:44
6.
Super Giros-gane Redetrans
1:48
7.
Team Manzana Postobon
2:20
8.
Movistar Team
2:28
9.
EBSA-Empresa de Energía de Boyaca
-
10.
Sogamoso-argos-cooservicios-idrs
2:46
11.
Indeportes-imrd Cota- Wd Rentacar
3:34
12.
GW - Shimano
3:35
13.
Team Sonora-dimonex
3:49
14.
Boyacá Raza de Campeones
3:53
15.
Pinturas Bler Team Wilches-colpatria
5:51
16.
Multi Repuestos Bosa-carnaval Del Pollo - Coyote S
7:27
17.
Team Jamis
8:39
18.
Autolarte-postal-jb Ropa Deportiva-rionegro
9:53
19.
Rwanda
10:11
20.
Ff-aa-ejercito Nacional
13:27