Go to:  Stage 1 (ITT)  Stage 2  Stage 3 

Vuelta a Colombia

Stage 3

: Sincelejo > Monteria

Wednesday 15th June (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 126.8km


Stage Result

1. ar
HAEDO Lucas Sebastian
Team Jamis
02:31:06
2. co
SALAS ATEHORTUA Jairo Alonso
-
3. co
MOLANO BENAVIDES Juan Sebastian
Team Manzana Postobon
-
4. co
TAMAYO SAAVEDRA Christian Leandro
-
5. co
FORERO CARRENO Juan Pablo
-
6. co
ROLDAN ORTIZ Weimar Alfonso
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
7. co
ROMERO Jeffry
Boyacá Raza de Campeones
-
8. co
GOMEZ ARCHILA Camilo Andres
-
9. co
RUBIANO Miguel Angel
-
10. co
SUAZA Jaime
Strongman-Campagnolo Wilier
-
11. co
QUINTERO GIL Juan Diego
-
12. co
ANGARITA Marvin Orlando
-
13. co
GOMEZ PINEDA Javier Eduardo
Boyacá Raza de Campeones
-
14. co
MILLAN Jonathan
Strongman-Campagnolo Wilier
-
15. co
RENDÓN Juan
-
16. co
MANCIPE Diego German
Boyacá Raza de Campeones
-
17. co
PEREZ Johan Camilo
-
18. co
ACEVEDO CALLE Janier Alexis
Team Jamis
-
19. co
OSPINA Carlos
-
20. co
OSORIO Juan Felipe
Team Manzana Postobon
-

General Classification

1. es
SEVILLA RIBERA Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
05:54:49
2. co
MENDOZA Omar
Movistar Team
0:28
3. co
GOMEZ ARCHILA Camilo Andres
0:44
4. co
GIL Alexander
0:51
5. co
CANO ARDILA Alex
0:59
6. ec
CAICEDO CEPEDA Jonathan Klever
Strongman-Campagnolo Wilier
1:00
7. co
ACEVEDO CALLE Janier Alexis
Team Jamis
1:01
8. co
OSORIO Danny
1:09
9. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
1:10
10. co
OSPINA NAVARRO Dalivier
1:11
11. co
ARDILA CANO Mauricio Alberto
1:12
12. co
SUAZA ARANGO Bernardo
Team Manzana Postobon
-
13. co
REYES Aldemar
Team Manzana Postobon
1:13
14. co
RENDÓN Juan
-
15. co
CHALAPUD Robinson
1:18
16. co
VARGAS Walter
-
17. co
ALVAREZ Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
1:23
18. co
CHAPARRO Didier
1:24
19. co
DUARTE Fabio
EPM-UNE-Área Metropolitana
1:30
20. co
RUBIANO Miguel Angel
1:31

Mountains Classification

1. co
MONTENEGRO Fabio
00:00:00

Points Classification

1. es
SEVILLA RIBERA Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
00:00:00
2. co
SALAS ATEHORTUA Jairo Alonso
-
3. co
MONTENEGRO Fabio
-
4. ar
HAEDO Lucas Sebastian
Team Jamis
-
5. co
GOMEZ ARCHILA Camilo Andres
-
6. co
MONTAñA Freddy
-
7. co
MOLANO BENAVIDES Juan Sebastian
Team Manzana Postobon
-
8. co
MENDOZA Omar
Movistar Team
-
9. co
RENDÓN Juan
-
10. co
TAMAYO SAAVEDRA Christian Leandro
-
11. co
ROLDAN ORTIZ Weimar Alfonso
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
12. co
VARGAS Walter
-
13. co
SERNA Alejandro
-
14. co
FORERO CARRENO Juan Pablo
-
15. co
QUINTERO Carlos
-
16. co
ACEVEDO CALLE Janier Alexis
Team Jamis
-
17. ve
BECERRA Carlos
Strongman-Campagnolo Wilier
-
18. co
TORRES Cristian
-
19. us
HARTRICH Coulton
-
20. ec
CAICEDO CEPEDA Jonathan Klever
Strongman-Campagnolo Wilier
-

Youth Classification

1. co
REYES Aldemar
Team Manzana Postobon
05:56:02
2. co
PAREDES Wilmar
Team Manzana Postobon
1:05
3. co
OSORIO Juan Felipe
Team Manzana Postobon
1:14
4. co
AGUIRRE Hernan
Team Manzana Postobon
1:31
5. rw
ARERUYA Joseph
3:00
6. rw
MUGISHA Samuel
6:25
7. rw
UWIZEYE Jean Claude
7:42
8. co
VARGAS Carlos Enrique
11:52

Teams Classification

1.
Aguardiente Antioqueño-Lotería de Medellín-IDEA
17:46:14
2.
EPM-UNE-Área Metropolitana
0:56
3.
Coldeportes Claro-zenu
1:16
4.
Ec Mundial De Tornillos-pijaos Web
1:42
5.
Strongman-Campagnolo Wilier
1:44
6.
Super Giros-gane Redetrans
1:48
7.
Team Manzana Postobon
2:20
8.
Movistar Team
2:28
9.
EBSA-Empresa de Energía de Boyaca
-
10.
Sogamoso-argos-cooservicios-idrs
2:46
11.
Indeportes-imrd Cota- Wd Rentacar
3:34
12.
GW - Shimano
3:35
13.
Team Sonora-dimonex
3:49
14.
Boyacá Raza de Campeones
3:53
15.
Pinturas Bler Team Wilches-colpatria
5:51
16.
Multi Repuestos Bosa-carnaval Del Pollo - Coyote S
7:27
17.
Team Jamis
8:39
18.
Autolarte-postal-jb Ropa Deportiva-rionegro
9:53
19.
Rwanda
10:11
20.
Ff-aa-ejercito Nacional
22:31