Vuelta a Colombia

Stage 4

: Monteria > Caucasia

Thursday 16th June (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 118.7km


Stage Result

1. co
MOLANO BENAVIDES Juan Sebastian
Team Manzana Postobon
02:31:53
2. ar
HAEDO Lucas Sebastian
Team Jamis
-
3. co
ROLDAN ORTIZ Weimar Alfonso
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
4. co
FORERO CARRENO Juan Pablo
0:01
5. co
ROMERO Jeffry
Boyacá Raza de Campeones
-
6. co
COLON Johan
-
7. co
PEREZ ARANGO Marlon Alirio
-
8. co
TAMAYO SAAVEDRA Christian Leandro
-
9. co
SALAS ATEHORTUA Jairo Alonso
-
10. co
BALSERO BERNAL Daniel Fernando
-
11. co
QUINTERO GIL Juan Diego
-
12. co
CALDERóN Steven
Strongman-Campagnolo Wilier
-
13. co
ANGARITA Marvin Orlando
-
14. co
CABRERA Hugo Horacio
-
15. co
PACHóN MELO Oscar Mauricio
GW - Shimano
-
16. es
SEVILLA RIBERA Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
17. co
MILLAN Jonathan
Strongman-Campagnolo Wilier
-
18. co
CANO ARDILA Alex
-
19. co
HERRERA Pedro
-
20. pa
GóMEZ Yelko
-

General Classification

1. es
SEVILLA RIBERA Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
08:26:43
2. co
MENDOZA Omar
Movistar Team
0:28
3. co
GOMEZ ARCHILA Camilo Andres
0:44
4. co
GIL Alexander
0:51
5. co
CANO ARDILA Alex
0:59
6. ec
CAICEDO CEPEDA Jonathan Klever
Strongman-Campagnolo Wilier
1:00
7. co
ACEVEDO CALLE Janier Alexis
Team Jamis
1:01
8. co
OSORIO Danny
1:09
9. co
OSPINA NAVARRO Dalivier
1:10
10. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
-
11. co
ARDILA CANO Mauricio Alberto
1:12
12. co
SUAZA ARANGO Bernardo
Team Manzana Postobon
-
13. co
REYES Aldemar
Team Manzana Postobon
1:13
14. co
RENDÓN Juan
-
15. co
CHALAPUD Robinson
1:18
16. co
VARGAS Walter
-
17. co
ALVAREZ Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
1:23
18. co
CHAPARRO Didier
1:24
19. co
DUARTE Fabio
EPM-UNE-Área Metropolitana
1:30
20. co
LAVERDE JIMENEZ Luis Felipe
1:37

Mountains Classification

1. co
MONTENEGRO Fabio
00:00:00

Points Classification

1. ar
HAEDO Lucas Sebastian
Team Jamis
00:00:00
2. co
MOLANO BENAVIDES Juan Sebastian
Team Manzana Postobon
-
3. es
SEVILLA RIBERA Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
4. co
SALAS ATEHORTUA Jairo Alonso
-
5. co
ROLDAN ORTIZ Weimar Alfonso
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
6. co
MONTENEGRO Fabio
-
7. co
FORERO CARRENO Juan Pablo
-
8. co
TORRES Cristian
-
9. co
GOMEZ ARCHILA Camilo Andres
-
10. co
ROMERO Jeffry
Boyacá Raza de Campeones
-
11. co
TAMAYO SAAVEDRA Christian Leandro
-
12. co
MONTAñA Freddy
-
13. co
MENDOZA Omar
Movistar Team
-
14. co
CUESTA Steven
-
15. co
RENDÓN Juan
-
16. co
VARGAS Walter
-
17. co
SERNA Alejandro
-
18. co
ACEVEDO CALLE Janier Alexis
Team Jamis
-
19. ve
BECERRA Carlos
Strongman-Campagnolo Wilier
-
20. co
COLON Johan
-

Youth Classification

1. co
REYES Aldemar
Team Manzana Postobon
08:27:56
2. co
PAREDES Wilmar
Team Manzana Postobon
1:05
3. co
OSORIO Juan Felipe
Team Manzana Postobon
1:14
4. co
AGUIRRE Hernan
Team Manzana Postobon
1:31
5. rw
ARERUYA Joseph
3:00
6. rw
MUGISHA Samuel
6:25
7. co
VARGAS Carlos Enrique
11:52
8. rw
UWIZEYE Jean Claude
15:15

Teams Classification

1.
Aguardiente Antioqueño-Lotería de Medellín-IDEA
25:21:56
2.
EPM-UNE-Área Metropolitana
0:55
3.
Coldeportes Claro-zenu
1:16
4.
Ec Mundial De Tornillos-pijaos Web
1:42
5.
Strongman-Campagnolo Wilier
1:44
6.
Super Giros-gane Redetrans
1:48
7.
Team Manzana Postobon
2:19
8.
Movistar Team
2:28
9.
EBSA-Empresa de Energía de Boyaca
-
10.
Sogamoso-argos-cooservicios-idrs
2:46
11.
Indeportes-imrd Cota- Wd Rentacar
3:34
12.
GW - Shimano
3:35
13.
Team Sonora-dimonex
3:49
14.
Boyacá Raza de Campeones
3:53
15.
Pinturas Bler Team Wilches-colpatria
5:51
16.
Multi Repuestos Bosa-carnaval Del Pollo - Coyote S
7:27
17.
Team Jamis
8:38
18.
Autolarte-postal-jb Ropa Deportiva-rionegro
9:53
19.
Rwanda
10:11
20.
Ff-aa-ejercito Nacional
22:31