Vuelta a Colombia

Stage 5

: Yarumal > Bello

Friday 17th June (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 113.5km


Stage Result

1. ar
HAEDO Lucas Sebastian
Team Jamis
02:28:06
2. co
MOLANO BENAVIDES Juan Sebastian
Team Manzana Postobon
-
3. co
ROMERO Jeffry
Boyacá Raza de Campeones
-
4. es
SEVILLA RIBERA Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
5. co
SERPA PEREZ Jose Rodolfo
-
6. co
CANO ARDILA Alex
-
7. co
PEDRAZA MORALES Walter Fernando
GW - Shimano
-
8. co
MARENTES TORRES Wilson Alexander
-
9. co
SUAREZ SUAREZ Juan Pablo
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
10. co
DíAZ CáRDENAS Edward Fabián
GW - Shimano
-
11. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
-
12. co
LAVERDE JIMENEZ Luis Felipe
-
13. co
SUAZA ARANGO Bernardo
Team Manzana Postobon
-
14. co
DUARTE Fabio
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
15. co
CHALAPUD Robinson
-
16. co
GOMEZ ARCHILA Camilo Andres
-
17. co
MILLAN Jonathan
Strongman-Campagnolo Wilier
-
18. co
PAREDES AVELLANEDA César Nicolas
Strongman-Campagnolo Wilier
-
19. co
CHAPARRO RUEDA Yeison Andres
Boyacá Raza de Campeones
-
20. co
CHAPARRO Didier
-

General Classification

1. es
SEVILLA RIBERA Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
10:54:49
2. co
GOMEZ ARCHILA Camilo Andres
0:44
3. co
GIL Alexander
0:51
4. co
CANO ARDILA Alex
0:59
5. co
ACEVEDO CALLE Janier Alexis
Team Jamis
1:01
6. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
1:10
7. co
ARDILA CANO Mauricio Alberto
1:12
8. co
SUAZA ARANGO Bernardo
Team Manzana Postobon
-
9. co
REYES Aldemar
Team Manzana Postobon
1:13
10. co
CHALAPUD Robinson
1:18
11. co
ALVAREZ Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
1:23
12. co
CHAPARRO Didier
1:24
13. co
DUARTE Fabio
EPM-UNE-Área Metropolitana
1:30
14. co
LAVERDE JIMENEZ Luis Felipe
1:37
15. co
PAREDES AVELLANEDA César Nicolas
Strongman-Campagnolo Wilier
1:38
16. co
MENDOZA Omar
Movistar Team
1:39
17. co
MILLAN Jonathan
Strongman-Campagnolo Wilier
-
18. co
SERPA PEREZ Jose Rodolfo
1:42
19. co
RAMIREZ CALDERON Alejandro
2:04
20. co
PEDRAZA MORALES Walter Fernando
GW - Shimano
2:05

Mountains Classification

1. co
MONTENEGRO Fabio
00:00:00
2. co
RODRIGUEZ GALINDO Michael
Boyacá Raza de Campeones
-
3. co
GIL Alexander
-
4. co
CABRERA Hugo Horacio
-
5. co
ORTIZ CARO Edward Stiver
Movistar Team
-

Points Classification

1. ar
HAEDO Lucas Sebastian
Team Jamis
00:00:00
2. co
MOLANO BENAVIDES Juan Sebastian
Team Manzana Postobon
-
3. es
SEVILLA RIBERA Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
4. co
ROMERO Jeffry
Boyacá Raza de Campeones
-
5. co
SALAS ATEHORTUA Jairo Alonso
-
6. co
ROLDAN ORTIZ Weimar Alfonso
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
7. co
MONTENEGRO Fabio
-
8. co
FORERO CARRENO Juan Pablo
-
9. co
TORRES Cristian
-
10. co
GOMEZ ARCHILA Camilo Andres
-
11. co
TAMAYO SAAVEDRA Christian Leandro
-
12. co
MENDOZA Omar
Movistar Team
-
13. co
MONTAñA Freddy
-
14. co
CUESTA Steven
-
15. co
RENDÓN Juan
-
16. co
CANO ARDILA Alex
-
17. co
SERPA PEREZ Jose Rodolfo
-
18. co
MARENTES TORRES Wilson Alexander
-
19. ve
BECERRA Carlos
Strongman-Campagnolo Wilier
-
20. co
VARGAS Walter
-

Youth Classification

1. co
REYES Aldemar
Team Manzana Postobon
10:56:02
2. co
PAREDES Wilmar
Team Manzana Postobon
3:22
3. co
AGUIRRE Hernan
Team Manzana Postobon
3:48
4. co
OSORIO Juan Felipe
Team Manzana Postobon
16:33
5. rw
ARERUYA Joseph
21:50
6. rw
MUGISHA Samuel
25:30
7. co
VARGAS Carlos Enrique
27:11
8. rw
UWIZEYE Jean Claude
34:05

Teams Classification

1.
Aguardiente Antioqueño-Lotería de Medellín-IDEA
32:46:14
2.
EPM-UNE-Área Metropolitana
0:55
3.
Coldeportes Claro-zenu
1:20
4.
Strongman-Campagnolo Wilier
1:44
5.
Team Manzana Postobon
2:19
6.
Super Giros-gane Redetrans
2:59
7.
Ec Mundial De Tornillos-pijaos Web
3:08
8.
GW - Shimano
3:35
9.
Boyacá Raza de Campeones
3:53
10.
Movistar Team
4:50
11.
EBSA-Empresa de Energía de Boyaca
-
12.
Team Sonora-dimonex
6:11
13.
Sogamoso-argos-cooservicios-idrs
6:19
14.
Indeportes-imrd Cota- Wd Rentacar
8:21
15.
Pinturas Bler Team Wilches-colpatria
17:08
16.
Team Jamis
20:56
17.
Multi Repuestos Bosa-carnaval Del Pollo - Coyote S
23:57
18.
Autolarte-postal-jb Ropa Deportiva-rionegro
44:35
19.
Rwanda
56:19
20.
Ff-aa-ejercito Nacional
59:38