Vuelta a Colombia

Stage 7

: Caldas > Manizales

Sunday 19th June (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 177.9km


Stage Result

1. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
04:46:17
2. co
CANO ARDILA Alex
0:07
3. es
SEVILLA RIBERA Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
0:16
4. co
CAMARGO TENORIO Luis Fernando
0:19
5. co
RIVERA ALVAREZ Oscar Javier
0:20
6. co
REYES Aldemar
Team Manzana Postobon
-
7. co
DUARTE Fabio
EPM-UNE-Área Metropolitana
0:24
8. co
MARTINEZ MONTERO John Edibberto
0:31
9. co
RAMIREZ CALDERON Alejandro
0:34
10. co
OSORIO Danny
0:35
11. co
MONTENEGRO Fabio
-
12. co
CHALAPUD Robinson
0:42
13. co
PEDRAZA MORALES Walter Fernando
GW - Shimano
0:43
14. co
LAVERDE JIMENEZ Luis Felipe
-
15. co
PARRA Carlos Andres
Boyacá Raza de Campeones
-
16. co
CAMACHO BERNAL Julio Alexis
GW - Shimano
0:48
17. co
MONTOYA GIRALDO Cristian
0:50
18. co
SUAZA ARANGO Bernardo
Team Manzana Postobon
0:54
19. co
PAREDES AVELLANEDA César Nicolas
Strongman-Campagnolo Wilier
-
20. co
GIL Alexander
0:57

General Classification

1. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
16:24:05
2. es
SEVILLA RIBERA Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
0:04
3. co
CANO ARDILA Alex
1:08
4. co
REYES Aldemar
Team Manzana Postobon
1:28
5. co
CHALAPUD Robinson
3:07
6. co
DUARTE Fabio
EPM-UNE-Área Metropolitana
3:21
7. co
GIL Alexander
3:31
8. co
RIVERA ALVAREZ Oscar Javier
3:44
9. co
LAVERDE JIMENEZ Luis Felipe
3:57
10. co
PAREDES AVELLANEDA César Nicolas
Strongman-Campagnolo Wilier
3:59
11. co
SUAZA ARANGO Bernardo
Team Manzana Postobon
4:00
12. co
RAMIREZ CALDERON Alejandro
4:30
13. co
OSORIO Danny
4:36
14. co
MONTENEGRO Fabio
4:56
15. co
PEDRAZA MORALES Walter Fernando
GW - Shimano
5:03
16. co
ALVAREZ Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
5:11
17. co
SERPA PEREZ Jose Rodolfo
5:42
18. bo
SOLIZ VILCA Oscar
Movistar Team
5:56
19. co
GOMEZ ARCHILA Camilo Andres
6:04
20. ve
BECERRA Carlos
Strongman-Campagnolo Wilier
6:15

Mountains Classification

1. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
00:00:00
2. es
SEVILLA RIBERA Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
3. co
CANO ARDILA Alex
-
4. co
REYES Aldemar
Team Manzana Postobon
-
5. co
MONTENEGRO Fabio
-
6. co
BOTHIA Ivan Dario
Boyacá Raza de Campeones
-
7. co
RIVERA ALVAREZ Oscar Javier
-
8. bo
SOLIZ VILCA Oscar
Movistar Team
-
9. co
CAMARGO TENORIO Luis Fernando
-
10. co
RODRIGUEZ GALINDO Michael
Boyacá Raza de Campeones
-
11. co
GIL Alexander
-
12. co
CALDERON Diego Maurice
-
13. co
MONTOYA GIRALDO Cristian
-
14. co
CABRERA Hugo Horacio
-
15. co
GOMEZ PINEDA Javier Eduardo
Boyacá Raza de Campeones
-
16. co
RAMIREZ CALDERON Alejandro
-
17. co
GOMEZ ARCHILA Camilo Andres
-
18. co
ORTIZ CARO Edward Stiver
Movistar Team
-

Points Classification

1. es
SEVILLA RIBERA Oscar
EPM-UNE-Área Metropolitana
00:00:00
2. ar
HAEDO Lucas Sebastian
Team Jamis
-
3. co
MOLANO BENAVIDES Juan Sebastian
Team Manzana Postobon
-
4. co
CANO ARDILA Alex
-
5. co
ORTEGA RAMIREZ Mauricio
-
6. co
ROMERO Jeffry
Boyacá Raza de Campeones
-
7. co
SALAS ATEHORTUA Jairo Alonso
-
8. co
ROLDAN ORTIZ Weimar Alfonso
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
9. co
GOMEZ ARCHILA Camilo Andres
-
10. co
MONTENEGRO Fabio
-
11. co
FORERO CARRENO Juan Pablo
-
12. co
REYES Aldemar
Team Manzana Postobon
-
13. co
RIVERA ALVAREZ Oscar Javier
-
14. co
TORRES Cristian
-
15. co
TAMAYO SAAVEDRA Christian Leandro
-
16. co
DUARTE Fabio
EPM-UNE-Área Metropolitana
-
17. co
MENDOZA Omar
Movistar Team
-
18. co
SANCHEZ Edwin
Movistar Team
-
19. co
CUESTA Steven
-
20. co
CAMARGO TENORIO Luis Fernando
-

Youth Classification

1. co
REYES Aldemar
Team Manzana Postobon
16:25:33
2. co
AGUIRRE Hernan
Team Manzana Postobon
6:49
3. co
PAREDES Wilmar
Team Manzana Postobon
14:56
4. co
OSORIO Juan Felipe
Team Manzana Postobon
39:24
5. co
VARGAS Carlos Enrique
50:18
6. rw
ARERUYA Joseph
1:15:59

Teams Classification

1.
Aguardiente Antioqueño-Lotería de Medellín-IDEA
49:19:19
2.
EPM-UNE-Área Metropolitana
1:00
3.
Coldeportes Claro-zenu
2:07
4.
Team Manzana Postobon
3:21
5.
Ec Mundial De Tornillos-pijaos Web
4:21
6.
GW - Shimano
8:18
7.
Strongman-Campagnolo Wilier
8:46
8.
Super Giros-gane Redetrans
10:21
9.
EBSA-Empresa de Energía de Boyaca
12:02
10.
Boyacá Raza de Campeones
13:33
11.
Team Sonora-dimonex
14:29
12.
Sogamoso-argos-cooservicios-idrs
15:48
13.
Movistar Team
15:57
14.
Indeportes-imrd Cota- Wd Rentacar
26:59
15.
Pinturas Bler Team Wilches-colpatria
34:32
16.
Multi Repuestos Bosa-carnaval Del Pollo - Coyote S
45:06
17.
Autolarte-postal-jb Ropa Deportiva-rionegro
1:29:39
18.
Team Jamis
1:46:15
19.
Ff-aa-ejercito Nacional
1:46:25
20.
Rwanda
2:54:37