Go to:  Stage 1  Stage 2a (ITT) 

XVII. Albstadt-Frauen-Etappenrennen

Stage 2a (ITT)

: Tailfingen > Tailfingen

Saturday 11th June (2016)

Classification: 2.Ncup

Category: Int. Juniors Women

Distance: 10km


Stage Result

1. de
RIFFEL Christa
00:14:03
2. nl
SWINKELS Karlijn
0:04
3. fr
LABOUS Juliette
0:09
4. nl
DE RUITER Anne
0:18
5. nl
BOOGAARD Maaike
0:20
6. nl
STEIGENGA Nicole
0:30
7. no
ANDERSEN Susanne
Hitec Products
-
8. de
BRAUSSE Franziska
0:31
9. lu
FABER Claire
0:36
10. nl
VAN DER HULST Amber
0:38
11. dk
EG Simone
Team BMS BIRN
-
12. dk
GUGLIELMI Aline
0:39
13. fr
GRANADE Dorine
0:41
14. it
D'AGOSTIN Nicole
0:43
15. fr
GROSSETETE Maelle
0:44
16. de
STEFFEN Hannah
0:46
17. it
PATERNOSTER Letizia
0:47
18. it
STEFANI Martina
0:50
19. no
GÅSKJENN Ingvild
0:51
20. de
LIPPERT Liane
0:56
21. de
LUCA Eva
0:57
22. fr
ABGRALL Noemie
0:59
23. at
PASTEINER Lisa
-
24. ch
METTRAUX Léna
1:00
25. de
OSTLER Lena
1:02
26. lu
HARSCH Ann-sofie
1:03
27. de
TEUTENBERG Lea
1:05
28. fr
MUZIC Évita
1:09
29. de
CUNERT Jasmin
1:11
30. it
TOMASI Laura
1:13
31. fr
LUNDMARK Clara
-
32. lt
JOVAISYTE Justina
1:19
33. de
BOLESTA Christin
1:21
34. lt
RASTAUSKAITE Monika
1:24
35. lt
STEGVILAITE Regina
1:25
36. it
DALLA VALLE Elisa
1:27
37. lt
KARASIOVAITE Greta
-
38. de
WOLFRAM Vanessa
1:29
39. ch
KRÄHEMANN Lara
1:30
40. de
SCHUTZ Eleonora
-
41. ch
SCHNEEBERGER Elea
1:31
42. de
OLLICK Luise
1:33
43. ch
WUTHRICH Svenja
1:43
44. ch
ROY Pauline
1:44
45. at
DRUML Corina
1:45
46. se
SOMSKAR Johanna
1:46
47. lt
VAICYTE Kotryna
1:47
48. se
MARCHER Johanna
-
49. de
BLASS Franziska
1:48
50. no
MATTER Thea Kristine
1:50
51. sk
MICHALICKOVA Lucia
1:51
52. it
CAMATTA Ludovica
-
53. ch
BURI Fabienne
1:52
54. at
GRUBER-STADLER Hannah
2:02
55. de
HOFFMANN Lisa-marie
2:03
56. de
WAWRZINEK Marie
2:04
57. de
FAILENSCHMID Svenja
2:05
58. de
TESCHKE Annika
2:08
59. de
MESSINGER Michelle
-
60. de
SCHULZ Tina
2:10
61. lt
JAKUBONYTE Ieva
2:17
62. at
HUTER Anna
2:25
63. lu
REES Edie Antonia
2:28
64. at
VULJAJ Simone
2:29
65. de
BOCK Katleen
2:33
66. no
BROLL Silje
2:34
67. se
LUUKONEN Matilda
2:38
68. de
NEUMANN Laura
2:39
69. sk
GLAYZOVA Erika
2:42
70. de
KöNIG Corinna
2:48
71. sk
RABATINOVA Radka
2:57
72. sk
ŠVRCKOVá Barbora
3:01
73. de
STIEF Romy
3:09
74. de
SCHULZ Nora
3:15
75. de
RAUSCH Lina
3:23
76. de
OTTERBEIN Sabrina
4:53
DNF. nl
NAGENGAST Fleur
-
DNF. de
BUBECK Jana
-
DNF. de
NOLDEN Laurien
-
DNF. de
LINDNER Francis-sophie
-

General Classification

1. nl
SWINKELS Karlijn
01:04:10
2. fr
LABOUS Juliette
0:12
3. nl
DE RUITER Anne
0:25
4. nl
BOOGAARD Maaike
-
5. no
ANDERSEN Susanne
Hitec Products
0:33
6. nl
STEIGENGA Nicole
0:35
7. it
PATERNOSTER Letizia
0:39
8. fr
GROSSETETE Maelle
0:42
9. nl
VAN DER HULST Amber
0:45
10. fr
GRANADE Dorine
0:48
11. it
D'AGOSTIN Nicole
0:50
12. de
RIFFEL Christa
0:58
13. no
GÅSKJENN Ingvild
-
14. de
LIPPERT Liane
1:03
15. fr
ABGRALL Noemie
1:06
16. at
PASTEINER Lisa
-
17. ch
METTRAUX Léna
1:07
18. de
BRAUSSE Franziska
1:31
19. lu
FABER Claire
1:34
20. dk
EG Simone
Team BMS BIRN
1:46
21. de
STEFFEN Hannah
-
22. it
STEFANI Martina
1:48
23. de
OSTLER Lena
2:00
24. lu
HARSCH Ann-sofie
2:03
25. de
TEUTENBERG Lea
2:05
26. fr
MUZIC Évita
2:09
27. it
TOMASI Laura
2:11
28. lt
JOVAISYTE Justina
2:27
29. it
DALLA VALLE Elisa
2:32
30. se
MARCHER Johanna
2:37
31. at
DRUML Corina
2:43
32. ch
ROY Pauline
2:44
33. de
LUCA Eva
2:55
34. de
CUNERT Jasmin
3:09
35. de
SCHULZ Tina
3:10
36. dk
GUGLIELMI Aline
3:11
37. de
MESSINGER Michelle
3:16
38. lt
RASTAUSKAITE Monika
3:22
39. lt
KARASIOVAITE Greta
3:25
40. ch
KRÄHEMANN Lara
3:34
41. ch
WUTHRICH Svenja
3:41
42. se
SOMSKAR Johanna
3:44
43. fr
LUNDMARK Clara
3:45
44. no
MATTER Thea Kristine
3:48
45. sk
MICHALICKOVA Lucia
3:49
46. it
CAMATTA Ludovica
3:59
47. de
TESCHKE Annika
4:06
48. de
WAWRZINEK Marie
4:08
49. lu
REES Edie Antonia
4:32
50. no
BROLL Silje
-
51. de
NEUMANN Laura
4:37
52. at
GRUBER-STADLER Hannah
4:54
53. de
RAUSCH Lina
5:21
54. de
WOLFRAM Vanessa
5:39
55. lt
STEGVILAITE Regina
5:43
56. de
SCHUTZ Eleonora
5:48
57. ch
SCHNEEBERGER Elea
5:49
58. lt
VAICYTE Kotryna
5:57
59. de
FAILENSCHMID Svenja
6:01
60. de
HOFFMANN Lisa-marie
6:21
61. at
VULJAJ Simone
6:43
62. se
LUUKONEN Matilda
6:56
63. sk
GLAYZOVA Erika
-
64. sk
ŠVRCKOVá Barbora
7:15
65. de
STIEF Romy
7:19
66. de
SCHULZ Nora
7:29
67. de
BOLESTA Christin
15:39
68. de
OLLICK Luise
15:51
69. de
BLASS Franziska
16:06
70. ch
BURI Fabienne
16:10
71. lt
JAKUBONYTE Ieva
16:35
72. at
HUTER Anna
16:43
73. de
BOCK Katleen
16:51
74. de
KöNIG Corinna
17:06
75. sk
RABATINOVA Radka
17:15
76. de
OTTERBEIN Sabrina
20:11