Go to:  Prologue  Stage 1  Stage 2 

Dookola Mazowsza

Stage 1

: Kozienice > Kozienice

Thursday 28th July (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 165km


Stage Result

1. de
BEYER Maximilian
Rad-Net Rose Team
03:36:49
2. cz
KANKOVSKY Alois
Whirlpool Author
-
3. pl
BANASZEK Alan
CCC Sprandi Polkowice
-
4. pl
LATON Eryk
CCC Sprandi Polkowice
-
5. nl
VAN DER DUIN Patrick
Cyclingteam Jo Piels
-
6. pl
JANISZEWSKI Sylwester
Wibatech Fuji
-
7. ua
MALYNIVSKYI Vasyl
Kolss BDC Team
-
8. pl
BANASZEK Adrian
VERVA ActiveJet Pro Cycling Team
-
9. pl
MATYSIAK Bartłomiej
CCC Sprandi Polkowice
-
10. pl
GRONKIEWICZ Kacper
-
11. pl
SAJNOK Szymon
-
12. de
AUGUSTIN Hannes
-
13. pl
DUDZIAK Tomasz
-
14. nl
REINDERS Elmar
Cyclingteam Jo Piels
-
15. cz
HACECKY Vojtech
Whirlpool Author
-
16. ua
GLADYSH Roman
-
17. fi
MANNINEN Matti
Team Bliz-Merida
-
18. sk
VANCO Filip
-
19. pl
PAWLAK Tobiasz
-
20. pl
TEKLIńSKI Adrian
SKC Tufo Prostējov
-

General Classification

1. de
BEYER Maximilian
Rad-Net Rose Team
03:39:31
2. cz
KANKOVSKY Alois
Whirlpool Author
0:06
3. pl
BANASZEK Adrian
VERVA ActiveJet Pro Cycling Team
0:08
4. pl
GRADEK Kamil
VERVA ActiveJet Pro Cycling Team
0:10
5. pl
LATON Eryk
CCC Sprandi Polkowice
0:11
6. cz
BRAZDA Michal
Whirlpool Author
-
7. pl
BANASZEK Alan
CCC Sprandi Polkowice
-
8. de
MATHIS Marco
Rad-Net Rose Team
0:12
9. pl
SAJNOK Szymon
-
10. nl
JANSSEN Yannick
Team Bliz-Merida
-
11. cz
HUNAL Martin
Whirlpool Author
-
12. de
VOGT Mario
Rad-Net Rose Team
0:13
13. bg
MIHAYLOV Nikolay
CCC Sprandi Polkowice
-
14. pl
STEPNIAK Grzegorz
CCC Sprandi Polkowice
0:14
15. pl
KIENDYS Tomasz
CCC Sprandi Polkowice
-
16. nl
REINDERS Elmar
Cyclingteam Jo Piels
-
17. ua
VASILYEV Maksym
Kolss BDC Team
0:15
18. pl
TEKLIńSKI Adrian
SKC Tufo Prostējov
-
19. ua
MALYNIVSKYI Vasyl
Kolss BDC Team
-
20. pl
JANISZEWSKI Sylwester
Wibatech Fuji
-

Youth Classification

1. cz
BRAZDA Michal
Whirlpool Author
03:39:42
2. pl
BANASZEK Alan
CCC Sprandi Polkowice
-
3. de
MATHIS Marco
Rad-Net Rose Team
0:01
4. pl
SAJNOK Szymon
-
5. de
FRAHM Jasper
LKT Team Brandenburg
0:04
6. de
FRANZ Marcel
LKT Team Brandenburg
0:05
7. pl
SYKALA Wojciech
0:06
8. by
STROKAU Vasili
-
9. pl
SLAWEK Damian
-
10. pl
PAWLAK Tobiasz
-
11. pl
BANASZEK Norbert
VERVA ActiveJet Pro Cycling Team
-
12. pl
SOWINSKI Artur
-
13. pl
GóRECKI Patryk
0:07
14. pl
KIETLINSKI Wojciech
-
15. by
RAMANAU Raman
Minsk Cycling Club
0:08
16. nl
RODENBURG Tim
Cyclingteam Jo Piels
-
17. cz
KOVAR Jan
Whirlpool Author
-
18. pl
RZEZNICKI Michal
-
19. de
AUGUSTIN Hannes
0:09
20. pl
SOLINSKI Jakub
-

Teams Classification

1.
VERVA ActiveJet Pro Cycling Team
10:59:07
2.
Whirlpool Author
0:01
3.
Germany
0:02
4.
CCC Sprandi Polkowice
0:05
5.
Cartusia Kartuzy
0:12
6.
Kolss BDC Team
-
7.
Cyclingteam Jo Piels
0:14
8.
Minsk Cycling Club
0:20
9.
Wibatech Fuji
0:21
10.
Pogon Mostostal Pulawy
0:23
11.
Tarnovia Tarnowo Podgorne
0:26
12.
SKC Tufo Prostējov
0:28
13.
Legia
0:30
14.
Team Bliz-Merida
0:31
15.
Domin Sport
0:32
16.
Ked - Stevens Radteam
0:35
18.
Ukraine
0:37
19.
Slovakia
0:43
20.
Lks Baszta Golczewo
0:45
21.
Belarus
-
22.
De Rosa Rybnik
0:46
23.
Krismar Big Silvant
0:50
24.
Voster Cycling Team
0:57