GP Gènèral Patton

Final Classification

Sunday 10th July (2016)

Classification: 2.Ncup

Category: Int. Juniors


General Classification

1. dk
KRON Andreas
05:06:52
2. fr
TURGIS Tanguy
0:05
3. ch
HIRSCHI Marc
0:07
4. si
HORVAT Ziga
0:11
5. lu
RIES Michel
0:14
6. nl
SCHELLING Ide
0:22
7. si
PRIMOZIC Jaka
0:31
8. nl
MOBACH Jarno
-
9. it
BALDACCINI Davide
0:36
10. fr
MALLE Nicolas
0:37
11. si
POGACAR Tadej
-
12. nl
VAN DER HORST Dennis
-
13. be
VERSCHAEVE Viktor
-
14. nl
HOPPEZAK Vincent
-
15. hu
VALTER Attila
-
16. fr
JULLIEN Anthony
-
17. cz
HOLEC Richard
-
18. lu
WIRTGEN Luc
-
19. cz
OTRUBA Jakub
0:43
20. ru
KLIMOV Evgenii
0:53
21. nl
GROOT Mitch
1:00
22. lu
KEISER Felix
1:05
23. it
PELI Flavio
1:11
24. ru
MUKHOMEDIAROV Dmitrii
1:12
25. no
KULSET Sindre
1:27
26. it
BATTISTELLA Samuele
1:37
27. pl
TRACZ Szymon
2:02
28. dk
HULGAARD Morten
3:17
29. cz
SEDLACEK Vojtech
3:45
30. ru
STARCHENKO Nikita
3:46
31. be
DE PESTEL Sander
5:05
32. si
JARC Aljaz
5:16
33. hu
PEáK Barnabás
5:38
34. cz
ZADAK David
7:20
35. fr
MIFSUD Andrea
7:49
36. cz
SIRUCEK Vaclav
9:45
37. be
CAVEY Vincent
9:51
38. no
AALRUST Hakon
10:23
39. nl
VAN SINTMAARTENSDIJK Daan
10:38
40. ch
SCHMID Mauro
11:13
41. de
MäRKL Niklas
11:28
42. it
MAZZUCCO Fabio
-
43. be
GRIGNARD Sébastien
11:44
44. no
HJEMSAETER Olav
11:54
45. lu
CONTER Ken
12:01
46. ru
KAZANOV Evgenii
12:15
47. dk
OLSEN Beck Mikkel
13:10
48. dk
HANSLUND Peter
13:35
49. hu
KARL Ádám Kristóf
14:24
50. za
SHORTT Devin
14:47
51. be
VERCAMST Wesley
14:50
52. si
CEMAZAR Nik
15:32
53. dk
VABO Tore Andre
15:38
54. de
HODAPP Johannes
15:45
55. de
RUTSCH Jonas
15:50
56. lu
SCHREIBER Félix
16:26
57. lu
LEYDER Misch
18:41
58. lu
FRIES Noah
20:31
59. it
FALOCI Enzo
20:33
60. de
HAMBERGER Maximilian
22:39
61. pl
KUS Adam
22:40
62. lv
KALNINS Marcis
23:35
63. pl
KONIECZNY Mikolaj
26:15
64. pl
BURCZAK Dawid
26:22
65. fr
DEBEAUMARCHE Nicolas
27:23
66. za
DE VINK Gregory
-
67. lu
HEIDERSCHEID Colin
29:28
68. sk
VALA Dusan
31:51

Mountains Classification

1. hu
PEáK Barnabás
00:00:00
2. hu
VALTER Attila
-
3. ru
STARCHENKO Nikita
-
4. fr
TURGIS Tanguy
-
5. si
PRIMOZIC Jaka
-
6. dk
KRON Andreas
-
7. dk
HULGAARD Morten
-
8. cz
SIRUCEK Vaclav
-
9. lu
FRIES Noah
-
10. lu
RIES Michel
-
11. ch
HIRSCHI Marc
-
12. si
POGACAR Tadej
-
13. cz
SEDLACEK Vojtech
-
14. hu
KARL Ádám Kristóf
-

Points Classification

1. ch
HIRSCHI Marc
00:00:00
2. dk
KRON Andreas
-
3. fr
TURGIS Tanguy
-
4. si
HORVAT Ziga
-
5. si
PRIMOZIC Jaka
-
6. nl
SCHELLING Ide
-
7. it
BALDACCINI Davide
-
8. lu
RIES Michel
-
9. nl
MOBACH Jarno
-
10. hu
VALTER Attila
-
11. fr
MALLE Nicolas
-
12. si
POGACAR Tadej
-
13. nl
GROOT Mitch
-
14. nl
VAN DER HORST Dennis
-
15. de
MäRKL Niklas
-
16. dk
HANSLUND Peter
-

Teams Classification

1.
France
15:21:55
2.
Slovenia
-
3.
Netherlands
-
4.
Luxembourg
-
5.
Italy
1:19
6.
Russia
1:57
7.
Czech Republic
3:46
8.
Belgium
4:48
9.
Denmark
7:08
10.
Hungary
19:20
11.
Norway
22:18
12.
Germany
41:41
13.
Poland
49:38