GP Internacional Torres Vedras - Trofeu Joaquim Agostinho

Final Classification

Sunday 10th July (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men


General Classification

1. it
NOCENTINI Rinaldo
Sporting Clube de Portugal/Tavira
13:00:18
2. pt
BROCO Hernani
LA Aluminios - Antarte
0:24
3. es
ALARCON GARCIA Raul
W52-FC Porto-Porto Canal
0:26
4. pt
BENTA Joao
Louletano - Hospital de Loulé
-
5. pt
SILVA Bruno
LA Aluminios - Antarte
0:54
6. es
BIZKARRA Mikel
Euskadi Basque Country - Murias
0:59
7. es
VELOSO Gustavo Cesar
W52-FC Porto-Porto Canal
-
8. pt
CASIMIRO Henrique
Efapel
1:01
9. es
DE SEGOVIA BOTELLA Jose Antonio
Louletano - Hospital de Loulé
1:02
10. co
REYES Aldemar
Team Manzana Postobon
1:54
11. fr
LEBAS Thomas
Bridgestone Anchor Cycling Team
2:05
12. fr
BARBAS Yoann
Equipe Cycliste Armée de Terre
2:14
13. pt
VALE Ricardo
Rádio Popular Boavista
2:16
14. pt
MESTRE Ricardo
W52-FC Porto-Porto Canal
2:35
15. es
TXOPERENA Beñat
Euskadi Basque Country - Murias
2:38
16. es
ETXEBERRIA Víctor
Rádio Popular Boavista
-
17. ru
SHILOV Sergey
Lokosphinx
2:49
18. fr
RAIBAUD Jimmy
Equipe Cycliste Armée de Terre
2:51
19. es
GUERRERO BONILLA Pablo
Rádio Popular Boavista
3:26
20. es
SALAS Ibai
Burgos-BH
3:28

Mountains Classification

1. fr
BARBAS Yoann
Equipe Cycliste Armée de Terre
00:00:00
2. fr
DE ALMEIDA Guillaume
Rádio Popular Boavista
-
3. pt
BENTA Joao
Louletano - Hospital de Loulé
-
4. it
NOCENTINI Rinaldo
Sporting Clube de Portugal/Tavira
-
5. pt
BROCO Hernani
LA Aluminios - Antarte
-
6. pt
AFONSO Luis
LA Aluminios - Antarte
-
7. es
DE SEGOVIA BOTELLA Jose Antonio
Louletano - Hospital de Loulé
-
8. pt
CALDEIRA Samuel
W52-FC Porto-Porto Canal
-
9. pt
SOUSA BARBOSA Rui Miguel
Rádio Popular Boavista
-
10. pt
CASIMIRO Henrique
Efapel
-
11. es
VELOSO Gustavo Cesar
W52-FC Porto-Porto Canal
-
12. es
REBOLLIDO SàNCHEZ Angel
W52-FC Porto-Porto Canal
-
13. co
GARCIA CRUZ Nestor Javier
Boyacá Raza de Campeones
-
14. es
ALARCON GARCIA Raul
W52-FC Porto-Porto Canal
-
15. pt
SANCHO Bruno
-
16. co
OSORIO Juan Felipe
Team Manzana Postobon
-
17. pt
ALMEIDA Nuno
Efapel
-
18. es
BIZKARRA Mikel
Euskadi Basque Country - Murias
-
19. pt
SILVA Bruno
LA Aluminios - Antarte
-
20. co
REYES Aldemar
Team Manzana Postobon
-

Points Classification

1. es
ALARCON GARCIA Raul
W52-FC Porto-Porto Canal
00:00:00
2. pt
BENTA Joao
Louletano - Hospital de Loulé
-
3. it
NOCENTINI Rinaldo
Sporting Clube de Portugal/Tavira
-
4. pt
BROCO Hernani
LA Aluminios - Antarte
-
5. es
VELOSO Gustavo Cesar
W52-FC Porto-Porto Canal
-
6. fr
DE ALMEIDA Guillaume
Rádio Popular Boavista
-
7. pt
BARBIO António
Efapel
-
8. pt
CALDEIRA Samuel
W52-FC Porto-Porto Canal
-
9. co
REYES Aldemar
Team Manzana Postobon
-
10. ru
SHILOV Sergey
Lokosphinx
-
11. es
DE SEGOVIA BOTELLA Jose Antonio
Louletano - Hospital de Loulé
-
12. pt
MESTRE Daniel
Efapel
-
13. pt
SOUSA BARBOSA Rui Miguel
Rádio Popular Boavista
-
14. pt
CASIMIRO Henrique
Efapel
-
15. es
GARCIA DE MATEOS Vicente
Louletano - Hospital de Loulé
-
16. jp
INOUE Kazuo
Bridgestone Anchor Cycling Team
-
17. fr
RAIBAUD Jimmy
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
18. es
BIZKARRA Mikel
Euskadi Basque Country - Murias
-
19. fr
LEBAS Thomas
Bridgestone Anchor Cycling Team
-
20. co
HIGUITA CALPA Sergio Andres
Team Manzana Postobon
-

Youth Classification

1. co
REYES Aldemar
Team Manzana Postobon
13:02:12
2. co
HIGUITA CALPA Sergio Andres
Team Manzana Postobon
1:56
3. co
RODRIGUEZ AMEZQUITA Wilson Enrique
Boyacá Raza de Campeones
4:50
4. co
OSORIO Juan Felipe
Team Manzana Postobon
7:41
5. co
AGUIRRE Hernan
Team Manzana Postobon
10:03
6. ma
EL KOURAJI Mohcine
16:07
7. co
CUBIDES MORALES Cristian Camilo
Boyacá Raza de Campeones
16:54
8. ma
SAHBAOUI Soufiane
17:06
9. co
SIERRA SANCHEZ Yecid Arturo
Team Manzana Postobon
17:46
10. co
CRUZ Juan Carlos
Boyacá Raza de Campeones
18:54
11. pt
SALVADOR Marcelo
20:12
12. co
DIAGAMA MARTIN Roller Camilo
Boyacá Raza de Campeones
20:58
13. pt
MANSILHAS Fabio
22:13
14. pt
SILVA Xavier
34:22
15. et
BURU Temesgen
Burgos-BH
34:29
16. pt
RAMALHO Andrè
39:08
17. pt
SCHEULEN Marvin
39:23
18. pt
LEAÇA Gonçalo
39:38
19. es
LóPEZ PARADA Daniel
Burgos-BH
46:47

Teams Classification

1.
W52-FC Porto-Porto Canal
39:04:33
2.
LA Aluminios - Antarte
0:59
3.
Louletano - Hospital de Loulé
-
4.
Rádio Popular Boavista
1:13
5.
Burgos-BH
6:59
6.
Team Manzana Postobon
9:48
7.
Efapel
19:09
8.
Euskadi Basque Country - Murias
20:27
9.
Lokosphinx
23:54
10.
Boyacá Raza de Campeones
24:36
11.
Equipe Cycliste Armée de Terre
24:50
12.
Sporting Clube de Portugal/Tavira
29:42
13.
Bridgestone Anchor Cycling Team
39:19
14.
Morocco
1:01:00
15.
Anicolor
1:16:39
16.
Goldwin - Team Jose Maria Nicolau
1:20:33
17.
Sicasal/constantinos/udo
1:22:19