Go to:  Prologue 

GP Internacional Torres Vedras - Trofeu Joaquim Agostinho

Prologue

: Turcifal > Turcifal

Thursday 7th July (2016)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 8km


Stage Result

1. pt
REIS Rafael
W52-FC Porto-Porto Canal
00:10:19
2. es
VELOSO Gustavo Cesar
W52-FC Porto-Porto Canal
0:15
3. it
NOCENTINI Rinaldo
Sporting Clube de Portugal/Tavira
0:16
4. es
MARQUE PORTO Alejandro
LA Aluminios - Antarte
0:20
5. es
BIZKARRA Mikel
Euskadi Basque Country - Murias
0:24
6. ru
SHILOV Sergey
Lokosphinx
0:25
7. ru
SOKOLOV Dmitry
Lokosphinx
-
8. es
EZQUERRA MUELA Jesus
Sporting Clube de Portugal/Tavira
0:26
9. es
DE SEGOVIA BOTELLA Jose Antonio
Louletano - Hospital de Loulé
0:27
10. es
ALARCON GARCIA Raul
W52-FC Porto-Porto Canal
-
11. es
GARCIA DE MATEOS Vicente
Louletano - Hospital de Loulé
0:28
12. pt
BROCO Hernani
LA Aluminios - Antarte
-
13. es
GONZALEZ SALAS Mario
Sporting Clube de Portugal/Tavira
0:29
14. pt
SILVA Bruno
LA Aluminios - Antarte
0:31
15. pt
MESTRE Daniel
Efapel
-
16. es
MERINO CORTAZAR Igor
Burgos-BH
-
17. fr
RAIBAUD Jimmy
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:32
18. pt
CALDEIRA Samuel
W52-FC Porto-Porto Canal
0:33
19. co
REYES Aldemar
Team Manzana Postobon
0:39
20. es
ESTEVEZ SALAS Imanol
Euskadi Basque Country - Murias
0:40

General Classification

1. pt
REIS Rafael
W52-FC Porto-Porto Canal
00:10:19
2. es
VELOSO Gustavo Cesar
W52-FC Porto-Porto Canal
0:15
3. it
NOCENTINI Rinaldo
Sporting Clube de Portugal/Tavira
0:16
4. es
MARQUE PORTO Alejandro
LA Aluminios - Antarte
0:20
5. es
BIZKARRA Mikel
Euskadi Basque Country - Murias
0:24
6. ru
SHILOV Sergey
Lokosphinx
0:25
7. ru
SOKOLOV Dmitry
Lokosphinx
-
8. es
EZQUERRA MUELA Jesus
Sporting Clube de Portugal/Tavira
0:26
9. es
DE SEGOVIA BOTELLA Jose Antonio
Louletano - Hospital de Loulé
0:27
10. es
ALARCON GARCIA Raul
W52-FC Porto-Porto Canal
-
11. es
GARCIA DE MATEOS Vicente
Louletano - Hospital de Loulé
0:28
12. pt
BROCO Hernani
LA Aluminios - Antarte
-
13. es
GONZALEZ SALAS Mario
Sporting Clube de Portugal/Tavira
0:29
14. pt
SILVA Bruno
LA Aluminios - Antarte
0:31
15. pt
MESTRE Daniel
Efapel
-
16. es
MERINO CORTAZAR Igor
Burgos-BH
-
17. fr
RAIBAUD Jimmy
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:32
18. pt
CALDEIRA Samuel
W52-FC Porto-Porto Canal
0:33
19. co
REYES Aldemar
Team Manzana Postobon
0:39
20. es
ESTEVEZ SALAS Imanol
Euskadi Basque Country - Murias
0:40

Youth Classification

1. co
REYES Aldemar
Team Manzana Postobon
00:10:58
2. co
OSORIO Juan Felipe
Team Manzana Postobon
0:03
3. co
RODRIGUEZ AMEZQUITA Wilson Enrique
Boyacá Raza de Campeones
0:09
4. pt
ANTUNES Tiago
0:15
5. es
LóPEZ PARADA Daniel
Burgos-BH
0:19
6. co
SIERRA SANCHEZ Yecid Arturo
Team Manzana Postobon
-
7. co
HIGUITA CALPA Sergio Andres
Team Manzana Postobon
0:29
8. pt
RAMALHO Andrè
0:32
9. co
DIAGAMA MARTIN Roller Camilo
Boyacá Raza de Campeones
0:33
10. pt
MARQUES Jorge
0:36
11. pt
TEIXEIRA Ricardo
0:38
12. ma
EL KOURAJI Mohcine
0:47
13. co
AGUIRRE Hernan
Team Manzana Postobon
-
14. co
CRUZ Juan Carlos
Boyacá Raza de Campeones
0:48
15. pt
SALVADOR Marcelo
-
16. pt
SCHEULEN Marvin
0:50
17. pt
MANSILHAS Fabio
-
18. pt
LEAÇA Gonçalo
0:53
19. co
CUBIDES MORALES Cristian Camilo
Boyacá Raza de Campeones
0:58
20. pt
FERNANDES João
1:00

Teams Classification

1.
W52-FC Porto-Porto Canal
00:31:39
2.
Sporting Clube de Portugal/Tavira
0:29
3.
LA Aluminios - Antarte
0:37
4.
Euskadi Basque Country - Murias
1:03
5.
Louletano - Hospital de Loulé
-
6.
Lokosphinx
1:08
7.
Efapel
1:14
8.
Burgos-BH
1:25
9.
Team Manzana Postobon
1:29
10.
Equipe Cycliste Armée de Terre
1:33
11.
Rádio Popular Boavista
1:39
12.
Bridgestone Anchor Cycling Team
1:59
13.
Goldwin - Team Jose Maria Nicolau
2:31
14.
Boyacá Raza de Campeones
2:38
15.
Sicasal/constantinos/udo
2:51
16.
Anicolor
2:57
17.
Morocco
3:07